Bývalý šéf Bank of England, Mervyn King, předpověděl světu novou ekonomickou a finanční krizi, která by měla za následek katastrofální důsledky pro demokratický tržní systém, informoval The Guardian. (Foto: RS)

„V souladu s novou ortodoxní měnovou politikou a předstíráním, že jsme zajistili bankovní systém, se znatelně posunujeme směrem k této krizi," řekl King v rámci svého projevu na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

Kromě toho podle ekonoma hraje důležitou roli při přibližování se ke krizi skutečnost, že o deset let později nebyly zpochybněny myšlenky, které vedly ke krizi v letech 2008–2009.

Po Velké depresi třicátých let tedy došlo k vážnému přehodnocení existujících idejí. Tentokrát se však světová ekonomika nejen zotavovala mnohem pomaleji, ale byla také uvězněna v pasti středních příjmů, jinými slovy dosáhla určitého příjmu, a proto ustrnula na stejné úrovni.

„Po Velké inflaci, Velké stabilitě a Velké recesi jsme vstoupili do Velké stagnace," citoval The Guardian Kinga.

Příští krize se navíc stane „ničivou pro legitimitu demokratického tržního systému“. Podle něj budou Spojené státy nejvíce trpět možným „finančním Armageddonem“, který jen zhorší jeho situaci s obchodní válkou s Čínou a politickým konfliktem s předními zeměmi EU.

King je nicméně přesvědčen, že „finančnímu Armageddonu“ lze zabránit, pokud americký Kongres omezí činnost Federálního rezervního systému na vydávání půjček.

Zdroj: pz.cztheguardian.com