Evropská komise navrhla nová opatření k boji s dezinformacemi a tzv. ‚falešnými zprávami‘ na internetu včetně pro celou EU závazných předpisů pro postupy proti dezinformacím a poskytování podpory pro „nezávislou síť ověřovatelů faktů.“

Komise EU oznámila tyto nové návrh tento týden, kdy argumentu, že takováto nová opatření „stimulují kvalitní žurnalistiku a posílí mediální gramotnost,“ jak uvádí jejich tiskové prohlášení publikované na webové stránce této Komise.

„Dotažení falešných zpráv a dezinformací na internetu až k ničivé účinnosti představuje pro naše společnosti bezpečnostní hrozbu. Podvracení věrohodných kanálů, aby se místo nich podbízel zkázonosný a společnost rozdělující obsah, vyžaduje, abychom reagovali na základě jasného náhledu na věc a s vysokou transparentností, sledovatelností a odpovědností,“ řekl komisař pro bezpečnost této Unie sir Julian King.

„Internetové platformy mají kriticky důležitou roli, kterou musí sehrát v boji proti zneužívání jejich infrastruktur nepřátelskými činiteli a při udržování jejich uživatelů a společností bezpečných,“ dodal.

Ty nové postupy mají v úmyslu činit politickou reklamu na sociálních médiích daleko transparentnější stejně jako vytvořit nezávislou, fakta kontrolující síť, v která vybere členy Mezinárodní fakta ověřující sítě (IFCN), aby se toho účastnili.

IFCN zřídil v USA sídlící Poynter Institute, který je podle své webové stránky silně financovaný různými nadacemi – včetně Open Society Foundation levičáckého miliardáře George Sorose.

I u několika dalších „fakta kontrolujících“ služeb včetně německého Correctiv, lze v pozadí vystopovat vazby na Sorosovu Open Society Foundation.

EU stejně jako různé jednotlivé země v tomto bloku jako Německo a Švédsko vyvíjely nesmírný nátlak na giganty sociálních médií jako Google a Facebook, aby na svých platformách bojovaly s ‚falešnými zprávami‘ a s ‚nenávistnou mluvou‘.

Jedním z nejhlasitějších zastánců boje proti ‚falešným zprávám‘ je před letošními národními volbami švédská vláda. Tato vláda v posledních týdnech svolává vysoce profilovaná shromáždění s technickými společnostmi a Facebook vládě dokonce udělil speciální povolení „falešná tvrzení“ mazat.

Chris Tomlinson

Zdroj: breitbart.com