Zvláštní doba…, v níž mají gesta větší hodnotu než činy. Kdy je daleko méně podstatné, co reálně děláme, protože se mnohem více počítá, jak u toho vypadáme.

Důležité je bojovat za tu správnou věc, správně u toho vypadat a mít ze sebe ten správný pocit. A pak ještě pod vlivem vlastního spasitelského komplexu svoji „správnost“ náležitě vykřičet do světa prostřednictvím médií a sociálních sítí.

Touha bojovat za tu správnou věc, kterou je aktuálně módní boj za ochranu klimatu, vede řadu lidí k tomu, že pociťují nezvladatelnou touhu velkolepě a veřejně prezentovat svá osobní rozhodnutí, čeho že se v zájmu záchrany planety rozhodli vzdát, jakých výdobytků naší civilizace se šlechetně zřekli.

Nic proti soukromým rozhodnutím, na která má ostatně každý nezpochybnitelné právo. Bohužel ale tyto proklamace od různých celebrit i necelebrit vyznívají spíše komicky. Vyznívají jako bohapusté klimatické pozérství, při němž ani tak nejde o šetrný přístup k přírodě, jako spíše o osobní PR. Pozérství, které možná vypadá cool před fanoušky na sociálních sítích, ale které klimatu nijak reálně nepomůže, nic nezmění, neovlivní. Pozérství, jehož dopad bude přinejlepším čistá nula.  

A tak zatímco počet pasažérů v letecké dopravě rok od roku stoupá a jen za loňský rok byla podle údajů Eurostatu v Evropě přepravena více jak jedna miliarda cestujících, manželka jednoho českého písničkáře cítí potřebu sdělit národu, že ona ani její manžel už kvůli ochraně prostředí letadlem nikdy nepoletí…

Zatímco podle odhadů OSN má vlivem populačního boomu v Africe a Asii dosáhnout světová populace v následujících dekádách 11 miliard lidí, britský královský pár Harry a Meghan oznámí, že oni budou mít z ohleduplnosti k životnímu prostředí děti nejvýše dvě. Belgický spisovatel Théophile de Giraud jde jako propagátor takzvaného antinatalismu ještě dál a rovnou říká, že etické a pro planetu optimální by bylo zcela vymřít…

Zatímco Greta Thunberg pluje do Spojených států „ekologicky“ lodí, bezmála desetičlenná posádka, která bude muset následně její loď dopravit zpátky do Evropy, poletí do Států letadlem – takže v konečném důsledku zanechá větší „uhlíkovou stopu“, než jakou by zanechalo, kdyby Greta se svým otcem letěla rovnou…

A to ani nemluvíme o dalších slepých uličkách, dalších příkladech pozérství, jako je třeba omezení spotřeby hovězího, protože krávy produkují methan nebo apely na omezení osobní hygieny, kvůli neplýtvání vodou.

Klimatické pozérství však nemá jen osobní rovinu, ale také politickou, kdy jsou v rámci boje s klimatem přijímána opatření, jež na první pohled vypadají dobře a zodpovědně. Může se zdát, že jsou správným směrem, ale i tady platí, že jejich reálný dopad je v lepším případě veškerý žádný.

A tak zatímco třeba taková Čína produkuje prakticky jednu čtvrtinu světových emisí „smrtícího“ oxidu uhličitého a je jejich největším producentem vůbec (následována USA a Indií), my v Evropě přemýšlíme, jak se stát do roku 2050 uhlíkově neutrálním kontinentem – což je ostatně i velký cíl nové šéfky Evropské komise, Ursuly von der Leyenové…

Zatímco podle nedávné studie Helmholtzova centra pochází 90 % veškerých plastů v oceánech z osmi asijských a dvou afrických veletoků (a žádného evropského), my v Evropě kvůli znečištění oceánů zakazujeme plastová brčka a igelitové tašky…

Podtrženo, sečteno: zatímco Afrika a Asie zažívají, a ještě budou zažívat, populační explozi, Evropa, která z hlediska porodnosti již nyní stagnuje, by podle klimatických pozérů měla stagnovat ještě více, či rovnou vymřít.

Zatímco počet letecky přepravovaných osob bude i v příštích letech celosvětově růst, Evropané by se dle názoru klima-pozérů tohoto výdobytku měli vzdát.

A zatímco velké asijské státy budou nadále vesele produkovat obrovské množství emisí i odpadu, my v Evropě si budeme hrát na zákazy plastů a na uhlíkovou neutralitu.

Abychom si rozuměli, není to o tom, že máme na ochranu přírody rezignovat! Je to o tom, že ochrana životního prostředí by měla být efektivní, funkční a ekonomicky racionální. Nemá se zvrhávat v osobní ani politické klima-pozérství jen proto, že to koresponduje s aktuálními módními trendy… A je také dobré si uvědomit, že rozdíl mezi klimatickými pozéry a těmi, kdo jejich pozérství kritizují, není v tom, že těm prvním na životním prostředí kdovíjak záleží, kdežto ti druzí jsou hloupí ignoranti, jež na přírodu kašlou. Rozdíl je v tom, že ti první mají pocit, že rozhodují prázdná gesta a umělecký dojem, kdežto ti druzí chápou, že situace – zvláště pokud se podíváme za hranice Evropy – je daleko, daleko složitější.

Karolina Stonjeková