Obnova Číny se rozšíří do čtvrtého čtvrtletí
28. října 2020 Redakce AC24 Ze světa 11045 1
Údaje o čínském HDP ve třetím čtvrtletí přinesly růst země do pozitivního teritoria v prvních devíti měsících tohoto roku a rychlé oživení bude pravděpodobně i nadále přitahovat více zahraničních přílivů na její kapitálový trh. (Foto: Pxfuel)

 

 
 
 

Údaje o továrnách a spotřebě zveřejněné v pondělí také potvrzují, že oživení ekonomiky se rozšíří do čtvrtého čtvrtletí.

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 4,9 procenta, rychleji než 3,2-procentní expanze ve druhém čtvrtletí, ale byla pod dřívějším očekáváním 5,5 procent. Růst HDP ve třetím čtvrtletí pomohl domácí ekonomice vrátit se na růstové území v prvních devíti měsících tohoto roku - 0,7-procentní expanze poté, co ekonomika v prvním čtvrtletí poklesla o 6,8 procent.

Níže odhadovaný údaj o HDP ve čtvrtém čtvrtletí může být částečně tažen klesající obchodní bilancí v září, ale to není pro čínskou ekonomiku v blízké budoucnosti špatná událost. V září letošního roku vzrostl čínský dovoz o 13,2 procent oproti době před rokem, a vývoz dosáhl 9,9-procentního růstu. Rychlejší tempo příchozích přepravních aktivit naznačuje, že oživení domácí poptávky pokračuje. Do budoucna by příspěvek čistého vývozu k čínskému HDP mohl zůstat obtížný, protože znovuobnovující se COVID-19 v některých hlavních ekonomikách může vyvolat další blokování a způsobit zpomalení požadavků v těchto zemích.

Čínská ekonomická data za září zveřejněná dříve vykazovala další povzbudivé signály, že oživení bude prodlouženo do čtvrtého čtvrtletí letošního roku. Průmyslová produkce minulý měsíc vzrostla o 6,9 procenta, což byla nejrychlejší expanze od prosince roku 2019. Za poslední roky dosáhla průmyslová produkce a korelace domácího HDP 0,8 procenta, což naznačuje, že růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí může dále zrychlovat, pokud se výkon udrží na současném tempu expanze.

Údaje o spotřebě nabízejí další překvapení. Maloobchodní tržby minulý měsíc vzrostly o 3,3 procenta oproti době před rokem a prudce se odrazily od srpnového 0,5 procentního růstu. Klíčem k pokračujícímu hospodářskému oživení je zlepšení maloobchodního prodeje. Nejen, že zvyšuje příspěvek k celému HDP, ale ukazuje, že důvěra spotřebitelů stále roste a jsou ochotnější utrácet než v předchozích měsících. Například prodej automobilů se minulý měsíc zvýšil o 8,2 procenta, což je největší nárůst od roku 2018.

V posledních třech měsících tohoto roku se očekává, že referenční sazby půjček zůstanou nezměněny a nepředpokládá se, že by další výrazný fiskální stimul dále urychlil růst. Místo toho se orgány zaměří na efektivnější směrování úvěrů malým a středním podnikům a poskytnou jim větší podporu na podporu inovací v odvětvích výroby a technologie s vysoce kvalitním růstem.

Reakce a výhled trhu

Zdá se, že finanční trh věnuje větší pozornost celkovému údaji o HDP. Šanghajský složený index vzrostl před zveřejněním údajů o HDP, ale uzavřel se o 0,7 procenta níže a podobný model se projevil na trhu s RMB. Cenová reakce nemusí nutně znamenat, že investoři jsou zklamaní údaji o růstu, protože akciový trh v posledních několika týdnech oceňuje spolehlivá ekonomická data. Šanghajské akcie za poslední dva týdny získaly zhruba 3 procenta.

Na druhé straně zářijová ekonomická data téměř vyloučila jakýkoli zásadní stimul ke konci roku, včetně měnového uvolňování PBOC.

Minulý týden MMF předpověděl, že Čína bude letos jedinou významnou ekonomikou, která poroste, a to o 1,9 procenta, následovanou 8,2 procenta v roce 2021.

Jimmy Zhu je hlavním stratégem ve Fullerton Research.

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
28. října 2020

Čína sa stáva jednoznačným ekonomickým lídrom vo svete. S tým si už žiadne sankcie neporadia USa idú do kopru včera mali 71 infikovaných na covid

https://aragonit11.blogspot.com/2020/10/unikol-covid-plan-o-tom-co-pre-nas.html


00