Izraelský „odvetný“ útok proti Íránu, k němuž došlo v nočních a časných ranních hodinách, se zdá být dokončen, přičemž izraelská armáda (IDF) prohlásila reakci za „ukončenou“ poté, co byla zasažena místa ve třech provinciích islámské republiky. (Foto: X)

Íránci se však vysmívají, jako by se to ani nestalo, a mezi západními odborníky se objevuje shoda, že šlo o pozoruhodně omezený rozsah. Podle izraelských vojenských představitelů se útok netýkal íránských jaderných ani ropných zařízení, ale byl veden proti íránské armádě.

Mluvčí IDF Daniel Hagari v noci na dnešek – po nejméně dvou nebo třech vlnách útoků – uvedl: „Mohu potvrdit, že jsme ukončili izraelskou reakci na íránský útok proti Izraeli. Provedli jsme cílené a přesné údery na vojenské cíle v Íránu, čímž jsme zmařili bezprostřední ohrožení Státu Izrael.“

A Hagariho slova uzavřela hrozba nové velké eskalace, pokud se Írán rozhodne vojensky odpovědět: „Pokud by režim v Íránu udělal chybu a zahájil nové kolo eskalace, budeme povinni odpovědět. Všichni, kdo ohrožují Stát Izrael a snaží se zatáhnout region do širší eskalace, zaplatí vysokou cenu.“

Místní zprávy o explozích v blízkosti Teheránu se objevily kolem 2:15 místního času, později byly hlášeny údery také v oblastech Karadž, Isfahán a Šíráz. Izraelská armáda uvedla, že během několika hodin zasáhla přibližně 20 míst ve všech třech provinciích.

„Pokud by režim v Íránu udělal chybu a zahájil nové kolo eskalace, budeme povinni odpovědět,“ uvedla izraelská armáda.

Izraelské sdělovací prostředky uvedly, že zatímco první vlna bojových letounů zlikvidovala objekty protivzdušné obrany, následné vlny se zaměřily na zařízení na výrobu balistických raket a dronů, jakož i na odpalovací stanoviště. Podle izraelských představitelů bylo cílem operace snížit schopnost Íránu provést další útok, k jakému došlo například 14. dubna a 1. října.

Operace byla prohlášena za dokončenou během několika hodin po zprávách o prvních explozích

Izraelská armáda v šest hodin ráno oznámila, že útok byl dokončen, „všech cílů bylo dosaženo “ a všechna letadla se bezpečně vrátila domů. Akci nazvala „Dny pokání“, což je odkaz na nedávný svátek Jom Kippur.

Uvedla, že „komplexní“ operace vzdálenéasi 1 600 kilometrů od Izraelese zúčastnily desítky letadel IAF, včetně stíhaček, tankovacích a špionážních letounů.

Írán pouze potvrdil, že na některých základnách došlo k „omezeným škodám “, a tvrdil, že jeho protivzdušná obrana odrazila mnoho útoků, což Izrael odmítl.

Izraelské letectvo vyzdvihlo, že dalo svým pilotům „širší svobodu vzdušných akcí v Íránu “ – a přesto celá operacevypadala podstatně méně intenzivně než íránský útok na Izrael z 1. října.

Skutečnost je taková, že rakety vzduch-země, na které se Izrael při svém útoku zaměřil, nebývají tak ničivé ani nemají tak velký dopad ve srovnání s balistickými raketami.

Nadále platí, že izraelské schopnosti balistických raket země-země nejsou tak zavedené jako schopnosti raket odpalovaných ze vzduchu.

Ze Sýrie přicházejí neurčité zprávy, že během širšího útoku Íránu byla zasažena některá místa uvnitř země a možná i místa v Iráku.

Některé proíránské a prosyrské zprávy se poměrně omezenému útoku vysmívaly a označovaly ho za „nicotný útok “, který se odehrál, nebo tvrdily, že Izraelci pouze založili několik požárů v Íránu vzdáleném 1 000 km.

Íránské účty na sociálních sítích se izraelské operaci hojně vysmívají:

Íránská státní televize v jednu chvíli uvedla, že „hlasité výbuchy, které byly slyšet v okolí Teheránu, souvisely s aktivací systému protivzdušné obrany proti akcím sionistického režimu, který zaútočil na tři místa mimo město Teherán“.

Izraelský představitel však pro zpravodajský server Ynet uvedl, že íránské tvrzení o zachycení bylo „lživé. Byl to naprostý neúspěch, [došlo] k nulovému zachycení“ –jak uvedl list Times of Israel.

Ačkoli radary ukazují, že vzdušný prostor nad Islámskou republikou byl zcela vyklizen, státní média se stále snažila tvrdit, že hlavní mezinárodní letiště v zemi, včetně teheránského, fungovala normálně.

Trita Parsi z Quincyho institutu to komentuje takto

Izraelský útok skončil, ale jeho výsledek zůstává nejasný. Teherán jej bagatelizuje – dokonce se mu vysmívá – což může být spíše odrazem jeho snahy o deeskalaci než skutečného hodnocení škod, které Izrael Íránu způsobil. Stejně jako Izrael utajil škody způsobené údery z 1. října, Írán pravděpodobně nezveřejní úplný obraz izraelského úderu. Pokud se však Írán rozhodne pro zdrženlivost, jak to učinil po omezených úderech Izraele v dubnu, pak může být tato kapitola uzavřena, konflikt však zůstane velmi živý.

Prominentní zastánce „osy odporu“ na X, Hadi Nasrallah, se vyjádřil takto: „Takže poté, co Írán totálně zpopelnil izraelské vojenské základny a letiště, čímž je před celým světem poslal do kytek, si Izrael myslel, že by bylo drsné poslat do Teheránu nějakého popíka, jako že nás tím rozptýlí od svých drtivých ztrát v Libanonu den předtím.“

V sobotu jsou íránská státní média plná titulků vyloženě zesměšňujících poněkud tlumený izraelský útok…

Skutečně se zdá, že poté, co Izraeli trvalo tak dlouho, než od 1. října telegrafoval svou reakci, která trvala dobře tři týdny, byl jeho útok spíše divadlem než způsobením skutečných a trvalých škod Íránu. Jak mnozí očekávali, byl to záměr, který se zdál být skutečně pouze vysláním vzkazu a zároveň snahou pečlivě se vyhnout eskalaci. Objevily se dokonce zprávy, že Izrael Teherán o chystaných úderech předem informoval s tím, že Íránci nesmí údery oplatit. Jestřábi jsou jistě zklamáni.