Přestože celý svět pečlivě sleduje čínský koronavirus, kalifornské úřady musí přijmout naléhavá opatření proti jimému neštěstí: „středověké nemoci“. (Foto: Wikimedia)

Jejichž příčinou je velké množství lidí bez domova, napsaly Asia Times. Podle publikace bezdomovci aktivně přispívají k šíření nehygienických podmínek a růstu populace potkanů a blech, které mohou přenášet smrtelné choroby, jako je tyfus a tuberkulóza.

Tyto nemoci získaly druhý život v důsledku zvýšení počtu bezdomovců. Podle ministerstva bydlení a rozvoje měst z roku 2018 žije v jen Kalifornii 30% všech amerických bezdomovců a 49% lidí bez střechy nad hlavou. Současně ve státě žije pouze 12% celkového počtu Američanů. Většina lidí bez domova je soustředěna ve městech, jako je Los Angeles a San Francisco.

Počet bezdomovců v Kalifornii se odhaduje na 151 tisíc lidí a nehygienické podmínky, k nimž aktivně přispívají, se postupně vyvíjejí do zdravotní krize. Odpadky, použité jehly a lidské exkrementy v kalifornských městech vedly ke zvýšení populace potkanů a blech, které nesou smrtelné nemoci. Současně byly zaznamenány případy tyfu, hepatitidy A, tuberkulózy a infekce stafylokokem v San Franciscu a několika dalších městech.

Ale co je horší, další smrtící host se možná chystá navštívit systém veřejného zdravotnictví: démonický mor, známý ve středověku jako „černá smrt“, který vzal život 50 milionů lidí, což pak představovalo 60% celé evropské populace.

Zároveň v důsledku boje „zelených“ lobbistů proti antikoagulačním rodenticidům druhé generace (SGAR) tyto parky v Los Angeles parky je odmítly, což vyvolává hrozbu růstu populace potkanů nesoucích nemoci.

V únoru 2019 guvernér Kalifornie Gavin Newsome ve svém projevu „O stavu státu“ uvedl: „Naše krize s bezdomovci se stále více mění v krizi veřejného zdraví.“ Poukázal na případy hepatitidy A, syfilisu a tyfu a dodal: „Tyfus … středověká nemoc. V Kalifornii. V roce 2019.“

Bezdomovci jsou politickým zápasem ve městě miliardářů

Podle profesora medicíny Jeffreyho Klausnera se takové nemoci nazývají „středověké“, protože v té době lidé žili ve špíně bez přístupu k čisté vodě a kanalizaci. Bezdomovci ale v takových podmínkách žijí: nemoci mezi nimi se rychle šíří, což usnadňují pohyby střev, špatná imunita a nedostatek kvalifikované lékařské péče.

Navíc, vzhledem k tomu, že výše uvedené infekční nemoci nemohou být v populaci bezdomovců zastaveny, mohou se dobře rozšířit mezi širší masy Američanů.

Ve snaze vyrovnat se s touto situací začaly kalifornské úřady minulý měsíc kupovat obytné přívěsy od Federal Emergency Management Agency, která je dříve poskytla lidem během evakuace způsobené lesními požáry.

Předpokládá se, že přívěsy budou použity pro nouzové umístění bezdomovců. V budoucnu se plánuje využití volného federálního území jako místa pro trvalé pomocné bydlení.

Tato opatření hrají velmi důležitou roli vzhledem k tomu, že vypuknutí koronaviru přineslo zdravotní problémy do popředí jak ve Spojených státech, tak v dalších zemích. V článku ve Washington Postu však bývalý ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Tom Frieden uvedl, že Spojené státy nejsou připraveny na novou pandemii.

Podle něj vypuknutí eboly v letech 2014–2016 a současný virus Wu-chanu nám připomínají, že lidstvo má společného nepřítele: nebezpečné mikroby. Zároveň Frieden také poznamenal, že globální pandemie chřipky by mohla zabít desítky milionů lidí a uštědřit kolosální ránu ekonomice planety, jako tomu bylo v roce 1918 v případě „Španělské chřipky“.

V současné době se úřady San Franciska uchylují k opatřením, jako je organizování hlídek k odstranění exkrementů a použitých injekčních stříkaček k zastavení středověkých chorob. Přesto jsou zde nutná dlouhodobá opatření a spolupráce mezi místními a federálními orgány, uzavřela publikace.

Zdroj: pz.czasiatimes.co