Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu odpoledne informoval o zahájení vojenské operace na severu Sýrie. (Foto: Twitter)

Dříve turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu oznámil, že informuje všechny relevantní země a syrskou vlády o začátku operace na severovýchodě Sýrie.

Erdogan ve svém prohlášení uvedl, že cílem operace Zdroj svobody je zásah proti Straně kurdských pracujících (PKK) a Islámskému státu (IS)*.

Zahájení operace potvrdila syrská televize. Podle ní turecké letectvo zaútočilo na cíle v syrském městě Ras al-Ain. Tuto informaci potvrzují i turecká média.

Erdogan ve svém příspěvku na Twitteru popřál úspěch všem tureckým vojákům, kteří se operace účastní, a těm, kdo tureckou operaci podporuje.

„Ať vám dopomáhá Bůh,“ napsal.

Telefonát s Putinem

O něco dříve Erdogan telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle oficiálního prohlášení Kremlu se oba lídři shodli na tom, že je nutné zajistit jednotu a teritoriální integritu Sýrie spolu s její suverenitou. Hovor se uskutečnil z turecké iniciativy.

Ruský prezident vyzval svůj protějšek, aby pečlivě zvážil situaci a neuškodil úsilí namířené na řešení syrské krize.

„Pokračujeme ve výměně názorů v otázce syrské problematiky, a to s ohlédnutím na dohody, které byly dosaženy v Ankaře během setkání lídrů zemí, jež jsou členy astaninského procesu. S ohledem na plány, které ohlásilo Turecko, o zahájení vojenské operace na severovýchodě Sýrie Vladimir Putin vyzval turecké partnery, aby pečlivě zvážili situaci a neuškodili společnému úsilí vyřešit syrskou krizi,“ stojí ve zprávě.

Astaninský proces označuje vyjednávání mezi znesvářenými stranami v syrské občanské válce, které probíhá od roku 2017 v kazašském hlavním městě Astana (dnes Nur-Sultan).

Začátkem října Turecko oznámilo, že hodlá zahájit vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie, aby vytlačilo z oblasti kurdské milice z řad Lidových obranných jednotek (YPG), které Ankara považuje za teroristické organizace a spojence PKK, a ustanovilo na místě bezpečnostní zónu. Do ní hodlá vrátit syrské uprchlíky. Podle tureckých úřadů se na území země dnes nachází kolem 4 milionů syrských uprchlíků.

Spojené státy turecké rozhodnutí nepodpořily, ale své jednotky z oblasti stáhly.

Syrská vláda neuznává kurdskou administrativu na území své země a v minulosti s Kurdy vedla několik kol vyjednávání, která však skončila neúspěšně. Spolu s tím Damašek odsoudil tureckou vojenskou přítomnost na severu země.

Zdroj: snews.com