Jak by pandemie mohla budoucí vztahy v BRICS posílit?
21. listopadu 2020 Redakce AC24 Ze světa 12444 1
Vůdci bloku BRICS přijali v úterý na 12. on-line summitu BRICS pod předsednictvím Ruska smířlivý tón. Poselství v projevech od všech pěti členských zemí – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky – bylo chmurné, ale nadějné, ujišťující o potřebě přijmout rozhodnější skupinové akce v bitvě proti COVID-19. (Foto: Wikimedia)

 

 
 
 
 

Ovšem jak přesně by národy BRICS mohly ty kolektivní akce provést, už tolik jasné není.

Už jsme viděli brazilského prezidenta Jair Bolsonara, jak se pokouší existenci a závažnost pandemie s devastujícím účinkem popírat. Na druhou stranu Čína identifikovala, publikovala a mobilizovala během celonárodního lockdownu k vymýcení viru rekordní rychlostí všechny zdroje. To jsou dvě nesmírně odlišné reakce na stejný problém.

Samozřejmě, že BRICS zdaleka není homogenní blok. Ekonomické a politické trajektorie těch pěti zemí se opravdu rozchází. Navíc je tu problém pandemie a složitých opatření veřejného zdravotnictví a v ekonomice, která jsou v každé zemi jiná.

Tak jak BRICS sdružit ke společnému boji s takovými problémy? Mohlo by spojení BRICS při boji se společným nepřítelem – virem – vést k silnějšímu poutu a vyšší úrovni spolupráce mezi těmito pěti zeměmi?

Spolupráce v chmurných časech

BRICS se jako kolektiv potýkají s devastujícími domácími ekonomickými a sociálními problémy. To činí zapojení do globálních iniciativ, které nemají okamžitý účinek na domácí problémy, ještě obtížnější.

Jižní Afrika je teď ekonomicky i sociálně nejvíce COVID-19 postiženou zemí Afriky. Dopad na společnost se ještě zhoršuje nárůstem násilností a zločinnosti i nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí 2020 o 30 procent. Takové sociální tlaky, s nimiž se země potýká, brání jejím vůdcům, aby významně přispěli ke společné reakci BRICS na COVID-19.

V Brazílii má Bolsonarova vláda potíže poradit si jen se svými domácími problémy. Sítě hnutí a aktivistů nastoupily tam, kde se vládě nedaří, aby organizovali dodávky potravin a potřeby zdravotní péče.

Globálně je Brazílie druhou tímto virem nejpostiženější zemí a potýká se s krizí veřejného zdraví. Tato země trpí i v sociální oblasti tím, co někteří označují za „apokalypsu pracovních míst,“ jelikož ztráta zaměstnání v prvním pololetí 2020 postihla 1,2 milionu lidí.

Co se týče Ruska, Indie a Číny, ač tam není situace až tak chmurná jako v Jižní Africe a v Brazílii, tak se pořád potýkají s „následnými otřesy“ po pandemii.

V celé historii smlouvy BRICS, nikdy nebyly pro všech pět zemí časy tak nepříznivé pro přesměrování zdrojů na kolektivní akci. 

Upírání zraků k horizontu

V nadcházejících měsících je prvořadé přijmout konkrétní kroky ke globální koordinaci testovacích souprav, PPE, pohybů lidí a nakonec vakcín.

Po úterním summitu je jednou z hlavních oblastí, na které se BRICS dohodly spolupracovat vývoj vakcín. Pro začátek musí Centrum pro výzkum a vývoj vakcín BRICS, které bylo dohodnuto před dvěma lety na summitu v Johannesburgu, přijmout nové postupy, aby mohlo poskytovat hmatatelné výsledky.

Ovšem snad nejpřínosnějším přínosem zemi BRICS k vytažení globální ekonomiky z této ekonomické propasti je zahájení přestavby globálních dodavatelských řetězců.

Země BRICS mohou aktivní prací na reintegraci produkčních sítí a zvýšení otevřenosti mezinárodního obchodu mobilizovat svou populaci představující souhrnně 40 procent lidí světa, 4 biliony $ rezerv a více než 17 procentní podíl na globálním trhu. Globální dodavatelské řetězce mají rovněž důležitý dopad na tvorbu pracovních míst, která je pro ekonomické zotavení po pandemii klíčová.

Vzájemné investice a podpora budování těchto hodnotových řetězců mezi zeměmi BRICS přinese dvojí prospěch, jednak posílí globální ekonomiku, a jednak posílí tyto sítě mezi zeměmi BRICS.

Jedním z takových příkladů je Jižní Afrikou plánované spuštění Africké kontinentální oblasti volného obchodu od ledna 2021, do které se vkládají naděje, že pomůže zmírnit některé ekonomické nedostatky a povzbudit investice do Afriky z BRICS i z celého světa.

Prostě udržení prostředí otevřeného obchodu a investic je v nadcházejících měsících kriticky důležité, ač to nejhorší je pandemie.

Nakonec zřízení současné investiční sítě může do budoucna pomoci ekonomický růst vtělit do zemí BRICS. Neformální instituce a nově se vynořující mocnosti by pořád mohly být schopny globální ekonomiku vyvést z pandemie tak, že ony z ní vyjdou ještě silnější.

Alessandro Golombiewski

Redakční poznámka: Alessandro Golombiewski Teixeira je jedním z tisíců do země získaných talentů, uznávaný profesor veřejné politiky na Tsinghua University na Fakultě veřejné politiky a managementu a profesorem mezinárodního obchodu na Schwarzman College v Tsinghua. Je bývalý zvláštním ekonomickým poradcem brazilského prezidenta, bývalým ministrem turistiky a ministrem rozvoje, průmyslu a zahraničního obchodu Brazílie. Rovněž býval i prezidentem Světové investiční asociace WAIPA.

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
21. listopadu 2020

Poradí Čína Rusku ako zvládnuť účinnejšie coronavýrus?

 

https://aragonit11.blogspot.com/2020/11/koronavirus-ma-vsetky-znaky-biologickej.html


00