Do roku 2022 bude v Evropě rozmístěno více než 50 víceúčelových stíhaček F-35 v Evropě, uvádí zprávy Fox News. (Foto: AF.mil)

Podle internetových stránek kanálu je přítomnost těchto stíhaček na evropském kontinentu, které mohou být vybaveny jadernými zbraněmi, jedním z klíčových prvků americké jaderné odstrašovací strategie zaměřené na Rusko.

Pentagon vyšle do Evropy v příštích několika letech více než 50 stíhacích letounů F-35, aby pokračoval ve „zadržování Ruska“ a „pomohl NATO připravit se na zcela nové metody boje“, uvedl na svých webových stránkách Fox News Channel s odkazem na prohlášení generála letectva USA Jamese Holmese.

„V době, kdy tam dorazí naše letadla, bude v Evropě více než 100 F-35, s přihlédnutím k našim evropským partnerům," uvedl Holmes ve svém projevu na konferenci neziskové profesní vzdělávací organizace Air Force Association. „Připojíme se k našim evropským partnerům, kteří již mají své vlastní F-35."

Podle zpravodaje Fox News nebudou nové F-35 v Evropě plně rozmísťovány až na začátku dvacátých let, přípravy na jejich přemístění však již začaly. Neurčují, kam budou stíhačky  letectvem vyslány „z bezpečnostních důvodů“, ale region „má mnoho strategických bodů“, kam by mohla být umístěna letadla, včetně pobaltských států a východní Evropy, poznamenala televize.

Podle generála Holmese budou američtí piloti F-35 provádět výcvik a sloužit bok po boku evropským spojencům a posílat je do regionu „bude mít velký význam pro naši schopnost soutěžit (s jinými zeměmi) a zajistit zadržování v Evropě".

Odeslání F-35 na evropský kontinent poskytne Spojeným státům a NATO „celou řadu“ nových možností pro úderné operace s cílem „zabránit potenciálnímu útoku Ruska“, zdůraznil autor článku. Jak novinář připomněl, F-35 má nejen „stealth technologie páté generace“, ale je také vybaven bezkonkurenčními naváděcími systémy bezprecedentního dosahu a nových typů leteckých bojových zbraní, a také, analogicky s bezpilotními vzdušnými prostředky, má schopnost sledovat bojové zóny a tam provést cílové označení. Současně mají americké a evropské F-35 společný systém přenosu dat, díky kterému je možné zorganizovat „rozptýlený, ale koordinovaný útok“.

Je možné, že F-35 bude stále více používány jako „klíčový prvek“ americké jaderné odstrašovací strategie, uvedl Fox News. „F-35 vybavený jadernými zbraněmi kvůli své rychlosti, manévrovatelnosti a schopnosti létat v nízkých nadmořských výškách bude představovat novou hrozbu pro potenciálního nepřítele, zejména ve srovnání s bombardéry jako B-2," tvrdí. Podle novináře bude bitevnik schopen rychleji reagovat na hrozby a poskytovat „chirurgicky přesné“ útoky s nízkoenergetickými nukleárními zbraněmi, se schopností ničit cíle, aniž by negativně ovlivňoval velké oblasti.

Podle přezkumu konfigurace jaderných sil, který loni zveřejnila prezidentská správa USA Donald Trump, považuje Washington přítomnost letadel s dvojím použitím v Evropě za „základní faktor pro odrazování Ruska“, tvrdí článek.

Jako součást čtvrté aktualizace softwaru a hardwaru F-35, která byla postupně zaváděna od dubna 2019 do října 2024, bude stíhač schopen být vybaven fúzní (jadernou) bombou B61 12, poukázal Fox News. Tato nová verze bomby, vyvinutá v 60. letech minulého století, byla vytvořena jako „taktická jaderná zbraň s řízenou silou“ a má schopnost zničit nepřátelské bunkry a pronikat hluboko do země.

Zdroj: pz.czfoxnews.com