Máte 14 dnů na odmítnutí raketových systémů S-400. Turecko od USA dostalo ultimátum
22. května 2019 Redakce AC24 Ze světa 56436 10
Spojené státy daly Turecku dva týdny na odmítnutí nákupu protivzdušných raketových systémů S-400 z Ruska. S takovou informací přichází americký televizní kanál CNBC s odkazem na zdroje. (Foto: Вікіпедія)

 

 
 
 

Uvádí se, že v průběhu dvoutýdenního období musí Ankara zrušit dohodu s Moskvou a výměnou koupit protiraketové systémy US Patriot.

Nebude-li tomu tak, Spojené státy vyloučí Turecko z programu F-35 společnosti Lockheed Martin. A to není všechno. Je možné, že zbavení Ankary stovky slíbených vojenských letadel nebude Washingtonu stačit.

Podle zdrojů CNBC odmítnutí splnění ultimáta může mít za následek zavedení restrikcí vůči Turecku ze strany USA. Televizní kanál zdůrazňuje, že se jedná o poslední návrh ministerstva zahraničí.

Dříve Ankara opakovaně oznamovala, že se nezřekne nákupu ruských protiletadlových raketových systémů. Podle podmínek této dohody dorazí první série S-400 již v červenci.

K tématu smlouvy Ruské federace a Turecka o dodávce protiletadlových raketových systémů S-400 se vyjádřil turecký ministr obrany Hulusi Akar, který zdůraznil, že se jedná o definitivní povahu kontraktu.

„Podepsali jsme dohodu s Ruskem, máme výborné vztahy, říkáme, že dohoda o S-400 je dokončena,“ prohlásili Akar, jehož slova citoval televizním kanál NTV.

Americká strana trvá na tom, že ruské systémy nejsou slučitelné se standardy Severoatlantické aliance, proto Washington vyhrožuje Ankaře sankcemi za jejich nákup. Zvláště Spojené státy varovaly Turecko před možným zpožděním nebo ukončením prodeje stíhacích letounů F-35.

Turecko se podílí na mezinárodním programu USA, který se týká vytvoření letadel F-35. V Turecku opakovaně poukázali na to, že ruské systémy protivzdušné obrany nenesou hrozbu pro americké stíhačky. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že dodávané do země ruské protiletadlové raketové systémy nebudou integrovány do systému protivzdušné obrany NATO.

Podle názorů odborníků, které oslovil turecké portál Türkiye, Washington negativně vnímá sbližování Ankary a Moskvy, zatímco USA nejsou důsledné ve svých postupech. Bílý dům odmítá prodat spojenci v Severoatlantické alianci systémy Patriot. Odborníci také poznamenali, že S-400 je jedním z nejlepších systémů protivzdušné obrany na světě a odmítnutí jejich nákupu nejenže zasáhne obranné schopnosti Turecka, ale zasáhne i jeho image.

Rusko již zareagovalo na postup USA vůči Turecku. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov prohlásil, že Kreml považuje taková ultimáta za nepřípustná.

Zdroj: cnbc.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


V2
Vaclav 2
22. května 2019
pokud us tuto podmínku skutečně oficielně vládou zveřejnil, o čemž osobně pochybuji, tak by se ty váhy začaly trochu víc naklánět... začíná to být zajímavé, podle mne dojde příští měsíc k více zásadním změnám, je to ve vzduchu...
30
EP
Eduard Piovarči
22. května 2019
Pochybujem veľmi že Erdogan zmení názor, ešte sa môže stať že Turecko nakúpi od Rusa aj lietadlá a USA prídu o veľký kšeft ale totálne.
40
V2
Vaclav 2
22. května 2019
no ta letadla mě napadla hned taky, to by byla pohádka... no jo, přišli by o kšeft, ale co je neméně podstatné - pro us by to byl politický propadák
20
RK
Rudolf Kavan
22. května 2019

Jestli vylouci Turecko z NATO, tak to setsakramentsky zkomplikuje plany na ovladnuti Cerneho More.

Toto je dusledek toho Gullenistickeho puce. V Iraku jsou USA a Turecko na pokraji valky. Pekne to ti neoconi zamichali!

 


20
EP
Eduard Piovarči
22. května 2019
Neoconi sa postupne vyšachujú sami
20
glossy diamond
23. května 2019

Amíci vyhrožujou ukončením dodávek F35 při nákupu S400. Možná to Turci dělají schválně - při pověsti, které předražené vehikly z USA provází, to může být dobrá záminka, jak se nevýhodné koupi vyhnout.

Ovšem opravdový problém budou mít za mořem - co s těmi neprodanými letadly? Komu je vnutí? Věrní z Polska, Pobaltí a Střední Evropy na to jaksi nemají...


10
EP
Eduard Piovarči
26. května 2019
No podobne ako Erdogan by to ml urobiť aj Pelegríny a mal by dohodnúť nákup S400 a USA by nám odmietli dodať tie predražené F16-stky ktoré sú nám tak akurát na dve veci.
10
EP
Eduard Piovarči
27. května 2019

Prekvapenie na Ukrajine:

Ukrajina pôjde do bankrotu? Tak to je správička aké demokratické pokroky sa udiali na Ukrajine keď že je úplne pred bankrotom:

Ukrajinski poskoci a posluhovači západu dopadli veľmi zle a myslia si že teraz im niekto zo západu odpustí dlhy?

Sú na veľkom omyle

správička od Terezy Spencerovej.

všehoschopný ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojský, který je podle všeho „motorem“ za novým prezidentem Zelenským, svého koně vyzval, aby z hlediska ukrajinských zahraničních dluhů vyhlásil bankrot a dluhy restrukturalizoval „jako Řecko a Argentina“… nebo obráceně, USA a Evropská unie by podle něj měly Ukrajině své dluhy odpustit, a to jako kompenzaci za strádání Ukrajiny během boje proti Rusku… „Je to vaše hra, vaše geopolitika, Ukrajina vás nezajímá, chcete poškodit Rusko a Ukrajinou se jen obhajujete,“ prohlásil v rozhovoru pro Financial Times… že by pět let po Majdanu do hry „zničehonic“ vstupoval „ukrajinský zájem“?... u Kolomojského nepravděpodobné… schválně, jak to dopadne?... a jak dopadne Kolomojský, jehož mají u Trumpa za zločince…


00
DE
Dylan Eales
29. května 2019

I am an academic writer and Associated with sampleassignment.com since the decade. Sample Assignment is leading plagiarism free assignment help Brisbane Australia, UK, USA. We provide online conflict online assignment help customized assignment help service. We are leading the market for more than a decade now and have acquired the name of being the best academic help service for our comprehensive services at pocket-friendly rates online supply chain online assignment help and We also serve our Service to those who search assignment help Perth. Those who are searching over internet' nursing assignment help' can contact with us now. We are the best assignment writing service provider in Australia. Our Academic assignment writers available 24*7 hours for the students, if you really want to need assignment help online at cheapest price meet our Academic Experts at sample assignment and get high distinction grades with top quality assignment. We are here to help you with 100% plagiarism free assignment Help Adelaide, Australia. We offers lowest price on all kind of essay, case study assignment help, report writing assignment help, and more from 4000+ Ph.D. Experts


00
EP
Eduard Piovarči
22. května 2019
Pochybujem veľmi že Erdogan zmení názor, ešte sa môže stať že Turecko nakúpi od Rusa aj lietadlá a USA prídu o veľký kšeft ale totálne.
+ 4