Texas vede spolu s dalšími deseti červenými státy novou žalobu proti společnostem BlackRock, Vanguard a State Street za údajné porušení antimonopolního zákona tím, že se spolčily za účelem potlačení uhlí – což způsobilo prudký nárůst cen elektřiny. (Foto: Flickr)

„Cenu, kterou Američané platí za elektřinu, by měly určovat konkurenční trhy, nikoli diktát vzdálených správců aktiv,“ napsal ve stížnosti texaský generální prokurátor Ken Paxton.

Státy vedené republikány, včetně Západní Virginie a Montany, žádají soud, aby zakázal třem největším americkým investičním společnostem používat své akcie v uhelných společnostech k hlasování o usneseních akcionářů a podnikat další kroky způsobem, který omezuje výrobu a omezuje konkurenci na trhu.-Bloomberg

Stížnost podaná v texaském Tyleru je jednou z nejznámějších žalob zaměřených proti společnostem, které prosazují environmentální, sociální a správní cíle neboli ESH.

„V průběhu několika let získali tři správci aktiv významné podíly ve všech významných veřejně vlastněných producentech uhlí ve Spojených státechčímž získali moc kontrolovat politiku uhelných společností. S využitím svého společného vlivu natrh s uhlíminvestiční kartel v roce 2021 kolektivně oznámil svůj závazek vyzbrojit své akcie nátlakem na uhelné společnosti, aby se přizpůsobily cílům „zelené energie“, „ pokračuje stížnost.

„Společnosti Blackrock, Vanguard a State Street využily iniciativy Climate Action 100 a Net Zero Asset Managers Initiative, aby signalizovaly svůj společný záměr snížit těžbu energetického uhlí, což předvídatelně zvýšilo cenu elektřiny pro Američany v celých Spojených státech.“

Tento „kartel“ je obviňován ze „záměrného a umělého omezování nabídky“, což „zvýšilo ceny a umožnilo investičním společnostem dosáhnout mimořádných zisků“.

Dalšími státy, kterých se žaloba týká, jsou Alabama, Arkansas, Indiana, Iowa, Kansas, Missouri, Montana, Nebraska, Západní Virginie a Wyoming.

„Texas nebude tolerovat nezákonné ozbrojování finančního průmyslu ve službách destruktivní, zpolitizované „ekologické“ agendy. Společnosti BlackRock, Vanguard a State Street vytvořily kartel s cílem zmanipulovat trh s uhlím, uměle snížit nabídku energie a zvýšit ceny,“ uvedl Paxton v prohlášení. „Jejich spiknutí poškodilo americkou výrobu energie a poškodilo spotřebitele. Jedná se o ohromující porušení státních a federálních zákonů.“

Žaloba následuje po letech vyšetřování ze strany představitelů GOP, kteří si vzali na mušku snahy Wall Streetu prosadit zelenou agendu.

Konkrétně žaloba obviňuje společnosti BlackRock, Vanguard a State Street z toho, že využívají svých podílů ve společnostech Peabody Energy Corp, Arch Resources, Inc. a dalších k tomu, aby tlačily na management, aby od roku 2021 – v době vrcholícího boomu ESG – snižoval emise oxidu uhličitého, uvádí agentura Bloomberg.

Tyto firmy se také připojily k aktivistickým skupinám, jako jsou Climate Action 100+ a Net Zero Asset Managers Initiative , v rámci kterých vytvořily „syndikát a dohodly se, že využijí své kolektivní podíly ve veřejně obchodovaných uhelných společnostech k tomu, aby přiměly celé odvětví ke snížení produkce“.

Žaloba opakovaně odkazuje na tvrzení, že společnosti BlackRock, Vanguard a State Street mají díky svým velkým akciovým podílům moc omezovat nabídku uhlí,což výrazně snižuje konkurenci na trhu a přináší firmám „zisky na úrovni kartelu“.

Klimaticko-finanční koalice jsou „dobrovolná sdružení, a proto nezahrnují žádnou formu tajných dohod a nátlaku, takže je těžké vidět právní základ pro toto tvrzení,“ uvedla Lisa Sachsová, ředitelka oddělení udržitelných investic na právnické fakultě Kolumbijské univerzity. Ale „politici financovaní uhelným sektorem nyní využívají řečnického pultu k zastrašování finančních institucí, což v žádném případě neprospěje uhelnému sektoru a poškodí voliče, které tyto AG údajně zastupují.“ 

Bloomberg

Přesto firmy od té doby změnily kurz – State Street v únoru oznámila, že z programu Climate Action 100+ vystoupila, protože jeho požadavky byly v rozporu s „nezávislým přístupem“ firmy k hlasování akcionářů. Vanguard opustil iniciativu Net Zero Asset Managers Initiative v roce 2022, nicméně BlackRock a State Street zůstávají členy této skupiny.

Žalobci v texaské žalobě odchody uznávají, ale tvrdí, že „nic nemění na skutečnosti, že podíl žalovaných hrozí podstatným omezením hospodářské soutěže v rozporu s oddílem 7 Claytonova zákona“.

Případ se jmenuje Texas v. BlackRock, 24-cv-00437, okresní soud USA, východní okres Texasu (Tyler).

Zdroj: zh.com