Markéta Šichtařová: Konec kapitalismu?
11. července 2020 Redakce AC24 Z domova 9785 2
Už jste slyšeli tu fámu, že kapitalismus nefunguje a je třeba ho změnit? Já ji v posledních týdnech slyším snad každý den. Co se stalo, že si najednou lidé myslí, že dosud nejvyšší vývojový stupeň společnosti přestal fungovat?

 
 
loading...
 

Myslím, že téměř nic nepřichází náhodou a z čistého nebe. Skoro všechno ve společnosti zraje. A v posledních měsících a letech zraje touha po změně společenského uspořádání. Někteří lidé dokonce mluví o revoluci.

Už letos v lednu se v Davosu mluvilo o tom, jak jsou prý lidé s kapitalismem nespokojení. Vše se hlavně neslo na vlně boje za ochranu klimatu. Kapitalismus byl podle mnoha lidí žábou na prameni. Jenže problém je ještě hlubší. Už předtím ve Francii povstaly žluté vesty. A ty prvotně povstaly právě kvůli tomu, že jim boj se změnou klimatu zdražil pohonné hmoty.

Jinými slovy, už dlouho existují jakési barikády ve společnosti a na obou stranách panuje velká nespokojenost. Jedni chtějí radikálně bojovat za klima všemi prostředky včetně zdražení a zákazů dopravy, druzí nechtějí. Jedni křičí „black lives matter“ a stejným dechem dodávají „špinavé Židé“, druzí nekřičí, nýbrž konstatují „all lives matter“. Jedni boří sochy velikánů, kteří postavili naši civilizaci a umožnili těm, kdo sochy kácí, aby neměli hlad, zato měli svobodu beztrestně říct, že se jim sochy nelíbí. Druzí pohoršeně mlčí.

Často to je prezentováno jako souboj konzervativců a liberálů, který nahradil boj levice a pravice. Ale možná to je ještě složitější. Možná to je spíš mezigenerační souboj těch, kteří zažili nedostatek, a těch, kteří o nedostatku jen četli na internetu. Svět bez internetu už nepoznali. Je pro ně samozřejmostí. Pro starší generaci, která ještě zažila telefonní budky, samozřejmost není, podobně jako samozřejmostí není mít co jíst.

Zejména v Americe se najednou objevilo dost mladých lidí, kteří bez většího úsilí vybudovali velké firmy a zbohatli. Třicetiletí dolaroví multimilionáři začali měnit svět. Bez větších problémů jsou ochotni kývnout na socialistické nesmysly. Svět korporací se tím začal měnit. Najednou není hlavním cílem zisk pro akcionáře, nýbrž „celospolečenské blaho“. Tím je pro jedny to, že finančně přispívají na hnutí Black Lives Matter, pro další zase to, že mažou na svých sítích příspěvky, v nichž není vzýván jejich světonázor jako jediný správný.

Z korporací se stávají aktivisté. Pro mnoho korporací i jednotlivců se hospodářský růst přežil. Najednou usilují nikoliv o blahobyt, ale o zastavení (nezastavitelných) klimatických změn. V Německu byl prováděn průzkum: 80 % Němců se domnívá, že z hospodářského růstu nic nemají. Nemají ekonomické vzdělání ani logické myšlení; nechápou, že bez růstu by neměli ani svůj mobil, ani sdílenou elektrickou koloběžku.

Nepochopili, že bez růstu nebudou peníze na lepší a ekologičtější technologie. Nepochopili, že to díky růstu a technologiím se v posledních letech zlepšilo životní prostředí. Nepochopili, že bez růstu a technologií, které růst přináší, by živořili na úrovni střední Afriky s jejím rasismem naruby, s jejím nedostatkem potravin, s její katastrofální ekologií. A jejich představa, že bez růstu bude svět bezpečnější, není jen hloupá; je přímo nebezpečná. Každá civilizace, která nerostla, byla násilně pohlcena jinou. Tou, která rostla, tedy byla silnější. Tou, která vzývala jiné ideály. A rozhodně to nebyly ideály zákazu dopravy, regulace množení se a opovrhování penězi.

A eko-hipsteři už dorazili i do centrálních bank a svou radikalizací nás ženou někam, kde světová ekonomika ani samotný kapitalismus nikdy nebyly. Už před koronou předstírala Evropa růst tím, že nastavila ECB záporné úrokové sazby, což je pro kapitalismus asi tak přirozené jako záporná gravitace. A s příchodem korony začalo šílené pumpování peněz do ekonomiky. Ke škodě planety jde na rozdíl od záporných úrokových sazeb už o globální jev, neb levice se v poslední době pomátla celosvětově.

Aktiva hlavních centrálních bank světa v poměru k HDP dosáhla nových rekordů. Podle dat agentury Bloomberg dosahovala bilance ECB v roce 2014 zhruba 20 % HDP eurozóny, dnes je to 50 %. Japonská centrální banka byla kolem 50 %, teď je už skoro na 120 %. V Británii to bylo kolem 17 %, dnes jsou u 30 %. Eko-hipsteři v centrálních bankách, kteří skoro nezavadili o ekonomii, se tváří, že tisk peněz nezná limity.

S dluhy to je stejné. Jsou na nových rekordech nejen u vlád, ale i u korporací, a aktivisté v korporacích i centrálních bankách se tváří, že to nevadí. Že prý novou přírodu si nevytisknou, ale peníze ano.

Krachujícím podnikům je pomáháno za každou cenu. Bankrot je zakázaný, a tak se některé podniky znárodňují. To je ovšem moc okaté, a tak se politicky korektně mluví o vstupu státu do podniku. Když není vstup státu možný, pomůže centrální banka výkupem dluhopisů, které by nikdo střízlivý nechtěl. Výkup dluhu státem je jen jiná forma nenásilného znárodnění.

V ekonomice tak roste počet firem, které přežívají jen díky ultra levnému financování. S normálními úrokovými sazbami by nepřežily. Všechny problémy jsou opticky skryty a zameteny pod koberec. Rozhodně ale nejsou vyřešeny a rostou. To následně podkopává dlouhodobý růst. Ekonomika ztrácí hnací motor jak za socialismu, protože se nevyrábí to, co chce trh, ale to, co chtějí aktivisté. Normální trh už dávno neexistuje.

Strach euroatlantické civilizace z bankrotů a jejich odsouvání a maskování jednou vybublá v obří problém – v problém totálního kolapsu konkurenceschopnosti. Po roce 1948 byl u nás socialismus nastolen zprudka, teď přichází plíživě – ale jeho podstata je stejná. A tak jako socialistická ekonomika funěla na záda západnímu kapitalismu, tak taky budoucí socialistický západ bude jednoho dne funět na záda zemím, kterými dneska opovrhuje: třeba Číně s jejími a nám tolik cizími hodnotami.

Progresivisté na to vždy reagují slovy, že to je jen strašení. Není. Evropa bývala velmocí a kvůli zhýčkaným levicovým aktivistům, kteří si neváží peněz a růstu, se stále víc propadá. Jen málo regionů planety roste dlouhodobě pomaleji. Evropský sestup byl už zahájen. Teď už si jen můžeme hodit eurem, která civilizace západní Evropu spolkne jako první.

Zachráníme se my, Evropa střední?

Markéta Šichtařová

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
11. července 2020

Zhadzovať to na lavičiarov nie je fér.

Pád zavinil kapitalizmus systém ktorý je príliš pažraví to je celé

A je nutné a existenčne dôležité to zmeniť.

https://aragonit11.blogspot.com/2020/06/kapitalizmus-nefunguje.html


00
LF
Larry Fistingfield
23. července 2020

Ahoj Markéto!

Je třeba vše utřídit a vzít jedno po druhém, pečlivě to prohlédnout a zařadit do systému dnešní skutečnosti na Zemi.

1, Rotschild-Rockefeller a jejich 911 MONSTERS

Pravidla vlády nad světem:

A, vznést nesváry a vytvořit rozdíly, rozdíly zvětšit tak, aby byly nepřekonatelné, nepřekonatelné rozdíly vyústí ve válku, válka je to, na čem se nejvíc vydělává

B, skutečné si ponechat pouze pro sebe, všem ostatním dát pouze iluzi. Iluze virtuálního světa je dobrá pro vládce, vaše identita lehce zmizí, jako když někdo zmáčkne delete, nikdo po vás nepátrá, nejste v systému, tak zmizí i peníze a vše ostatní.

C, udělat cokoliv pro maximalizaci zisku, ostatním ponechat jen bídu. Proč by Rotschild netiskl peníze, když dostává 5% hotovosti všech centrálních bank na svůj účet k 31.12. každého roku? Markéto neber chutné, sladké, lízátko vládci světa z 200 000 miliard USD dostane 10 000 miliard, 5% z 500 000 miliard  =  25 000 miliard. Funguje to!

D, zakrýt skutečnost kaleidoskopem zdánlivě nesouvisejících věcí, zahltit mozky a myšlení ostatních negací - odvrátit je od světla v nitru, obalamutit je, využít a nahradit roboty, vyhladit vše, co způsobuje náklady, obětovat lidstvo a zachovat svou vládu.

2, Čínské hodnoty

A, dosáhnout nadvlády nad světem

B, peníze jsou Bohem, život člověka nemá žádnou cenu, cenu má jen kumulovat prostředky ke své vládě, být "wallstreetovatější než sám wallstreet" Viz. bohatí čínani a jejich prasátka cennější než člověk

C, Čínská společnost je systémem bioidentit, které vše dělají pro úspěch své vlády a potažmo vlády nad světem, jako kolonie mravenců a tak jsou taky obětováni.

D, sebrat všem skutečné, jejich vlastenectví, kulturní hodnoty pod praporem Globalizace a rozplizlé kultury jedu Liberalismu, pro sebe si toto vlastenectví, rasismus, nacionalismus a schopnost boje za tyto hodnoty ponechat a Liberalismus v Číně nepřipustit.

3, Greta Thunberg a klimateristé (užitečná loutka a užiteční idioti)

A, v rámci Genderismu nemohl být loutkou muž, musela to být žena

B, každý plán je dobrý jako odpoutávací manévr od základního střetu Artificial Intelligence versus HUMAN. Mladí dělají bordel a hlavně se nemusí učit, někteří tomu skutečně uvěřili, někteří využili.

C, Gréta se brzy stane miliardářkou a když bude mít štěstí, uletí s Rotschildem ze Země (šance 1:100 000 000)

4, Omezení množení je kategorickým imperativem zejména pro Muslimy at´ v Africe, tak Asii, v Evropě, USA a jinde, v lednu 2021 dosáhne počet obyvatel na Zemi očekávaných 10 miliard, není možné přežít bez přirozeného poklesu na 5 miliard, 2 miliardy maximum pro trvalé přežití.

5, pozlátko zisku je to, co přivedlo Zemi k propasti, Rotschild jako správný Chazar dovedl věci až na hranu. Revoluce je děj, který málokdo chápe, revolution je totiž rotace malého tělesa kolem velkého,proto je dělali Chazaři, malí nikdy neunikli, vše bylo kalkulováno do konce, ikdyž se to částečně zvrtlo. Vše byl jen obrovský podvod, malí umírali, chazaři brali peníze a moc.


00