Od voleb ve Spojených státech uplynul více než měsíc, ale jejich výsledky stále nejsou oficiálně schváleny a prezident Donald Trump pokračuje v soudních sporech. (Foto: Wikimedia)

Měsíc se v tisku šířily zvěsti, že se konzervativci připravují potichu zradu Trumpa a zbaví se ho. Praxe však ukázala, že republikáni svého prezidenta neopustili. Alespoň drtivá většina z nich. Důsledek? V Kongresu byl zablokován pokus o uznání Joe Bidena za zvoleného prezidenta země.

Americký Kongres má spíše formální inaugurační ceremoniální Spojený výbor. Skládá se ze 6 lidí, tří vůdců z každé strany. Za inaugurační proces příštího prezidenta je obvykle formálně odpovědný Spojený výbor. Téměř vždy byla tato funkce čistě nominální, protože proces inaugurace byl zdokonalen do nejmenších detailů, objasnil ruský portál „mk.ru“.

V úterý 8. prosince se vedoucí představitelé obou stran sešli, aby hlasovali o dokumentu, který uznává Joe Bidena za prezidenta a přípravu jeho inaugurace. V dané chvíli nejvýznamnější lidé v Kongresu mohli de facto ukončit boj Donalda Trumpa otevřeným uznáním Bidena coby příštího prezidenta. Bylo by to ale rána do zad, zrada prezidentovy rodné strany.

Vůdce senátní většiny Mitch McConnell, vůdce menšiny v Sněmovně Kevin McCarthy a třetí konzervativec v hierarchii Roy Blunt nicméně hlasovali proti rezoluci, čímž ji odmítli. Hlasování skončilo 3: 3, přičemž k přijetí rezoluce potřebovali demokraté alespoň jeden republikánský hlas. Kongres takto formálně neuznal nikoho jako zvoleného prezidenta, a to navzdory veškerému úsilí demokratů podkopat pozici Donalda Trumpa.

Jeden z vůdců Demokratické strany, Steny Hoyer, si stěžoval na své kolegy. „Úroveň s jakou republikáni odmítají přijmout volební výsledky, je ohromující. Jejich neustálá tolerance k záchvatům zuřivosti prezidenta Trumpa ohrožuje naši demokracii a podkopává důvěru v náš volební systém,“ prohlásil Hoyer.

Republikán Roy Blunt demokratovi odpověděl. Uvedl, že „výbor by neměl prezidenta schválit, dokud nebude během volebního procesu stanoven vítěz.“ Republikáni zdůrazňují, že tyto volby alespoň prozatím nepovažují za ukončené.

Trumpa stále podporují tři nejmocnější konzervativci v Kongresu. Zároveň se některé významné osobnosti chystají Trumpa hájit před soudy. Požadavky prezidenta tedy předloží bývalý generální prokurátor Texasu a nyní zuřivý senátor Ted Cruz. To dodává prezidentovým tvrzením ještě větší váhu.

Nedávno se The Washington Post zeptal všech republikánů, koho uznávají za vítěze voleb. Z 249 konzervativních zákonodárců uznalo Bidenovo vítězství pouze 26 lidí, další dva označili Trumpa za bezpodmínečného vítěze. Dalších dvě stě zákonodárců se vyhnulo přímé odpovědi na otázku s tím, že volby ještě neskončily, a raději počkají na rozhodnutí soudu.

Takže Republikánská strana nadále podporuje Donalda Trumpa a spory již vstupují do své rozhodující fáze. První soudní spory prezidentovy kampaně se dostaly k Nejvyššímu soudu. První žaloba v Pensylvánii byla zamítnuta, ale bude se uvažovat o stížnosti na nespravedlivé volby v řadě dalších států, kterou podává texaská advokátní kancelář. Teoreticky může samotné vítězství v tomto případě stačit na to, aby prezident zvrátil volební výsledky. Ale pro každý případ má také malý balíček stížností pro každý případ.

Zdroj: pz.cz