Dr. August Hanning, bývalý ředitel Spolkové zpravodajské služby, prohlásil 15. září v interiew pro noviny Sunday Express, že rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové umožnit neomezenou imigraci ohrozilo bezpečnostní situaci ve Spolkové republice. (Foto: Twitter)

Německá kancléřka Angela Merkelová je již dlouho kritizována za svou nešťastnou politiku otevřených dveří, jejíž důsledky vedly k tvrdému politickému boji ve vládě a prudkému nárůstu podpory pravicových stran jak v Německu, tak v celé Evropě.

Hanning během své krátké návštěvy Velké Británie kritizoval Merkelovou za vyvolání „bezpečnostní krize“ v Německu a dalších členských státech Evropské unie.

„Viděli jsme důsledky tohoto rozhodnutí, pokud jde o německé veřejné mínění a vnitřní bezpečnost. Problémy máme každý den,“ řekl Hanning.

„Jsou u nás zločinci podezřelí z terorismu a lidé, kteří používají více identit. Ti, kteří provedli berlínské útoky, použili 12 různých identit“, a dodal, že „ačkoliv dnes je vše složitější, v Německu ještě stále máme 300 000 lidí, jejichž totožností si nemůžeme být jisti. To je obrovské bezpečnostní riziko.“

Hanning, který v letech 1998-2005 dohlížel na zahraniční zpravodajskou agenturu, řekl, že Merkelová vykazuje politickou slabost, když na své vlastní posouzení osudového rozhodnutí dala protichůdné odpovědi. V určitém okamžiku tvrdila, že to nebyla chyba, zatímco jindy slíbila, že se to už nikdy nestane.

Otevřené hranice Angely Merkelové

Berlínská politika otevřených dveří, v jejímž důsledku zaplavily zemi statisíce lidí z Blízkého východu a Severní Afriky, vyvolala kritiku ze strany těch, kteří tvrdí, že bezpečnostní situace v zemi se kvůli přílivu migrantů zhoršila.

V roce 2015 německá kancléřka Angela Merkelová jednostranně pozastavila běžné hraniční postupy, aby je otevřela obrovskému proudu lidí prchajících před konfliktem a hledajících lepší život.

Příliv byl na historickém vrcholu v létě 2015, kdy Německo přijalo za jeden rok téměř 1,5 milionu migrantů.

Z toho vyplývající důsledky vedly k tvrdým politickým neshodám uvnitř německé vlády a k prudému nárůstu podpory pravicových stran, takových, jako je Alternativa pro Německo (AFD).

Německo jako největší evropský příjemce migrantů bylo svědkem prudkého nárůstu útoků nožem na svých ulicích, často s účastí nových imigrantů.

Jeden z těchto útoků, údajně spáchaný loni syrskými a iráckými žadateli o azyl ve městě Saská Kamenice, vyvolal masové mítinky proti kancléřce a její migrační politice.

Zdroj:  express.co.uk