Bezstarostné používání mobilních telefonů v době karantény vám navždy může poškodit zrak. Promluvil o tom kandidát lékařských věd, hlavní dětský oftalmolog Rostovské oblasti Alexandr Ušnikov v rozhovoru pro list Rossijskaja gazeta. (Foto: Pixabay)

Lékař zdůraznil, že mobilní telefony jsou určeny výhradně pro telefonáty a SMS zprávy. Za druhý nejnebezpečnější přístroj označil odborník tablet. Podle jeho slov na nich mnohé matky pouští dětem animované filmy, aby nepřekážely dospělým.

„Malé děti ve věku dvou až pěti let na ně koukají celé dny. To je naprosto nepřípustné. Radši jim dovolte, ať si hrají, kreslí, dělají něco rukama, nebo jim čtěte knížky. Nesmí ale takto zatěžovat zrak,“ varoval Ušnikov.

Na třetí místo lékař zařadil notebook a osobní počítač. Zdůraznil, že neustálé napínání očního svalu může způsobit jeho křeč. Doporučuje střídání práce a odpočinku.

„Dospělý člověk může k počítači usednout pět až šestkrát denně asi na jednu hodinu s alespoň třicetiminutovými přestávkami,“ doporučuje odborník.
Lékař v závěru řekl, že příliš dlouhé soustředění na obrazovku může být příčinou bolesti hlavy, slzení a zrudnutí očí a také zamlženého pohledu do dálky.

Hlavním psychologickým problémem karantény je neurčitost termínu jejího ukončení, soudí vedoucí oddělení lidské fyziologie v extrémních podmínkách Ústavu lékařsko-biologických problémů Ruské akademie věd, doktor lékařských věd, akademik Ruské akademie kosmonautiky Ciolkovského Alexandr Suvorov.

„Za nynější situace je pouze jeden opravdu záporný činitel – nevíme přesně, kdy to období izolace skončí,“ řekl v interview pro Sputnik.

Podle slov vědce je v izolační fyziologii dobře známá skutečnost, že to nejtěžší období nastává ve třetí čtvrtině experimentu. „Ať už jde o měsíční, půlroční nebo roční experiment, třetí čtvrtina bude vždy nejtěžší. Monotónnost a neurčitost přinášejí více negativních emocí,“ řekl vědec.