Erdogan varoval Macrona, aby si dával na Turecko pozor
13. září 2020 Redakce AC24 Ze světa 10377 2
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval svého francouzského protějška Emmanuela Macrona před vážnými problémy. Informuje o tom agentura Anadolu. (Foto: Wikimedia)

 
 
loading...
 

Podobnou reakci tureckého lídra vyvolalo Marcronovo prohlášení na pozadí vyostření turecko-řeckých vztahů. Prezident Francie vyzval Evropskou unii, aby zastala tvrdší stanovisko vůči Ankaře a podotkl, že hovoří o turecké garnituře, nikoli národu, který „si zasloužil více než Erdoganovu vládu”.

Během setkání, které proběhlo na Korsice za účasti několika států, včetně Řecka, Macron odmítl uznávat Turecko za partnera ve Středomoří. 

„Dávejte si na Turecko a turecký národ pozor!” reagoval Erdogan, když vystupoval během sympozia věnovaného 40. výročí převratu 12. září 1980. Prezident Turecka rovněž vytkl svému francouzskému protějškovi neznalost dějin.  

„Nemůžete nás učit lidskosti,” sdělil Erdogan a připomněl alžírskou válku za nezávislost a rwandskou genocidu. Krev jejich obětí je dle něj na rukou francouzského vedení. K tomu dodal, že to Macronovi řekl mezi čtyřma očima.  

V poslední době došlo k prudkému růstu napětí ve vztazích mezi Ankarou a Aténami. Důvodem posloužilo jednání turecké lodí Oruc Reis, která zahájila studium seismické aktivity v oblasti, kterou Řecko vnímá jako vlastní výlučnou ekonomickou zónu. Řecko kvůli tomu uvedlo své ozbrojené sily do větší pohotovosti. Turecko také provádí studia v oblasti, již za svou výlučnou zónu považuje Kypr.  

Turecko a Řecko se navzájem obviňují z podepsání nezákonných dohod o rozhraničení námořních zón a ignorování zájmů druhé strany.  

Připomeňme, že v závěrečném prohlášení zmíněné schůzky na Korsice její účastníci zdůraznili svou „úplnou podporu Řecku a Kypru“ s tím, že jsou solidární před tváří „konfrontačního chování Turecka“, a také to, že EU je připravena rozšířit vůči Ankaře seznam budoucích omezovacích opatření, které mohou být projednány na summitu Rady Evropy 24. a 25. září.

Zdroj: snews.comaa.com.tr

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


glossy diamond
14. září 2020
Proč mám takové tušení, že k nějakým větším sankcím EU vůči Turecku nedojde? Protože zbabělá EU umí dělat ramena na Rusko,Čínu, Írán a jiné "neposlušné" země dle příkazu USA. Na osmany nemá koule.
00
LL
librosmedicina librosmedicina
16. září 2020

Often kidney dysfunction will have an effect on the whole frame and life-threatening. This is a totally crucial place of ​​clinical practice with a incredibly high incidence of disorder. libros de medicina gratis john Blandy Urology third Edition e-book is a conventional urology e-book that has been extensively bought and utilized by urologists, circle of relatives doctors, scientific students and urinary researchers. The e-book provides urological illnesses and medical and surgical interventions.


00