Fantastická kosmická kolize! NASA zveřejnila foto srážky dvou galaxií
15. března 2019 Redakce AC24 Ze světa 5097 0
Kosmická agentura NASA zveřejnila dechberoucí záběr, na kterém je vidět událost opravdu kosmického rozměru. V souhvězdí Herkula se srazily dvě galaxie. (Foto: NASA)
 
 
loading...

Vesmírný dalekohled Hubble vyfotil kosmický objekt NGC 6052, který se nachází ve vzdálenosti asi 230 světelných let od Země.

V roce 1784 tento objekt objevil anglický astronom William Herschel. Vědec zpočátku popsal kosmické těleso NGC 6052 jako jedinou galaxii nesprávné formy. Pak ale výzkumníci stanovili, že jsou to dvě galaxie, které se srazily.

Podle vědců naší galaxii Mléčnou dráhu také čeká srážka se sousedem – galaxií v Andromedě. Podle hodnocení astronomů k této katastrofické události dojde až za čtyři miliardy let.

Galaxie v Andromedě (M31) je spirální galaxie připomínající Mléčnou dráhu a je vzdálená 2,5 milionu světelných let od Země. Jednou ze složek její struktury je hvězdný světelný kruh, tedy neviditelná část, skládající se horkého plynu a hvězd. Světelný kruh se rozprostírá daleko za viditelný kruh galaxie a předpokládá se, že obsahuje zbytky menších galaxií, které se spojily s hlavní galaxií.

Zdroj: nasa.gov

 
 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


 

Nejoblíbenější videa

Nejoblíbenější videa je momentálně nedostupný.