Kokain, Xanax, Valium, Tramadol, Ketamin. Nová studie vědců z Velké Británie uvádí, že v tělech krevet našli významné množství těchto a ještě dalších látek. (Foto: Maxpixel)

Výzkum prováděli v povrchových sladkovodních tocích u krevet, které v nich žijí a to po celém Suffolku na východě Anglie. Zajímavé je, že vědci očekávali, že tyto vody, které se nacházejí ve venkovských oblastech, nebudou zasaženy těmito látkami, jako kdyby dělali výzkum například v okolí Londýna.

Studie zveřejněná v Environment International  přináší nepříjemné zjištění.

Z 15 různých lokalit objevili vědci v tělech krevet až 67 kontaminantů. Nejčastějším byl právě kokain, který našli v každé jedné krevety ze všech lokalit.

Jak se drogy dostávají do vod:

  • Lidé, kteří užívají drogy tyto časem formou moči vyloučí
  • Ty se dostávají do vodního systému
  • Čistírny odpadních vod nedokážou zlikvidovat drogy, a tak se dále kolují v přírodě
  • Problémem jsou zejména chemické drogy, které se obtížně přirozeně degradují

Vědci chtějí nyní výzkum posunout dál a zjistit, zda se problém dotýká pouze oblasti Suffolku, nebo je rozšířen po celé Británii.

Sporný je také účinek drog na samotný organismus živočichů. Je sice nepravděpodobné, že by zvířata pociťovala účinky těchto látek, avšak mohou negativně ovlivnit například jejich vývoj či reprodukci.

Například studie z minulého roku ukázala, že evropští úhoři, kteří jsou vystaveny nízkým hladinám kokainu, mají nezvratné fyziologické poškození. Problém s úhoři je ještě o to větší, že jsou považovány za kriticky ohrožené. Může se tak stát, že v důsledku toho, že lidé užívají drogy, takto postupně vyhubí populaci evropského úhoře.

Zdroj:  iflscience.com