Konec dnešního Internetu je zde? Čeští politici reagují na přijetí směrnice o autorských právech
27. března 2019 Redakce AC24 Ze světa 4987 0
Evropský parlament schválil reformu autorského práva na internetu. Nová pravidla pro regulaci autorských práv zavazují on-line služby ke sdílení příjmů s autory děl a redakcemi médií.

Ještě před tímto rozhodnutím patřičná iniciativa vyvolávala diskuze. Zdá se, že i nadále již schválená sporná direktiva, kterou občas považují za projev cenzury, bude inspirovat politiky k vyjádření svého stanoviska. Mezi těmi českými se vyskytují odlišné názory, o čemž svědčí příspěvky na sociálních sítích.

Místopředseda Pirátů, poslanec, kandidát do Evropského parlamentu Mikuláš Peksa považuje tento krok za nezdar a věří, že se v budoucnu podaří uskutečnit revizi tohoto opatření.

​Přijetí návrhu lituje i český europoslanec, místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

​Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil také není nadšen z přijatého opatření.

​Jiní známí politici zaujali opačné stanovisko.

Právník, vysokoškolský pedagog a politik KDU-ČSL Pavel Svoboda uznává přijetí zákona za přirozený krok vzhledem k technologickému pokroku.

​Jako zastánkyně schválení nové směrnice vystoupila poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová.

​Stojí za zmínku to, že zvláštní kontroverze vyvolala ustanovení, která zavazují online platformy, poskytující sdílení obsahu, aby odpovídaly za obsah a uzavíraly spravedlivé licenční smlouvy s držiteli autorských práv.

Dříve pět zemí EU (Nizozemsko, Lucembursko, Polsko, Itálie a Finsko) odmítlo reformu podpořit. Podle jejich názoru směrnice nemá právní jasnost, povede k právní nejistotě mnoha zúčastněných stran a může zasahovat do práv občanů EU.

 
 

 

 
Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor