Světová nadvláda americké měny se chýlí ke konci, dolar bude v nejbližších letech zbaven statutu hlavní rezervní měny. Přiznal to Federální rezervní systém USA. Souhlasí s tím také největší investoři. (Foto: Wikimedia)

Všechno je horší, než se zdá

Americká měna si zachovává klíčovou úlohu ve světovém obchodu, ale každý rok vzniká stále více faktorů, které působí proti dolaru. A velmi brzy má jeho světová nadvláda skončit. Tato prognóza je obsažena v příspěvku Liberty Street Economics, tedy zdroji, který patří newyorské Federální rezervní bance (klíčové bance Federálního rezervního systému USA).

K pádům na americkém fondovém trhu (trhu cenných papírů) dochází s pravidelností, která nahání investorům strach, a má dopad na trhy jiných zemí. Po každém takovém pádu znějí stále hlasitější výzvy k reformování mezinárodního měnového systému a nalezení alternativy dolaru.

Navrhují například použití virtuální měny Mezinárodního měnového fondu, zvláštní práva čerpání (SDR, Special Drawing Rights). Nyní se používají pro výpočty v rámci MMF. Používá je také asi 15 mezinárodních a regionálních organizací při stanovování cen a tarifů.

S návrhem na vytvoření nové světové měny na základě SDR přišla již v roce 2009 Čína. Spolu s postupným obnovením světové ekonomiky po globální krizi ztrácel tento návrh aktuálnost, ale po rozpoutání obchodních válek se situace rychle změnila.

Experti pokračují ve sporech o tom, je-li tato syntetická měna schopna být plnohodnotnou náhradou dolaru. Centrální banky různých zemí již podnikají konkrétní kroky, které fakticky zavírají dveře před americkou měnou, tedy snižují podíl dolaru v mezinárodních rezervách.

Ruská Centrální banka například snížila podíl dolaru ve svých zlatých a devizových rezervách více než dvakrát. Z 46 % na 22 %. Pětina těchto rezerv, asi 100 miliard dolarů, byla směněna za eura a jüany.

Stejně se zachovala Čína, Indie, Turecko. Záměr omezit použití americké měny oznámila také EU.

Analytici jsou přesvědčeni, že centrální banky, které mají dnes větší část rezerv v dolarech, se budou stále aktivněji zbavovat americké měny. V druhém čtvrtletí loňského roku stoupl podíl eura v celosvětových rezervách na 20,26 %, maximálně od čtvrtého čtvrtletí 2014. To hrozí Americe velkými problémy.

„Dnešní status dolaru jako hlavní rezervní měny umožňuje izolovat americkou ekonomiku od vnějších otřesů,“ míní viceguvernérka FRB New Yorku Linda Goldbergová. „Ztráta vedoucí úlohy na světových trzích bude mít negativní následky, především pro emitenta, tedy USA.“

Léta poklesu neboli prudký pád

Na první pohled nehrozí dnes dolaru nic strašného. Známý finančník Ulf Lindal, šéf A.G. Bisset Associates, která se specializuje na průzkum měnových trhů,  připomněl, že dolar překročil světový rekord. Dosáhl nejvyšší úrovně v poměru k ostatním klíčovým měnám za posledních 30 let.

Ostatně, jak tvrdí Lindal, se tento obraz má brzy změnit. Dolar vstupuje do dlouhého období klesání. Podle jeho odhadů má být americká měna oslabena vůči euru během pěti let o 40 %.

Analytici americké investiční banky JP Morgan Chase dříve  vypočítali, že pokles začne ke konci roku 2019 a že zastavit tento trend dolar nedokáže.

Přičemž se podle názoru některých expertů nedá mluvit o plynulém poklesu.

„Čeká nás nakonec dlouholetý pád dolaru. V druhé polovině příštího roku budeme svědky oslabení americké měny,“ říkali v prosinci analytici JP Morgan.

Ray Dalio, zakladatel největšího hedge fondu na světě, je přesvědčen, že se dolar v jistou chvíli prostě zhroutí, protože nevydrží tíhu „trojího deficitu“ americké ekonomiky: rozpočtového schodku, obchodní bilance a výše běžných operací.

Trojí deficit odstraší zahraniční kupce amerických státních dluhopisů, což vyprovokuje prudký růst jejich výnosnosti a prudký pád kursu dolaru, minimálně o 30 %. V tomto případě americká měna nevyhnutelně přijde o status světové rezervní měny, a to velmi rychle.

Natalja Dembinskaja