Existujeme opravdu vůbec? Myšlenkový experiment vás přiměje k pochybnostem o realitě
9. prosince 2019 Redakce AC24 Ze světa vyber redakce 388770 9
Vědci pomocí myšlenkového experimentu v kvantové fyzice začínají být vysvětlení, která jsme předtím brali jako fakta, zpochybněna. (Foto: Pxfuel)

 

 
 
 
 

Vědci ve skutečnosti nemilují nic tak, jako tvrdá fakta. Ovšem fakta, o kterých se zrovna teď ujišťují, způsobují, že badatelé si natahují mozky na skřipec, neboť se trápí s myšlenkovým experimentem, který provedli v komplikovaném světě kvantové fyziky.

Tento myšlenkový experiment kvantové fyziky tlačí výzkumníky k hranicím jejich představivosti

Mezinárodní tým fyziků teď už naznačuje, že nějako jako objektivní realita, vlastně vůbec neexistuje. Znamená to, že vše, co jsme zatím akceptovali jako fakta, by ve skutečnosti mohlo být jen subjektivním vnímáním.

Vědecká zjištění jsou zpravidla založena na faktech vytvořených pozorováními. Samozřejmě, že je naprosto nezbytné, provádět tato měření tak objektivně, jak je jen možné, tj. oproštěná od hodnocení a překrucování.

Že tomu ale tak nezbytně nemusí být, empiricky prokázali chytří myslitelé, kteří se věnovali výzkumu kvantové fyziky. A tyto vhledy dovnitř pocházející od nich nás přinutí k pochybnostem o objektivní realitě.

Wingerův přítel vznáší otázky

Výsledky studie, kterou vydali v žurnálu „Science Advances“, pojednává o problému měření v kvantové mechanice. Kvantově mechanické systémy by totiž měly být ve stavu superpozice, dokud nenastane okamžik měření.

To znamená, že přes sebe přesahují, aniž by spolu interferovaly. Jakmile ale nastane měření ve formě pozorování, tak lze zaznamenat pouze hodnoty jednoho přesného stavu. Ten stav souběžné superpozice částic nebo atomů by tudíž měl tím být odstraněn.

Když se do toho ale zahrne i pozorovatel sám, tak je svět kvantově mechanických měření zase jednou obrácen vzhůru nohama. Původ tohoto myšlenkového experimentu se táhne do minulosti až k nositeli Nobelovy ceny za fyziku Eugenovi Wignerovi, který s ním přišel už v roce 1961 pod názvem „Wignerův přítel“. Wignerův přítel hraje roli pozorovatele, který hází mincí. Mince vstoupí do stavu kvantového systému a nachází se v tomto stavu superpozice různých stavů až do okamžiku dopadu.

Jakmile Wignerův přítel zkontroluje, jestli minci padla jako panna nebo jako lev, tak je tento kvantový superpoziční stav zrušen.

Jenže i ten Wignerův přítel vstupuje do kvantového systému, který pro změnu pozoruje i Wigner sám. Pro něj jsou oba ty objekty, jak jeho přítel, ta mince ve stavu kvantové superpozice více stavů.

To vede k faktu, že sice každé hození mincí pro Wignerova přítele vede k výsledku, který je pro něj jasný, ale u Wignera samotného je realita jiná.

Je tedy kvantová mechanika neslučitelná s objektivními fakty?

Přinejmenším výzkumníci si tuto otázku položili a z Wignerova myšlenkového experimentu udělali empirickou záležitost. Prováděli měření za využití kvantového počítače skládajícího se ze tří párů fotonů propojených do vázaných stavů pomocí dvou vlastních krabic v rámci společného stavu.

Jeden pár fotonů pokaždé fungoval jako ta mince, jeden pár jako to vržení a ten poslední fungoval jako pozorovatel mimo dotyčnou krabici. Vědci museli dospět k závěru, že kvantová mechanika nefunguje ruku v ruce s předpokladem objektivních fakt.

Zdroj: advances.sciencemag.org

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
9. prosince 2019

Nuž kvantová fyzika je už taká, ale objektívna realita napriek tomu existuje veď predsa žijeme a existujeme

https://aragonit11.blogspot.com/2019/07/22.html


20
Ares Mlok
9. prosince 2019

Tak objektivní realita je, že hmota se skládá z nějakých 7/8 z prázdného prostoru. Model atomu, molekul, valenčních vazeb a vzdáleností mezi mikročásticemi atd.

Vezmeš nůž (se skládá ze 7/8 z prázdného prostoru) a někoho kuchneš do břicha (se skládá ze 7/8 z prázdného prostoru).

No a právě v tomto okamžiku ze 7/8 prázdný prostor zabil ze 7/8 prázdný prostor...

Fakt žijeme, když jsme v podstatě skoro prázdní?

Co teprv myšlenka, energii to má, ale je opravdu naše?

Kvantový model Universa - říkáme tomu mozek - je generátor (vysílač) nebo přijímač (papouškující rádio)?

Asi to s tím Matrixem nebude tak jednoduchý, jak bychom chtěli...


10
EP
Eduard Piovarči
9. prosince 2019

Napriek tomu že je všetko takmer prázdne aj betónová stena a pancier sú natoľko pevné že musíme vyvinúť nadmernú energiu aby sme ich prekonali

Napriek tej prázdnote je všetko skutočné a reálne, všetky naše pocity sú autentické a jedinečné, cítime a prežívame, radosť, lásku, šťastie i bolesť a učíme sa často až na vlastných chybách.

Spoznávame realitu z mnohých aspektov a pohľadov, žijeme a existujeme. Náš mozok je vysielač i prijímač, tajomstvá odhaľujeme len pozvolne- My sami ich v sebe skrývame najviac. Ten kto hľadá nemá s tým prestať a keď nájde bude otrasený a bude sa diviť a stane sa pánom nad všetkým čo existuje...

Toto je tiež pekne vyslovené metafyzické faktum....

 


20
S࿘
s0lari ࿘☯࿗
9. prosince 2019

A v tom je ten trik. Prázdny priestor totiž ešte neznamená absenciu polí. A práve kvôli kargo kultu zvanom kvantová fyzika si mnoho ľudí myslí, že priestor bez častíc je prázdny, lenže pole existuje aj bez častíc, naopak však už nie. Všetko posral Heaviside s Gibbsom a Hertzom pri prepise Maxwellových rovníc do "modernej" vektorovej formy. Zámerne vytvorili slepú uličku pre fyziku poľa.

A inak, tých 7/8 prázdneho priestoru je ešte furt málo. Je to skôr 99,9% prázdneho priestoru bez častíc, ale na Zemi neexistuje ani kúsoček priestoru bez elektromagnetického poľa.

Polia držia častice v kryštalickej mriežke noža a práve pole = pevnosť väzby je to, čo zloží toho z 99,9% prázdneho chudáka, tým že mu rozruší jeho polia.


10
EP
Eduard Piovarči
9. prosince 2019
Sú to kvantové polia čo všetko držia pohromade

Kvantové pole možností

A vytvárajú našu realitu

Svet je úžasný len si to často moc komplikujeme. Všetko môže byť lepšie a dokonalejšie len to musíme skutočne chcieť.
10
Ares Mlok
9. prosince 2019

No, že nějako jako objektivní realita, je henten onen oný onýč, vole...

To je čeština, že by člověk blil.


00
S࿘
s0lari ࿘☯࿗
9. prosince 2019
To bude asi tým že kvantová fyzika je kargo kult.
00
EP
Eduard Piovarči
12. prosince 2019

kargo kult

len pre informáciu

kargo kult, aj cargo kult, kargo — domorodé eschatologické a mesianistické hnutie rozšírené najmä v Melanézii, založené na myšlienke očakávania spásy, ktorú prinesú predkovia v podobe nákladu vymožeností a darov civilizácie (cargo = náklad, odtiaľ názov) a zmenia poriadok sveta v prospech domorodcov. Vzniklo okolo 1871 po kontaktoch Melanézanov so záp. civilizáciou a s jej materiálnym bohatstvom, ktoré sa stalo predmetom ich nábožnej úcty. Stúpenci kargo kultu sa pomocou magických praktík usilujú o návrat karga a prílev bohatstva (špeciálne hodnotných tovarov), ktoré si podľa nich neprávom prisvojili belosi. Od 2. svetovej vojny je kargo kult rozšírený najmä na súostroví Vanuatu a na ostrovoch Nová Kaledónia a Nová Guinea.

Podobá sa to na Ufológou ktorý očakávajú že nás spasia iné civilizície a darujú nám všetky tie technológie ktoré mocní pozavierali a poskupovali do šuflíkov, aby mohol ďalej bežať ich veľký byznis s uhlovodíkmi


00
TL
tivukiz larjem
31. prosince 2019

Komentář byl odstraněn z důvodu nevhodného obsahu.


00