Jaderná energetika v USA je na pokraji kolapsu, tvrdí alarmující zpráva
17. července 2018 Redakce AC24 Ze světa 20712 11
Nový výzkum jaderné energetiky USA přinesl šokující zprávy. Atomový průmysl v zemi je na hranici kolapsu.

Výzkum byl zveřejněn pracovníky katedry inženýrství univerzity Carnegie Mellon, Harvardské univerzity a univerzity San Diego v Kalifornii.

Výsledky byly zveřejněny v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů Národní akademie věd (PNAS). V článku s titulem „Jaderná energetika USA: mizící nízkouhlíková alternativa" se zkoumalo 99 jaderných reaktorů ve 30 státech, které provozovalo 30 různých energetických společností. Od roku 2017 jsou ve výstavbě pouze dva nové reaktory, naopak 34 reaktorů jsou vypnuty natrvalo, jelikož jsou mnohé elektrárny zastaralé a končí jim doba životnosti.

„Usnuli jsme za volantem na velmi nebezpečné cestě," řekl Ahmed Abdulla, spoluautor článku z univerzity San Diego. „Musíme opravdu otevřít oči a pečlivě studovat situaci."

Po více než tři desetiletí kolem 20 % jaderné energie USA pocházelo z elektráren, které pracují s varnými reaktory chlazenými lehkou vodou. Tyto lehkovodné elektrárny jsou již staré a končí jim doba životnosti, přitom náklady na jejich modernizaci a obsluhu se zvýšily kvůli rozhodnutí administrace Trumpa podpořit selhávající uhelné a silně zadlužené ropné a plynárenské společnosti země. Odborníci konstatovali, že jaderný průmysl USA nyní nemůže konkurovat na vnitřním energetickém trhu s ostatními nosiči.

Zatímco pokrok pokračuje v posílení baterií na získávání energie ze slunce a z větru, v USA se také prosazuje těžba zemního plynu. Od roku 2018 produkuje fosilní palivo téměř 32 % energie USA.

Vzhledem k blížícímu se kolapsu jaderného průmyslu v USA odborníci chtěli zjistit, zda energie  z obnovitelných zdrojů vystačí k vyrovnání ztrát způsobených zánikem jaderných elektráren.

„Ve skutečnosti nemůžete nahradit 20 % spotřeby energie z větru a ze slunečního záření, pokud chcete pokrýt každý čtvereční centimetr mnoha států," řekl Christian Back, viceprezident pro jaderné technologie a materiály společnosti General Atomics.

Back řekl, že s pravou politickou podporou jaderné reaktory, které dnes fungují, by mohly být modernizovány, čím by se zvýšila jejich bezpečnost a životnost, zatímco menší a nákladově efektivnější reaktory by mohly být strategicky umístěny na elektrické síti.

V závěru článku vědci varovali, že „všichni, komu záleží na klimatických změnách, by se měli obávat toho, že se vláda USA vzdává svého jaderného průmyslu, který by mohl být spolehlivou nízkouhlíkovou alternativou fosilním nosičům v příštích několika desetiletích".

Zdroj: pnas.org

 
 
 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

PE
03
22
PA
Piovarči Aragonit
17. července 2018
Problém budú mať so sanovaním starých jadrových elektrární a poriadny. Kto to bude financovať
50
PJ
Premek J
17. července 2018
Oni mají problém cokoli finacovat, což se hezky ukazuje i na Muskově výkladní skříni Tesla.
30
PJ
Premek J
17. července 2018
Celkem vzato, je lhostejné, jak USA upadá, a to za trest za svou parazitní globální nenažranost. Satanovi bych doporučil starat se, aby mu ta yellowstoneská láva nespálila nejdřív rubáš a pak i jeho. O tom, že se parazitům v USA úspěšně podařilo rozdráždit kdeco v biosféře všetně supervulkánů a ploch nespojitosti, žádná...
40
Satan Atan Henoch
17. července 2018

Satan - had si opravdu spálí ten svůj illuminátskej plášť, protože toho hada uvidíte kamenět v přímém přenosu. Lóže ho stvořily a chtěly ty dvě známé věci, aby jim zařídil. Moc a bohatství. Ty modlitby k satanovi, jsou formou energie, která pak funguje podle součtu jednotlivých stejných říkadel, které musí každý člen tajných spolků denně odříkávat. Potom jim to začne fungovat a moc nad lidmi upevňují ve státních zřízeních, kde jsou všude mocichtivých houfy. Natan, Atan, Katan a Satan jsou ale bratři, kteří mají, jak to bývá, odezvu v záporných energiích satanistů a těchto tajných modlitebníků. Natan, česky Život, má záporáka Smrt. Katan, čili ten, který umírajícího bezbolestně a s láskou navrací Otci, má dvojníka záporáka - katana, který tahá Duši od pekel, Atan je ten, který je v nebiogeenních prvcích, není tedy živý v těle, ale je živý jako hmota. Jeho záporák je antihmota. A Satan je ještě nenarozený Atan v těle, který má na starosti Pravdu,  to znamená, že v prostoročasu chodí v čase tam i zpět a opravuje chyby, aby udržoval rovnováhu ve Vesmíru. Jeho protějškem je satan tajných církví, který je tím prolhaným hadem chaosu. Každá mince má svůj rub i líc. Proto na Zemi je jak Dobro, tak zlo.

Vít 


13
PP
Pepe Pepe
18. července 2018

Ano, vůbec se nezabírejte tím, že drtivá většina jaderných reaktorů ve světě je zastaralá. Popravdě, jaderné reaktory většiny elektráren USA alespoň splňují základní bezpečnostní zásady, narozdíl od většiny ruských reaktorů první generace, vybudovaných v 60 letech, které jsou stále v provozu. Rusko ale narozdíl od USA nepovažuje za potřebné tyto reaktory nějakým způsobem upravovat nebo nahrazovat, o nahrazovaní obnovitelnými zdroji ani nemluvě.


02
Pepa2 . Zdepa2
18. července 2018

Sláva, hurá.

Konečně tu máme jaderného technika, inženýra, na nejvyšší světové odborné úrovni! Takového, co rozumí americkým, ruským i jiným jaderným elektrárnám.

Nebo jen placeného trola? Nebo dokonce jen sluníčkářského rusofobního hlupáka, který vše z USA automaticky považuje za nejlepší na světě?

Možná, že sis, Pepe, ani nevšimnul, že Westinghouse krachuje.


20
PP
Pepe Pepe
19. července 2018
Ono jde o to, že člověk nemusí být inženýr na nejvyšší světové odborné úrovni aby znal základní generace reaktorů a pár základních typů. Je smutné, že si myslíte, že je tohle nějaká obrovská znalost, vypovídá to něco o vašem vzdělání.  Nepověžuju vše z USA za nejlepší na světě. Jejich jídlo se nedá jíst, pivo se nedá pít, auta žerou a Irák podělali. To však neznamená, že nemají i světlé stránky. Na rozdíl od toho dnešní Rusko se opravdu nemůže chlubit ničím aspoň trošku kvalitním. A co se týká krachu USA, tak to je něco, co opravdu nehrozí. Rozpočet USA má opravdu hodně míst, kde by se mohl v případě nouze osekat. Navíc je většina ekonomiky USA dost likvidní. Pokud chcete opačný příklad, tak se vrátím zpátky k vámi oblíbenému Rusku. Rusko má sice malý státní dluh, bohužel je však jeho ekonomika vše jen ne likvidní. Většina rozpočtu jde z prodeje nerostů, které jsou velmi závislé na mezinárodním obchodu. 
02
Pepa2 . Zdepa2
19. července 2018

Hezky píšeš, studentíku. Tohle je z přednášky Putny, Klvani nebo Jandy? Možná, že tě přeceňuji a tobě je jen 15-16 roků. Ono se to dnes nepozná. Úroveň znalostí a používání vlastního názoru je stejná u středoškoáků i vysokoškoláků. Teda s vyjímkou technických oborů.

   Nějak jsi se zapomněl zmínit o kvalitě jaderných elektráren Westinghouse  a těch z Rosatomu.

    I když pro tebe stejně jsou nejlepší ty americké, byť odbyt se zajišťuje jen nátlakem USA na své vazaly .


10
PP
Pepe Pepe
25. července 2018
Omlouvám se, ale studentem nejsem a ani vysokou školu nemám. Mám maturitu a vydělávám na váš (třeba i budoucí) důchod. Na můj ne, nevěřím, že ho budu mít. Kvalita jaderných elektráren USA je na docela dobré úrovni. To, že rus příjde k jadernému reaktoru a opraví ho kladivem není ukázka kvality, ale jednoduchosti. A u tak složité věci jako je jaderný reaktor neznamná jednoduché kvalitní.  Co vím, tak Americké jaderné reaktory se neprodávají moc dobře, jelikož jsou drahé. Narozdíl od toho, ty ruské jsou levnější a dostupnější. Kupují je jen státy, které si je můžou dovolit. 
00