Nedávno jsme referovali, jak podle amerického žebříčku připravenosti na epidemie z roku 2019 měla být jakákoliv epidemie hravě zvládnuta v USA a Británii, skoro stejně dobře i jinde v Evropě, zatímco Rusko anebo Čína by měly při případné epidemii dopadnout strašně. (Foto: Advantus Media Inc)

Netrvalo dlouho a skutečná epidemie, dokonce pandemie, přišla a v té hrozné realitě ti, kteří byli plni sebevědomí, že dopadnou nejlépe, dopadli extrémně špatně, zatímco Čína, která pandemii vůbec podle předpokladů anglo-sasů zvádat neměla, ji zvládla ze všech nejlépe, je jedinou významnou ekonomikou světa, která i během pandemie neustále roste a přineslo to dopady až takové, že podle společností zabývajících se prognózami světového ekonomického vývoje to má nesmírně urychlit předběhnutí USA Čínou jako největší ekonomiky světa.

Čína je v současnosti druhou největší ekonomikou světa, co se týče objemu jejího hrubého domácího produktu (HDP) vyjádřeného v její domácí měně v porovnání s USA. Takže vzhledem k směnným kurzům mez dolarem a yuanem je čínský objem takto oceněné produkce nižší než kdyby se vyjádřil v paritě kupní síly, čili čemsi jako skutečná hodnota, a pokud porovnáváme čínský HDP s tím americkým v paritě kupní síly, předstihla už velikost čínské ekonomiky americkou. Zvláště se to projevuje v průmyslovém zboží, kdy USA vyrábí 16 % průmyslového zboží světa, zatímco Čína 30 %. Jenže vzhledem k tempům růstů v obou zemích se všeobecně čekalo, že někdy počátkem příští dekády předběhne Čína USA i v nominální hodnotě HDP. To se však změnilo. Bravurní zvládnutí pandemie Čínou a hrozně nezdařilé v USA přivodilo prudké změny v těchto předpovědích.

Američané se musí probudit do té ohavné reality, že Čína předběhne USA, aby se stala největší ekonomikou světa už v roce 2028, tj. o pět let dříve, než se předtím očekávalo, když si při pandemii viru vedla daleko lépe než Západní země, jak uvádí Centrum pro ekonomický a obchodní výzkum (CEBR), tj. v Británii sídlící konzultační skupina.

V roce 2017 CEBR původně referoval, že Čína předběhne USA, aby se stala největší ekonomikou světa do roku 2032. Avšak pandemie a s ní spojený ekonomický propad prudce urychlila přesun ekonomické moci ze Západu na Východ.

„Čínské úřady reagovaly důrazně a v důsledku toho utrpělo čínské hospodářství menší ekonomické škody než jakákoliv jiná významná ekonomika,“ napsal CEBR do zprávy.

„Číně se díky rozhodné a včasné reakci podařilo vyhnout se po první vlně novému zavedení nejtvrdších opatření k boji s pandemií,“ pokračuje tato konzultační skupina s dodatkem, že „obratné zvládání pandemie Pekingem“ asi převrátilo čínsko-americkou konkurenci ve prospěch Číny.

„Ohromnou zprávou v této předpovědi je rychlost růstu čínské ekonomiky,“ uvedl náměstek předsedy CEBR Douglas McWilliams. „Předpokládáme, že předběhne USA o celých pět let dříve, než jsme čekali před rokem,“ dodal.

Tabulka ekonomické ligy CEBR ukazující na výhledy růstu pro 193 zemí předvádí ohromný posuv ekonomické moci a potenciální úpadek Západu. Např. k předběhnutí Francie jako 6. největší ekonomiky světa Indií došlo letos.

Uvádí, že Čína by mohla mezi lety 2021-2025 očekávat průměrný ekonomický růst 5,7 %, než v letech 2026 až 2030 zpomalí na 4,5%.

USA by roku 2021 mohly zažít silné, dluhem tažené zotavení, kdy ten růst pak mezi lety 2022-2024 zpomalí na 1,9 % a pak na konci dekády spadne na 1,6 %.

Japonsko, třetí největší ekonomiku světa, má do roku 2030 podle očekávání předběhnout Indie. Německo bude stlačeno dolů na páté místo.

„Také jiné asijské ekonomiky v tabulce této ligy letí nahoru. Jedním z poučení pro Západní politiky, kteří si během pandemie vedli relativně hrozně, je to, že by měli věnovat více pozornosti tomu, co se děje v Asii, než aby prostě pokukovali jeden po druhém,“ řekl McWilliams.

Ač ekonomický posuv ze Západu na Východ má probíhat daleko rychleji, než se čekalo, tak americký pocit vyvolenosti přes noc neuvadne, nýbrž mu to zabere řadu let; přičemž dolar nejspíš vstoupí do období tlaku na snižování jeho významu.

K věci se vyjadřují i ti, co v USA nejlépe předpovídají budoucnost – Morganové. Jejich skupina v krizi 2008 příchod finanční krize předpovídala, ač jinak v USA nikdo možnost krachu nebral vážně, ani když už se už rozbíhal. Velmi se na to připravila a byla jedinou bankovní skupinou v USA, která na krizi vydělala. Její ekonomické předpovědi tentokrát ale vyhlíží velice chmurně a postavení dolaru jako měny číslo jedna i jeho kurz má výrazně slábnout i v porovnání s takovými měnami, jako je Euro.

Zpráva „Předpoklady dlouhodobých výhledů kapitálových trhů,“ od JPMorgan zdůrazňuje, že dlouhé období americké „výjimečnosti“ v růstu, úrokových sazbách a výkonnosti akciových trhů, se asi chýlí ke konci. V důsledku toho očekáváme, že dolar bude slábnout po většinu tohoto období, kdy nadchází jeho propad proti Euru, Jenu a Yuanu.

Američané se musí probudit do té ošklivé reality, kdy sesazení USA z příčky největší ekonomické supervelmoci je v harmonogramu již před námi.

Pravdou je, že v minulosti např. během tzv. stagflace v 70. letech minulého století mnozí analytici také předpokládali, že Ameriku zanedlouho předběhne Japonsko a velmi chmurné vyhlídky v Evropě předpovídali Velké Británii. Pak ale nastoupil prezident Reagan a s ním ekonomická doktrína zvaná Reaganomika a její obdoba v Británii Thacherismus. Načež nastal „zázrak“, USA se znovu vzchopily a znovu za sebou táhly svět a i Británie začala stoupat. Vytáhlo to z éry stagnace nakonec celý Západ. Navázal na to vzestup Silicon Valley s novou mikroelektronikou a výpočetní technikou znamenající opětovnou vzpruhu vývoje světa a USA, které to táhly. Poté se zhroutil Sovětský blok, kterému se únik ze stagnace nepodařil.

Rozběhl se ale i nový vývoj v Číně, který pokračuje dodnes, zatímco Západ své tempo opět ztrácí a vrací se k situaci, jaká byla za stagflace. Možná by ho nějaký nový „Reagan“ mohl zachránit, ale Biden jím asi nebude. I Silicon Valley je teď v úpadku a řada tamních firem odsud utíká do jiných míst.

Vůbec není nemyslitelné, že stejně jako donedávna zejména USA láky nejlepší mozky světa k sobě do svých laboratoří a vývojových týmů v procesu zvaném „odliv mozků“, kdy spoustu takových mozků byli Číňané, tak to proběhne obráceně a nastane odliv mozků z USA někam do Huawei atp.