Írán zahájil útok. Na americké základny v Iráku dopadly balistické střely
8. ledna 2020 Redakce AC24 Ze světa neprehlednete videa 70953 13
Podle zdroje AP Írán vypálil dohromady 22 raket, z nichž čtyři minuly cíl. Deset raket zasáhlo leteckou základnu Ajn al-Asad v západoirácké provincii Anbár a jedna základnu v Irbílu v poloautonomním kurdském regionu. (Foto: Youtube)

 

 
 
 
 

Íránské revoluční gardy označily útok na základnu „obsazenou Američany“ za „naprostý úspěch v každém ohledu“, uvedl iDnes.

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


V2
Vaclav 2
8. ledna 2020
a teď jde o to, co udělají spojené státy fašistické další noci... nikdo to neví ale je to hrůzné...
10
EP
Eduard Piovarči
11. ledna 2020

Tu si pozrite tú USA dobrú silu

VIDEO: USA odtajnily záběry z atentátu na generála Sulejmáního. Írán vrátil úder videem z útoku na americkou základnu

09.01.2020 | 21:15 Situace se nyní ocitla ve zvláštním patu, byť to zpočátku vypadalo na jaderný konflikt.

Íránská státní televize zveřejnila záběry, které ukazuje přípravy před raketovým útokem na leteckou základnu americké armády v Iráku al-Asad 8. ledna.

Útoky byly provedeny jako pomsta za vraždu íránského generála Kásima Sulejmáního. Íránský televizní kanál Press TV informoval, že při útoku zemřelo 80 lidí. Americká televize Fox News to popřela a uvedla, že nedošlo k žádným obětem.

Na druhém videu vidíme útok amerických dronů 3. ledna na íránského generála Sulejmáního u letiště v Bagdádu. Oficiálním důvodem atentátu bylo, že údajně chystal protiamerické akce. Podle jiného zdroje jel jako vyjednavač za iráckým premiérem.

Toto si pozrite takto raz môže skončiť hocikto z nás

https://www.youtube.com/watch?time_continue=42&v=uVAaUbmsLJs&feature=emb_logo

Bol to poriadny masaker išli po všetkých čo sa snažili z miesta útoku uniknúť a do jedného ich doslova uškvarili a tí americkí diabli čo riadili tie drony sa pritom len smiali a uchechtávali

https://aragonit11.blogspot.com/2020/01/novorocny-vylet-na-dedov-vrch-v-turskej.html


10
glossy diamond
8. ledna 2020

Počty vypálených raket a počty zásahů se liší zdroj od zdroje a budou závislé na tom, která strana je zveřejňuje. Co ovšem bylo s těmi sedmi zbývajícími "klacky"?

Co mi však dál chybí - jakýkoliv, byť skromný údaj o činnosti a účinnosti prý nedostižné americké PVO / PRO, takto reprezentované prý nadčasovým Patriotem. Zmohli se vůbec na něco? Pokud ano, zcela určitě by to, po svém zvyku, pompézně prezentovali. A pokud si moc neškrtli, vysílají k "zájemcům" o pořízení tohoto zázraku špatný signál. Turkům se vůbec nedivím, že chtějí něco jiného. Jedna ostuda u Saudů nestačila. Být na místě polské vlády, asi bych nákup Patriotů zvážil a pšonské vojenské zpravodajství by se mělo o výsledky použití / nepoužití těchto PRO komplexů živě a nekompromisně zajímat. I když... v Polsku je už asi vymalováno a další středoevropské loutky, pokud jim bude naznačeno, že mají projevit zájem, též jinou variantu mít nebudou. Podobně jako s těmi vrtulníky - jsou sice americké, ale zato dražší, sníží bojový potenciál letectva oproti současnému stavu a provoz bude nesrovnatelně náročnější. Zkrátka se to vyplatí, hlavně když bude dostáto protektorátně - koloniálním závazkům, ideologické doktríně a kapšiškám zainteresovaných.


10
Wiloni .
8. ledna 2020

" Co mi však dál chybí - jakýkoliv, byť skromný údaj o činnosti a účinnosti prý nedostižné americké PVO / PRO "

 

Ani nebude.

PVO prostě nezareagovala.

Sledoval jsem všechny dostupné videa už v době, kdy se začala objevovat a nikde prostě žádná odpověď na přilétající cíle (kolem půl třetí ráno).

Jen pitomé keci (a AJ webech od US fanyboj trollů), že Patriot není určen na sestřelování balistických cílů, stejjně tak jako nebyl určen na sestřelování dronů, v době, kdy došlo k útoku na rafinérie v SA, stejně tak, jako nebude určen na sestřelování nízkoletících cílů, pokud někdy dojde k tomuto způsobu napadení.

V zásadě se ukázalo to, o čem se v zákulisí hovoří už dlouho, totiž pokud má nepřítel kapacity zaůtočit ze vzduchu, pak jsou vojáci USA plně odevzdáni do "rukou božích".

Od ničeho jiného pomoc čekat nemohou.

Američani prostě nemají žádný efektivní systém vícevrstvé PVO, která by efektivně chránila proti jakémukoliv typů útoku.

Pokud se jim tedy nepovede letectvo a raketové systémy zlikvidovat během první útočné vlny, pak mají značný problém.

V zásadě má rána, kterou USA inkasovala, mnohem tvrdší dopad, protože plně odhalila tu absolutně největší slabinu americké armády.

O tom, jaký dopad to bude mít v oblasti "reklamy" pro prodej systémů PVO už ani nemluvím.

Kdo by po včerejšku koupil, byť i z donucení, jakýkoliv americký systém PVO?


10
glossy diamond
8. ledna 2020

Mám podobný dojem, třebaže jsem videa systematicky příliš nehledal. Co bylo vidět, stačilo. Jaký to byl rozdíl ve srovnání např. s oběma iráckými válkami, Jugoslávií a zejména Sýrií v posledních letech. Ticho, klid, nuda ve srovnání se "silvestrovskou nocí", kdy pálilo vše, co mělo hlaveň a dokázalo vypustit raketu.

Člověk může nabýt dojem, že se obě strany domluvily a amíci nechali relativně v klidu spadnout pár raket. Byl rambajs, trocha škody, pisálci mají o čem čmárat, servilní satelity ujišťovat Velkého bratra o své nehynoucí lásce a oddanosti.

O systému US struktury PVO jsme se tu už myslím bavili a naprosto jsme se shodli o její nulové strukturovanosti a snížené účinnosti. V USA stále platí doktrína někdy z 60. let, kdy měl úspěch na bojišti zaručit mohutný úder vším, co lítá, může nést bomby, později rakety. Jak jsi napsal správně, tento úder měl v první řadě zcela rozložit PVO, v dalších vlnách vyřadit velitelská stanoviště, pozemní armády, spojovací uzly, logistiku, dopravní infrastrukturu apod. Jenže ono už to nefunguje. USAF a US Navy sice nadále disponují velkým arzenálem, schopným zasazovat ničivé údery, ovšem ten jejich arzenál je už velmi zranitelný a k dosažení cílů bude nutné - chcá nechcá - počítat s velkými, možná až neúnosnými ztrátami. Nehledě na to, že stále víc potencionálních protivníků je schopno zasáhnout americké základny, letadlové lodi, logistické uzly a dokonce i jejich území. A to už se národu blbě vysvětluje, proč desítky let proklamovaná nepostižitelnost a nedotknutelnost se zhroutila jak domeček z karet.

Dopad na prodejnost Patriotů ve stínu jejich absolutní nevhodnosti a nepoužitelnosti na cokoliv a podobných předražených hračiček ve světě se jeví velmi negativně. Ale myslím si, že pár "spřátelených" idiotů se vždy najde - viz Pšonsko.

Mimochodem - účinnost Patriotů za první irácké války na morálně zastaralé Scudy s efektivní odraznou plochou jak dopravní letadlo prý nepřesáhla 30%. Některé zdroje uvádí ještě menší číslo. A už jenom to jejich pro našince naprosto nepochopitelné rozmístění "uvnitř" města namísto předsunutého, strukturálně členěného postavení podle dosahu a charakteristiky postřelovaného cíle... Nechápu ani po téměř 30 letech.

Ze známých fakt a historie jejich nasazení nabývá člověk, aspoň trochu hovící problematice, dojem, že Patriot opravdu není určen ani na balistické cíle (viz Scudy), ani na NLC, ani na drony (Saudi). Potom je otázka - k čemu tedy celá ta drahá maškaráda vlastně je, když se neumí vypořádat se základními způsoby boje v současných ostrých válečných konfliktech? Asi na letadla bratří Wrightů nebo balón bratří Montgolfierů. Nemluvím o elektronickém rušení, které tak krásně shodilo Aegis. Odpověď na poslední otázku si asi každý zodpoví sám!


10
Wiloni .
8. ledna 2020

" Mimochodem - účinnost Patriotů za první irácké války na morálně zastaralé Scudy s efektivní odraznou plochou jak dopravní letadlo prý nepřesáhla 30%. "

 

Pokud budu vycházet z knih a dokumentů k tématu vydaných, tak na 24 vypálených iráckých SCUDů bylo použito 112 "protiraket" systému Patriot, přičemž bylo sestřeleno (kompletně neutralizováno) pouze 7 SCUDů, zbytek dopadl (byť mimo stanovené cíle) s relativně malým poškozením.

Na vině "prý" byl nevhodný typ bojové hlavice.

Ono si Patriot o moc lépe nevedl ani za druhé Irácké kampaňe.

 

" Potom je otázka - k čemu tedy celá ta drahá maškaráda vlastně je, když se neumí vypořádat se základními způsoby boje v současných ostrých válečných konfliktech? "

 

S Hollywoodem za zády a správnou reklamní kampaní k tomu, aby to kupovali takoví idioti, jako ti Pšonci.

Tam nehraje roli to, že je to šrot, ale to, že je to MADE IN USA.

Každý normální stát, pokud by nechtěl nakupovat PVO od Rusů, tak se poohlédne třeba ve Francii, která má také systémy PVO na velmi slušné úrovni.

 

Pokud jde o útok, jako takový, tak to silně připomíná US útok na Sýrii v roce 2017, čili divadlo na vypuštění páry.

Vystřelíme pár raket, protivník jich část sestřelí, a ten zbytek dopadne někam, kde nikomu nic neudělá.

Proto to varování přes otevřený diplomatický kanál dopředu.

S čím asi Iránci nepočítali je to, že se americká PVO ukáže naprosto bezzubou.

Proto také druhá "vlna" byla pouze 7 raket (a ne jako ta první 15).

Spíš by mě zajímalo, kde jsou obrázky těch letišť, pokud je pravda to, co tvrdí USA (nic se nestalo), tak proč už neuvolnila nějaké obrázky, nebo video.

Dobře si pamatuji, že po útoku na syrský Šajrat byly tyto fotky a videa ihned k dispozici.

Vlastně mám pocit, že ten pád té 737 v Iránu má s danou událostí hodně společného.


10
EP
Eduard Piovarči
8. ledna 2020

Dnešní satelitní snímky následků útoku íránských balistických raket po letecké základně al-Assad

Obrázek

 

Obrázek

 

Obrázek

Mohli to tam rozšrotovať ešte viac

8.1.2020 vs 25.12.2019

 


10
glossy diamond
9. ledna 2020

Zdravím Wiloni! Koukám, že se nám zde povedlo po dlouhém čase rozvinout fundovanou debatu nenarušovanou trolly a elfy Made-in-USA.

Dík za zpřesňující čísla - zdroje uvádějící nižší hodnotu účinnosti byla tedy blíž realitě. Proč jsem vlastně tuto záležitost vyzdvihoval - válka v Zálivu byla první válkou v tzv. "přímém přenosu". Propaganda nešetřila různými záběry startů antiraket z Patriotů, ovšem z těch záběrů i z komentářů nejen v naší rychle se amerikanizující ČST vyplynulo, jak jsem již uvedl, řada nedostatků, viditelných hlavně těmi, kdo se v problematice pohybovali. Velký počet potřebných raket na sestřel či poškození 1 scuda + nestandardní rozmístění baterií uvnitř městské zástavby, opožděný systém včasné výstrahy atd. mělo za následek, že řada našich velitelů baterií (pluk KUB) sebevědomě prohlašovala, že s dobře vycvičenou obsluhou a dobře připravenou technikou by scudy sundala maximálně na dva klacky. Připomenu, že KUB byl prioritně určen k jiným činnostem a pravděpodobnost zásahu při postřelování byla přes 70% jedním a přes 80% dvěma klacky na jeden cíl. Scudy by byly asi spíše záležitostí tehdejší PVOS. Neschopnost Patriotů - technická či personální - byla samozřejmě i u nás nezávisle vyhodnocována a oficiální proklamace američanů nebyly ještě tak relevantní - na rozdíl od dneška. Při druhé irácké válce tyto záběry byly velmi zřídkavé a propaganda nabízela převážně dopady raket do Bagdádu a proud vojenské techniky US Army, valící se dálnicí skrz stát a hrdinně likvidující jednotlivá místa odporu.

Taktéž už v r. 2003 chyběly letecké záběry z předchozího velkého šlendriánu USAF, které drahou inteligentní municí s naváděním a vybavené kamerami zasahovalo neomylně hromady bedýnek od mandarínek a pomerančů přehozené maskovačkami, skrývající primitivní zdroj infrazáření a ještě dražší protiradarové rakety zasahovaly staré vyřazené křápy typu P15 (především), P12 a PRV9 (řidčeji), které se vyznačovaly tím, že na nich fungovala pouze centrála, vysílač a jinak nic. Větší škodu představovala cena nadarmo vystřelené rakety než zničený vrak. A dobře si vzpomínám, že ve druhé polovině 80. let se u nás z PVO útvarů urychleně stahovaly přesluhující radary, zřejmě za podobným účelem.

Souhlasím i i propagandou značky Made in USA. Viz vrtulníky, jak jsem psal výše. A k tomu dodám, už jsem se o tom někde zmiňoval, že v 90. letech u nás jeden horlivý soudruh z logistiky nakoupil do motorů ruských vrtulníků místo tabulkově předepsaného turbínového oleje nějaký Shell či Texaco - prý kvůli zbavení se závislosti na dodávkách materiálu z Ruska. Olej a motory si očividně nesedly a byly škody. A podobný experiment s možnými, mnohem horšími následky se chystá s jaderným palivem do elektráren. Odbornící varují, politologové, materiálně zainteresované kruhy a ideoví pistolníci si jedou po svém. Že se něco posralo na Ukrajině a na Slovensku jsou velké komplikace, se stydlivě vůbec neanalyzuje.

Ještě k divadlu ala Sýrie 2017: záležitost s propagandistickým vypouštěním tomahavků využila syrská PVO vybavená ruskými systémy k obrovskému, propagačně i výsledkově úspěšnému cvičení. Naprostý úspěch pro Sýrii a hlavně Rusko. Při vypouštění íránských raket byl jaksi naprostý klid a mainstreamoví propagandisté se samozřejmě otázce ne-činnosti americké PVO strikně vyhýbají a melou jen prázdné fráze o spojenectví, loajalitě a podobné kecy.


10
EP
Eduard Piovarči
9. ledna 2020

Moje predošlé predpoklady sa nepotvrdili. Iránci asi nechceli USA vyprovokovať k odvetnému úderu

Je to zaujímavé raketové údery na leteckú základňi Al Assad moc škody nenarobili zničili len pár hangárov a Američania to asi nechali dopadnúť ako nutnú odvetu od Iránu inak si nečinnosť USA PVO neviem predstaviť.

Američané předem věděli o íránském raketovém útoku v Iráku

Televize CNN uvedla, že íránští činitelé irácké partnery o raketovém útoku předem slovně informovali. Iráčané pak údajně varování předali americkému velení. Podle informací televize Fox News věděli Američané o útoku „hodiny předem“. Představitelé Pentagonu podle televize soudí, že šlo o několik desítek let staré balistické rakety, moderní zbraně prý Teherán nepoužil.

https://www.novinky.cz/zahranicni/ameri ... u-40309334


00
EP
Eduard Piovarči
8. ledna 2020

Pár zajímavých informací.

19:10 Írán a Spojené státy si přes švýcarské diplomatické kanály vyměnily zprávy. Jejich obsah ani kdo konverzaci zahájil, není známé. Informovalo o tom švýcarské ministerstvo zahraničí. 20:03 - Duchovní Sadr rovněž prohlásil, že by do dvou týdnů měla být sestavena nová a silná vláda, která bude schopná bránit svrchovanost Iráku. Premiér Ádil Abdal Mahdí rezignoval loni na podzim kvůli protivládním protestům a v úřadu zůstává do sestavení nového kabinetu. 19:59 - Irácké šíítské milice vyzval Sadr k trpělivosti. 

"Vyzývám všechny irácké skupiny, aby byly trpělivé a rozvážné a nezahajovaly vojenské akce. Měly by zakročit proti extremistickým hlasům některých neposlušných členů, dokud nebudou vyčerpány všechny politické a parlamentní metody," řekl Sadr.

19:52 - Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který už kvůli Solejmáního likvidaci aktivoval ozbrojené milice, řekl, že na základě prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa a také Teheránu se dá krize považovat za skončenou. Trump řekl, že si noční raketový útok nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů. V Teheránu se hovoří o tom, že Írán přiměřeně ukončil sebeobrannou operaci.

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3023 ... mp-ohlednehttps://zpravy.aktualne.cz/zahranici/u- ... 47ab5f122/

Kríza je zdá sa zažehnaná teda zatiaľ

https://aragonit11.blogspot.com/2019/09/stvrtok-21.html


10
EP
Eduard Piovarči
9. ledna 2020

Pompeo omezuje americké kontakty na íránskou skupinu propojenou s Giuliani

Státní tajemník Michael Pompeo nařídil americkým diplomatům, aby omezili jakýkoli kontakt s íránskými opozičními skupinami, včetně té, která si kdysi najala Rudyho Giulianiho a zaplatila tisíce dolarů bývalému poradci pro národní bezpečnost Johnu Boltonovi, aby vystoupil na jednom z jejich shromáždění. Směrnice o Mujahedeen-e-Khalq, jeho odnoži, Národní radě odporu v Íránu a dalších pěti skupinách byla dodána kabelogramem, který byl v úterý zaslán všem americkým diplomatickým stanicím a kterou získala agentura Bloomberg News.

Říká se, že setkání se skupinami by mohla ohrozit americkou diplomacii s Íránem. Přímé zapojení vlády USA do těchto skupin by mohlo být kontraproduktivní pro náš politický cíl - hledat komplexní dohodu s íránským režimem, která by řešila jeho destabilizační chování," uvedl kabelogram.

Exilované íránské opoziční skupiny „se snaží pravidelně zapojovat americké úředníky, aby získali alespoň podobu tiché podpory a posílili jejich viditelnost a vliv“. Kabelogram obsahoval nesouhlasnou poznámku, která se objevila necelý týden poté, co USA zabili íránského generála Qassema Soleimaniho. Zdůrazňuje také protichůdné strategie, které se administrativa snaží vyvážit: Udržování kampaně „maximálního tlaku“ proti Islámské republice a zároveň se snaží nechat dveře otevřené pro dohodu.

https://www.bloomberg.com/amp/news/arti ... ssion=true

"Opoziční" skupiny, které používají terorismus jako politický nástroj v Iránu jsou MEK; Iran Transition Council; Arab Struggle Movement for the Liberation of al-Ahwaz; Southern Azerbaijan National Liberation Movement; Komala Party of Iranian Kurdistan; Democratic Party of Iranian Kurdistan


00
V2
Vaclav 2
8. ledna 2020
a teď jde o to, co udělají spojené státy fašistické další noci... nikdo to neví ale je to hrůzné...
+ 1