Nelegální migranti pravidelně přicházejí do domovů obyvatel v jižním Maďarsku a tam se cítí jako doma, hlásí maďarská státní televize. „Dělají, co chtějí,“ říká majitel domu.

V jižním Maďarsku se množí loupeže způsobené migranty. Migranti se doslova stěhují do neobydlených domů, existují i příklady, kdy jsou obyvatelé uzamčeni ve svých domech. Migranti vaří a cítí se tady jako doma, v domech samozřejmě také zapínají topení v aktuální chladné sezóně.

Tento scénář popisuje maďarská státní televize a ukazuje obrázky toho, jaký je v současné době život v jihomaďarské vesnici v Rábé.

Loupeže se množí

Migranti často procházejí jižním Maďarskem. Protože většinou se ohybují přímo na ulici, je to někdy pro řidiče velký problém. ale to není jediná věc, která obtěžuje místní obyvatele. Poblíž jižní hranice je stále více vloupání. Ve vesnici Rábé se migranti zamkli v domě místních obyvatel a žili tam několik dní. Pouze za pomoci sousedů se majiteli podařilo dostat do svého domu.

„Vešli jsme do domu a našli jsme tři migranty v místnosti. Těhotná žena a dva muži, “říká sousedka Béla Pópity. Pomohli majiteli. „Museli jsme je probudit, migranty." Majitel se těžce dostával do svého domu, protože migranti zamkli dveře. “

Nelegální migranti pravidelně přicházejí do domů místních obyvatel – a tam se cítí jako doma, uvádí zpráva. Spí a vaří v domech a nevadí jim, když přijde majitel. Někteří obyvatelé měli domy „obsazené“ několikrát, zdá se, jako by si adresy migranti předávali mezi sebou.

Jeden z obyvatelů Ferenc Szélpál říká: „V obývacím pokoji jsme viděli tři migranty a slušně je požádali, aby odešli. Sbalili své věci a pak odešli. Měli jsme zapnuté rádio a světlo, abychom vyvolali dojem, že jsme doma, v naději, že je to udrží před domem, ale bez úspěchu," dodal.

Škoda je obrovská. Ve vesnici žijí pouze starší lidé, mají strach, protože se nemohou bránit nebo chránit svůj majetek. Neodvažují se bránit proti migrantům. Migranti jsou ve věku 18 až 35 let a většinou jsou muži.

Vláda zpřísňuje opatření na ochranu hranic

Ministr vlády pro vnitřní bezpečnost v Maďarsku György Bakondi na tiskové konferenci uvedl, že policejní a pohraniční stráže jsou více zastoupeni v Bács-Kiskun (jižní Maďarsko). Chrání část hranice, která není zajištěna plotem. Policie používá mimo jiné infračervené kamery a maďarské ozbrojené síly také v regionu používají drony a radarové systémy.

Bakondi uvedl, že počet nelegálních přechodů se zvýšil přesně tam, kde tam není plot. Změnila se také cesta a občanství migrantů.

Konzultant zdůraznil, že většinu aktivit lze pozorovat ve státě Bács-Kiskun, kde hraničí tři země: Srbsko, Chorvatsko a Maďarsko, je zde nejvíce nelegálních přechodů hranic…

Zdroj: pz.czepochtimes.de