Kosovo dalo pokyn k vytvoření vlastní armády. Přišla reakce z NATO a Ruska
14. prosince 2018 Redakce AC24 Ze světa 9989 1
Členové parlamentu samozvaného Kosova potvrdili balík zákonů o transformaci Bezpečnostních sil Kosova do plnohodnotných ozbrojených sil. Translaci jednání prováděla tisková služba parlamentu.
 

 

 

 

Podle přijatých návrhů zákonů budou vytvářenou kosovskou armádu dodatečně vyzbrojovat, vybavovat a cvičit. Podle informací médií se počítá s rozpočtem 300 milionů euro v průběhu tří let.

NATO lituje, že vláda Kosova přijala časově nevhodné rozhodnutí o změně mandátu bezpečnostních sil, nehledě na znepokojenost NATO. Aliance teď bude nucena přezkoumat úroveň vzájemných vztahů s Prištinou. Prohlásil to generální tajemník Jens Stoltenberg.

V pátek členové parlamentu samozvaného Kosova potvrdili balík zákonů o transformaci Bezpečnostních sil Kosova do plnohodnotných ozbrojených sil. Translaci jednání prováděla tisková služba parlamentu.

„Dnes úřady Kosova oznámily přijetí třech zákonů, které začnou proces transformace bezpečnostních sil Kosova. Je mi líto, že toto rozhodnutí bylo schváleno bez ohledu na znepokojenost NATO. I když otázka transformace bezpečnostních sil je v zásadě otázkou, kterou řeší Kosovo, naznačili jsme jasně, že tento krok je časově nevhodný," píše se v prohlášení generálního tajemníka.

Podle jeho slov NATO podporuje rozvoj bezpečnostních sil Kosova v rámci nynějšího mandátu, ale kvůli jeho změně Severoatlantická aliance bude nucena přezkoumat úroveň vzájemných vztahů s Kosovem.

Vytvoření kosovské armády hrozí recidivou ozbrojeného konfliktu v regionu, toto rozhodnutí hrubě porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN, je namířeno na vážné vyostření situace na Balkánu, oznámili na ruském ministerstvu zahraničí.

Zdroj: europeanwesternbalkans.com

 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


JN
Jiří Novák
15. prosince 2018
Kosovo? Snad narkomafie a obchodníci s lidskými orgány si chtěj vytvořit vlastní žoldáckou armádu pod patronátem demokratů z USA, ne?
50
JN
Jiří Novák
15. prosince 2018
Kosovo? Snad narkomafie a obchodníci s lidskými orgány si chtěj vytvořit vlastní žoldáckou armádu pod patronátem demokratů z USA, ne?
+ 5