Karolina Stonjeková: Žlutá „revoluce“ aneb Něco si přejte, padá hvězda
11. prosince 2018 Redakce AC24 Ze světa 5117 3
Revoluce nemají jenom své příčiny a následky nebo oběti či hrdiny. Některé mají navíc i své charakteristické barvy, které s nimi zůstanou už napořád neodmyslitelně spojeny. Rok 2003 bude pro Gruzii navždy ve znamení růžové revoluce. Na přelomu let 2004 a 2005 se zase zdálo, že tvář Ukrajiny může dlouhodobě změnit revoluce v barvě pomeranče. A přestože časem nastal opět návrat k původnímu stavu, zůstane termín „Oranžová revoluce“ jednou provždy zapsán v učebnicích dějepisu.

Teď, na sklonku roku 2018, se hlásí ke slovu další barva. Žlutá - podle vest desetitisíců demonstrantů, kteří vyrazili ve Francii dát najevo svůj odpor proti politice prezidenta Emanuela Macrona.

Jistě, nedá se tu ani v nejmenším hovořit o žádné revoluci v pravém slova smyslu. Nehrozí totiž, že by protesty nějak změnily směřování Francie či její politický systém. Navíc je třeba brát v úvahu i to, že stávky a protesty zkrátka patří ke Francii stejně neodmyslitelně jako třeba dobré víno, Eiffelova věž nebo foie gras.

Pravdou ale je, že tyto protesty, nejsilnější za posledních 50 let, mohou revolučně rychle ukončit kariéru muže, který chtěl sám jistou revoluční změnu přinést. Který chtěl na evropské scéně vyvést Francii ze stínu Německa, který chtěl revoluční změnu, na jejímž konci by stály slabší národní státy a naopak silnější Evropská unie se společnou armádou.

To, co před několika týdny začalo jako projev nesouhlasu se zvyšováním cen benzinu (v rámci módního boje se změnou klimatu), přerostlo rázem v masové hnutí, které vážně ohrožuje postavení muže, jež byl ještě minulý rok všeobecně považován za dynamickou a mladou naději starého kontinentu. A (bohužel či bohudík) nemusí zůstat pouze u Macrona.

Podle aktuálních informací se totiž zdá, že podobné protesty v následujících dnech či týdnech zažije také Nizozemí nebo sousední Belgie. I tam by se měla přelít žlutá „revoluce“. Je třeba uznat, že to má jistou symboliku. Žlutá je totiž mimo jiné i barva hvězd. A ta Macronova pomalu ale jistě padá. Tak si něco přejte…

(Třeba politiky, kteří nebudou střední třídu nadále nutit k nedobrovolnému sponzoringu sociálních a jiných experimentů.)

Karolina Stonjeková

 
 
 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

JN
Jiří Novák
11. prosince 2018
Dobrý, ale nijak neobjevný. Tohle tady může napsat kdokoli z nás. Např. Jarin, pivovarči, John a další by to formulovali pravděpodobně mnohem líp. Docela jsem měl problém, tuhle úvahu slečny, dočíst.
40
JM
John Maxwell *
11. prosince 2018

Zdravím , dáma zapoměla pár dost důležitých informací uvést , a ty informace jsou dostupné ... například jak celý ten útok je koordinován a řízen pač opravdu nejde o revoluci, ale řízený útok UssA elit vs EU

Makron jako zástupce a kůň GP situaci težce nezvlád , a bude co mít podle mého úsudku dopad na celou EU , vnímání rychlosti reakce elit EU řesit krizi je těžkej propadák a EU může z tohoto vyvodit jen jedno, zapomenout na EU armádu ,když nejsou schopni ukočírovat pár křiklounů v ulicích ,tak jim nezbude než poslechnout Trumpa a zacálovat výpalné NATO mírotvůrcům.Holt EU elity jsou pořád ješte moc zvyklé čekat na rozkazy co dělat a takový je holt výsledek ...

Us elita si ohlídá "zatím" aby jim na periférii nevznikali konkurenční vojenské spolky , to by přicházeli o zisky a o ty jde vždy na 1 místě.

Ono by se mohlo stát a dost možná to bylo i cílem a je i nadále , vyvolat chaos v EU a povolat NATO mírotvůrce do ulic, tim by celkově zanikla potřeba dělat EU armádu když už tam Evropa jednu má že ?!

 

Ps:K tomu Makronovu vyhlášení výjimečného ekonomického stavu ... to je taky pěkná fraška ...jako by měly položit ekonomiku Francie výtržnosti v jednom městě ... nikdy elitě nepůjde o lidi ....


30
JB
Johnson Ballinw
16. prosince 2018

Aplikace Live22, které kombinují nejlepší kasinové hry do jedné aplikace.

A stále nejbezpečnější. Je to nejstabilnější a nejsilnější server dostupný 24 hodin denně.

download live 22

 


00