Podle zprávy japonského Yomiuri Shimbun z 16. října několik vládních úředníků odhalilo, že Japonsko oznámilo Spojeným státům, že se nebude podílet na americkém plánu vyloučit čínské společnosti z telekomunikační sítě. (Foto: Wikimedia)

Předtím jihokorejská tisková agentura Yonhap oznámila, že v pátém strategicko-ekonomickém dialogu mezi Jižní Koreou a USA, který se konal dne 14. října jihokorejští představitelé odmítli americký návrh na vyloučení společnosti Huawei z výstavby jihokorejské 5G sítě z důvodu, že „společnosti mají poslední slovo“. Postupné neúspěchy amerických politiků při prosazování vlastních zájmů u spojenců naznačují, že v době multilateralismu, vzájemného prospěchu a globalizace prospěšné pro obě strany neexistuje východisko pro „donucovací diplomacii“.

V uplynulém roce, ať už byl americký ministr zahraničí Pompeo na návštěvě v Evropě, na Středním východě nebo v Latinské Americe, bylo pomlouvání Číny vždy jeho klíčovým tématem. Například když Pompeo na začátku tohoto měsíce navštívil Latinskou Ameriku, výslovně požádal Surinam a Guyanu, aby si vybraly mezi Čínou a Spojenými státy. V Evropě, ať už se účastnil „kodaňského summitu pro demokracii“, nebo později navštívil Českou republiku a další čtyři země, si Pompeo vymyslel různé lži, aby povzbudil navštívené země k opuštění čínské technologie 5G. I když odjel na komplikovaný Střední východ, stále diskreditoval Čínu a společnosti 5G.

Přestože jsou jednotlivé země kvůli hrozbě USA opatrné, více zemí učinilo objektivní a racionální rozhodnutí. Například vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borell uvedl, že ačkoli je EU pod tlakem hlavních mocností „volit strany“, pro své vlastní zájmy a hodnoty se nerozhodne „připojit se k USA proti Číně“. V reakci na tlak americké strany prezident Surinamu Desiré Delano Bouterse řekl: „O tomto tématu (vybrat si mezi Čínou a USA) nebudu hovořit.“ V otázce 5G český premiér Andrej Babiš odpověděl, že Česká republika je suverénní země, a Česká republika nezaznamenala žádné významné bezpečnostní hrozby. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schellenberg uvedl, že rakouskou politikou není konkrétně zakázat nebo omezit společnost, ale vytvořit spolehlivý informační systém. Je zřejmé, že většina zemí má jasný názor na Pompeovy malé výpočty a nebude přijímat rozhodnutí na úkor svých vlastních zájmů.

Ve skutečnosti stále více zemí jasně vidí, že rozdíly nebo rozpory mezi Čínou a Spojenými státy rozhodně nejsou sporem o moc ani o status, ani sporem o sociální systém, ale spíše sporem o to, zda udržovat spravedlnost nebo šířit zlobu, zda podporovat multilateralismus nebo jednostrannost a zda prosazovat vzájemně prospěšnou spolupráci nebo hru s nulovým součtem. Věřím, že každá země, která usiluje o nezávislou diplomacii a podporuje spravedlnost, učiní volbu, která nejlépe vyhovuje jejím vlastním zájmům. Američtí politici, kteří se snaží zastrašit svět a šikanovat další země, budou světem nakonec opuštěni, pokud budou trvat na tom, že půjdou až do temnoty, a nakonec skončí smutně sami.