Elon Musk odhalil loď na kolonizaci Měsíce a Marsu a ukázal, jak vypadá zevnitř
4. října 2019 Redakce AC24 Ze světa 82627 9
Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk veřejnosti představil prototyp opakovaně použitelné kosmické lodě Starship, která může přepravovat lidi a náklad na Měsíc nebo Mars. (Foto: Twitter)

 
 
loading...
 

Prezentace, která byla vysílána online, probíhala 29. září na vesmírné odpalovací plošině v Texasu.

Podle SpaceX bude loď schopná přepravit až sto lidí a náklad, čímž se stane základem kolonizace Měsíce a Marsu. Společnost také označila svou loď za „nejsilnější raketu v historii“.

Raketa má dva stupně - booster Super Heavy a část, která zahrnuje samotnou Starship. Hmotnost lodi bude 120 tun (Musk doufá, že se ji podaří snížit) a délka bude 50 metrů.

Musk oznámil, že Starship poprvé poletí za 1-2 měsíce. Loď vyletí asi do výšky 20 kilometrů a poté opět přistane. „Zní to bláznivě, ale myslím, že se pokusíme vystoupat na oběžnou dráhu za necelých šest měsíců," dodal šéf SpaceX s tím, že toto datum závisí na úspěchu probíhajících prací na raketě.

Během prezentace šéf SpaceX hovořil také o neobvyklém vzhledu své lodi - rakety jsou vyrobené z lesklé nerezové oceli, jsou pokryté tenkou vrstvou žárovzdorné průhledné keramiky. Podle podnikatele je „zamilovaný“ do oceli: „Každý si myslí, že ocel je těžká. Ne! Ve skutečnosti se jedná o nejlehčí konstrukci. Použití oceli je obecně nejlepším výrobním řešením v celé této věci. Nerezová ocel 301 s velmi nízkou teplotou si zachovává stejnou pevnost jako nejlepší kompozitní materiály nebo hliník.“

„Jakou budoucnost chcete?" zeptal se Musk publika a nabídl, že si lidé mohou vybrat ze dvou možností: zůstat pozemským biologickým druhem, nebo se stát vesmírnými jedinci. Vyjádřil naději, že si lidstvo vybere druhou možnost. Dříve či později by se náklady cesty do vesmíru měly přiblížit ceně letecké dopravy, jak znovu slíbil.

Musk dříve řekl, že SpaceX má v úmyslu do roku 2022 dodat na Mars alespoň dvě nákladní lodě. A společnost tam chce do roku 2024 dodat první kolonialisty. Současně Musk připustil, že je nepravděpodobné, že se budou moci vrátit na Zemi.

Zkoušky Starship Mk1 proběhnou v následujících měsících, ale prozatím se můžete podívat do kosmické lodi. Poprvé uvidíte, jak vypadá její nákladový prostor. Aby se vyrovnala hmotnost motoru vzadu, jsou v horní části nainstalovány sběrné nádrže.

Podle plánů by do roku 2021 měla nová kosmická loď začít transportovat do vesmíru náklady, například satelity.

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


--
- -
4. října 2019

Sádrové trp oslíky by tam nechtěl mýrnix tírnix zjuchat? 

 


10
EP
Eduard Piovarči
4. října 2019

Zatiaľ je to len prázdna škrupina. A uvidíme aké budú spolahlivé motory Raptor keď to poletí do 20 km výšky.

Čo na to Rozkozmos, by ma tiež zaujímalo ako si stojí nová loď Federácia premenovaná na Orla

NASA má svého robota-ROBONAUTA. Ruská strana svého robota "učí" poslouchat na jméno FEDOR:-) Zatím na Zemi,ale intenzivně trénuje. Má se stát součástí každého "testovacího" letu nové kosmické lodě FEDERACE. Plány ruské strany předpokládají , že tento robot-android .,po druhém absolvovaném letu cca v 2024 roku, se stane součástí posádky na stanici ISS. Jeho funkce bude jako pomocný pilot . Doba robotů podle ruské strany uzrála. https://iz.ru/671370/anastasiia-sinitckaia-dmitrii-strugovetc/fedor-stanet-trizhdy-geroem

Ak chcú na mesiaci postaviť základňu ktorá bude budovaná a obývaná robotmi avatarmi ktorých budú riadiť zo zeme tak je nevyhnutné aby šli do vývoja robotov avatarov

https://aragonit11.blogspot.com/2019/09/piaty-maly-vyjazd-na-istriu-v-roku-2019.html


10
EP
Eduard Piovarči
4. října 2019

Doba vývoje nové, nejen kosmické, techniky se neustále prodlužuje. STS vývoj od roku 1972 do roku 1981 (první pilotovaný let) tj. 9 let. Orion - vývoj od roku 2004. První pilotovaný let se plánuje na rok 2022 - vývoj 18 let. Federecia vývoj od roku 2009. První pilotovaný let se plánuje na rok 2024 - vývoj 15 let.

Dnešní vyjádření Dmitrije Rogozina: Federacija nebude využívána pro lety k ISS, ale pouze k Měsíci a dál. Loď bude přejmenována, musí mít mužské jméno. Zdroj: https://ria.ru/20190222/1551266334.html

22.2.2019 - 19:01 - Jiří Hošek

Nová ruská kozmická loď donedávna zvaná Federácia bude v rámci letových testov lietať k ISS, hoci nebude slúžiť pre pravideľnú dopravu kozmonautov k stanici. Pre RIA Novosti to povedal S. Krikalev. http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/37812/

brekadown

 

space x od falconu 1 k F9 block 5 s přistáním a dragonu v2 - 9 let ….

Stejné je to s počty startů. Záleží na tom, co vybereme. V roce 1986 uskutečnil SSSR 90 startů a USA 6 startů. Odůvodnění je takové, že ruské družice jsou tak nekvalitní, že musejí vypustit raketu každé tři dny. Nyní, když se životnost ruských družic prakticky srovnala se západními, je nízký počet startů označován jako úpadek ruské kosmonautiky. Jak se ten čas mění.

V roce 1985 to bylo 97 ku 17.

Letos 2018 pro vlastní potřebu plánuje vypustit osmnáct nosných raket a pro zahraniční zákazníky tři starty a dva starty mají zahraniční družice jako přívažek k domácím. Na příští rok je v plánu čtyřicet sedm startů, z toho je dvanáct pro zahraniční zákazníky plus jeden jako přívažek k vlastní družici. V roce 2020 je v plánu pro zahraniční zákazníky patnáct startů. Zajisté Rusko zahraniční zakázky potřebuje, ale otázkou co se stane pokud zahraniční zakázky nebudou. Osm startů, na příští rok, je pro ISS a devatenáct pro armádu. To poletí bez ohledu na zahraniční zakázky. Chci jenom ukázat, že při výběru těch správných čísel můžu dosáhnout výsledku jaký potřebuji.

 

 

 

 


10
JM
John Maxwell *
5. října 2019

Hehe Elon Musk toho už nakecal a ještě nakecá , on vývoj nového motoru a rakety není procházka růžovým sadem ,už dopředu avizuje že teprv za dva roky by měly začít ransporty s družicema .Sice hezká představa ,ale to neni plně vytížená nosnost rakety a dá se spíš předpokládat ,že to bude spíše bráno jako test spolehlivosti a konec konců behem dvou let se toho může ještě stát mnoho.

Tak když to podrtrhnu takové plácnutí do vody aby baganče nestratilo tvář technologickýho giganta pač mu na tomhle poli technologii těžce konkurují jak Čína tak RF a v některých odvětvích jsou na špici.

 

PS: K zamyšlení ... USA vs RF a kolonizace měsíce (Marsu) ... USA "kolonizace lidskou posádkou ?" ...

RF kolonizace využitím technologie robotiky a umělé inteligence ...

-----

Realnější si myslím je použití technologií robotiky a UI vzhledem k prostředí kde bude přebývat ....


10
EP
Eduard Piovarči
5. října 2019

Zdravím Maxwell

Skutočne je výhodnejšie použiť na výstavbu Mesačnej základne robotou a umelú inteligenciu prípadne zo zeme riadené robotické avatary. Preto Rusi začali s Fiodorom. Robotov budú potrebovať viac. Fiodor predstavuje len prvú generáciu robotov k riadeniu a montážam či už na obežnej dráhe alebo v oblasti Mesiaca

Súvisiaci obrázok

Pri letoch na Mars, alebo aj na orbitálnej stanici Mesiaca, nebudú kozmonauti chránení magnetickým poľom Zeme, ako je tomu ešte v prípade ISS. Dlhodobý pobyt mimo lode preto môže znamenať veľké riziko ožiarenia.

shttps://techbox.dennikn.sk/roboticky-pistolnik-fedor-mieri-na-is/

Ale toto neplatilo v prípade misií Apollo na Mesiaci. Tam toto riziko neplatilo aj keď sa nedávno zistilo že mesiac je intenzívne bombardovaný gama žiarením o vysokých energiách:-)

Americká kosmická agentura nedávno zveřejnila fascinující fotografie pořízené dalekohledem Fermi, který zkoumal měsíc, zejména výbuchy částic způsobené dopadem paprsků gama.

Pozorování gama paprsků připomíná to, že lidé na Měsíci budou vyžadovat ochranu před stejnými kosmickými paprsky, které produkují gama záření s vysokou energií, uvedla agentura.

Za čias Apola zrejme mimoni zo Slnka ešte gama žiarením povrch Mesiaca nebombardovali.

Zatímco měsíční záře kosmického paprsku je překvapivá, slunce září v paprscích gama jasněji. Podle NASA mají energie vyšší než jedna miliarda voltů elektronů.  Sila častíc vo Van Allenových pásoch dosahuje 100 miliónov elektronvoltov

O Fedorovi sa písalo už v roku 2017 toto:

Je umelý, je to Rus a prekoná aj amerického Robocopa. Nedisponuje síce dokonalým mozgom, ale v mnohých oblastiach by predbehol aj bežného človeka. Volá sa FEDOR a podľa Kremľa je svetlou budúcnosťou nového veku.

Utajený superprojekt Vývoj FEDOR-a trval dlhé desiatky rokov a až v súčasnosti sa podpredseda ruskej vlády Dmitrij Rogozin pochválil smrtiacim strojom. Predviedol ho na výstave ruskej bojovej techniky a výzorom pripomína kríženca Robocopa s Terminátorom, ktorý sa infikoval sovietskou záľubou pre hranaté tvary. VIDEO: Exoskeleton, ktorý z človeka spraví kyborga Unikátom je, že dokáže strieľať oboma rukami naraz tak presne, že človek sa na jeho mušku absolútne nechytá. Dmitrij Rogozin zároveň uviedol, že nestvorili Terminátora, ale vojaka, ktorý bude v budúcnosti stále viac a viac potrebným. To znamená autonómnym a absolútne neľudským. Na druhej strane aj dodal, že nejde len o čisto armádnu záležitosť.

Robotov bude stále viac treba v kozmickom prieskume.

Ale Muska sa musím zastať. Jeho plány sú odvážne. Falcony už lietajú. Vývoj trval len 9 rokov

Let s človekom odložili až na budúci rok.

Samozrerjme tento obor z nerezevej oceľe bude o niečo ťažší oriešok, ale naučili sa pristávať s raketami späť na zem bez padákov aj jednotlivé stupne rakiet. Toto Rusov ešte len čaká.

Ich súkromná spoločnosť ide projektovať nákladnú loď  ktorá bude reciklovatelná a pristane späť na zemi ešte len teraz. S týmto sú rusi pekne pozadu. Takéto nosiče a lode budú mať až o pár rokov

Ruská soukromá společnost Mezinárodní transportní kosmické systémy (MTKS), založená bývalými účastníky S7 Space (dceřiná společnost skupiny S7), má v plánu vyvinout levnou dopravní kosmickou loď, aby mohla zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Sputniku to sdělili v samotné společnosti.

„Nákladní kosmická loď má být vyvinuta v rámci těsné spolupráce s podniky státních korporací Roskosmos, Rosatom a Rostech,“ uvedli v MTKS. Loď byla pojmenována Argó, a to na počest lodi, na které se Argonauté dle řecké mytologie vydali pátrat po zlatém rounu.

Argó se bude skládat z mnohonásobně použitelného přístroje, který dokáže dopravit až 2 tuny nákladu na ISS a zpátky pak až 1 tunu, stejně jako z jednorázového motorového modulu. Podle plánu bude loď schopná vykonat 20 cyklů startů a přistání. Trup má být sestaven z kompozitních materiálů, přičemž se za tímto účelem plánuje výstavba výrobní a montážní haly. Pokud jde o startovací dráhu, zatím se zvažuje místo v Kazachstánu, Voroněži nebo v Moskevské oblasti.

Uvádí se, že jeden cyklus lodi má přijít na přibližně 11,5 milionu dolarů. Tato suma zahrnuje výrobu s ohledem na počet použití, práci na přípravách ke startu, provoz během letu, přistání a přípravy na další cyklus před letem.

Pro příklad uvedeme, že výroba kosmické lodi Progress MS, která dokáže dopravit na ISS celkem 2,6 tuny nákladu, přijde podnik Roskosmosu – Raketovou a kosmickou korporaci Eněrgija, na 29,5 milionu dolarů (1 miliarda 918 milionů rublů). Progress ale nedokáže dopravit náklad zpátky, jelikož shoří v atmosféře, když opouští oběžnou dráhu. Jiné nákladní kosmické lodě Rusko nemá a nevyvíjí.

Hlavním konstruktérem nové lodi byl jmenován Nikolaj Brjuchanov, který dříve pracoval jako generální konstruktér lodi Federace, nedávno přejmenované na Orla, kterou vyvíjí Roskosmos. Po propuštění z korporace RKK Eněrgija odešel Brjuchanov do S7 Space, ale po změně vedení tuto společnost také opustil.

Spolu s ním přešel k nové společnosti ze S7 Space také Sergej Sopov, který se stal předsedou ředitelské rady, a Dmitrij Kachno, nynější generální ředitel dané společnosti.

Letové skúšky sú plánované na rok 2023.


10
EP
Eduard Piovarči
5. října 2019

Ako sa kozmické programy oneskorujú:-)

teda nielen v rusku

Ako pripomenula agentúra Reuters, po vlaňajšom vyradení amerického raketoplánu Endeavour z prevádzky je americká vesmírna agentúra NASA závislá od ruskej pomoci pri vysielaní svojich kozmonautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Vyslanie jedného astronauta ich stojí približne 45 miliónov eur, pričom súčasný stav by mal potrvať do roku 2017, keď USA plánuje uviesť do prevádzky svoju novú kozmickú loď.

https://www.hlavnespravy.sk/rusko-vyrazne-navysilo-rozpocet-pre-vesmirny-program-na-roky-2013-20/59540

A dnes už sme na konci roku 2019 a štart USA kozmickej lode je preložený až na rok 2020. Opäť trojročný sklz oproti plánovaniu ak nebude ešte väčší.


10
EP
Eduard Piovarči
5. října 2019

Od Kaťuše až k nukleárnemu pohonu, ktorý má poraziť SpaceX

Krajinou, ktorá sa odhodlala potupiť nápady jedného z najväčších vizionárov dnešnej doby, je Rusko. Práve tu totiž pracujú vedci z Keldyšovho výskumného centra na opakovane použiteľnej rakete s nukleárnym pohonom, ktorá má predčiť rakety od SpaceX. Vladimír Košlakov, generálny riaditeľ centra, navyše prehlásil, že to, na čom pracuje Elon Musk, nie je pre nich vážnou konkurenciou.

Flickr / SpaceX

Vďaka SpaceX sme čoraz bližšie k osídleniu Marsu. Časová os ukazuje, kedy a ako by k tomu malo dôjsť

Elon Musk používa existujúce technológie, ktoré boli vyvinuté dávnejšie. On je biznismen, zobral riešenie, ktoré bolo známe a úspešne ho využil. Predovšetkým pracuje s pomocou vlády.“ – vyjadril sa Košlakov pre portál RT.

Rusko sa v tejto oblasti obáva najmä Číny a USA. V Keldyšovom výskumnom centre však vyvinuli raketu a nukleárnym pohonom, ktorý pri svojej činnosti využíva metán. Pracovná kvapalina je ohrievaná na teplotu, ktorá z nej vytvorí plyn pre pohon turbíny na generovanie elektrickej energie a tá je zasa zdrojom energie pohonu a systémov vyvíjanej rakety. K prvým výskumom sa Rusko odhodlalo ešte pred 9 rokmi, no až teraz bolo schopné dokončiť prvé pozemné testy.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Rusko plánuje stálou měsíční základnu obývanou avatary

Na ostrý štart si ešte počkáme

Hlavnou výhodou takejto rakety má byť rýchlosť pri lete vesmírom, pričom by človeka na Mars mohla dopraviť už za 7 mesiacov. Po pristáti na zemi môže byť opäť použitá pre let do vesmíru už do 48 hodín. Veľkým prínosom je v tomto prípade aj využité palivo, teda metán, ktorý slúži pre tvorbu plazmy nukleárneho pohonu. Prioritou pre Rusko je práve opakované použitie rakety, ktorá nevyžaduje ani náročnú údržbu. Inštitút, ktorý je známy najmä vďaka raketometom Kaťuša z 2. svetovej vojny, tak má v rukáve technológiu, ktorá môže jedného dňa prepísať históriu letov do vesmíru.

Napriek tomu netreba od tohto nového systému očakávať príliš veľa. Svoje pozitíva, respektíve nedostatky, ukáže nukleárny pohon opakovane použiteľných rakiet z Ruska až pri ostrom štarte, ktorý sa však tak skoro zrejme neodohrá. Košlakov totiž potvrdil, že ho nenájdeme ani v rakete Sojuz-5, ktorej odlet je plánovaný na rok 2022, no ani v rakete Sojuz-5 Super Heavy pre rok 2028. Zrejme potrvá ešte viac ako 10 rokov, kým Rusi svoje technológie uplatnia v praxi. Kto vie, kde vtedy bude Elon Musk a rakety jeho spoločnosti SpaceX?

https://fontech.startitup.sk/rusko-vyvija-opakovane-pouzitelne-rakety-s-nuklearnym-pohonom/

Ale všetko sa môže aj rýchlo zmeniť. Rusko môže pozmeniť svoj kozmický program celkom nečakane.


10
JM
John Maxwell *
5. října 2019
Díky Pio za schrnutí wink vývoje a výzkumu vesmírných technologií  dobrá práce yes
00
EP
Eduard Piovarči
5. října 2019

Rado sa stalo, sám som sa dosť dozvedel keď som surfoval:-)

Sám by som bol rád aby sa to v rusku pohlo výraznejšie dopredu keď v zbrojnom priemysle majú také výrazné inovácie.

Inak je to opäť strategicky dôležitá oblasť je to súťaž kto bude na Mesiaci skôr.


10
--
- -
4. října 2019

Sádrové trp oslíky by tam nechtěl mýrnix tírnix zjuchat? 

 

+ 1