Vztahy mezi dvěma jadernými velmocemi se vyhrocují. Indický premiér Naréndra Módí údajně uvažuje o vojenských úderech proti pakistánským cílům, a to v reakci na čtvrteční teroristický útok v Kašmíru, při němž zemřelo 44 indických příslušníků bezpečnostních sil. Nové Dillí z útoku viní Pákistán. Ten však odpovědnost odmítá. (Foto: Youtube)

K teroristickému útoku, při kterém bylo minulý čtvrtek zabito 44 indických příslušníků ozbrojených sil, se přihlásila pákistánská teroristická organizace Džajše Muhammad. Nové Dillí se však domnívá, že organizaci podporuje pákistánská armáda, proto z odpovědnost za útok obvinilo Islámábád.

Indická vláda po útoku připravila Pákistán o doložku nejvyšších výhod, což vedlo k okamžitému 300% růst cel.

Podle informací deníku The Financial Times Módí, který bude letos ve volbách obhajovat post premiéra, hodlá vytáhnout nacionalistickou kartu a zvažuje nařízení leteckých útoků na Pákistánem kontrolovanou část Kašmíru.a

Módí ve svých projevech několikrát prohlásil, že Indie hodlá „pomstít každou slzu" a že má armáda volnou ruku, aby na teroristický útok odpověděla. Podle analytiků indický premiér čelí obrovskému tlaku, aby přišel s vojenskou reakcí.

„Oheň, který běsní ve vašich srdcích, je i v mém srdci," prohlásil v neděli Módí na velkém shromáždění v provincii Bihár. Předešlý den uvedl: „O tom, kdy, jak, kde a kdo potrestá vrahy a jejich podporovatele, rozhodnou naše síly, které jsou schopny vypořádat se touto situací."

Pákistánští funkcionáři mezitím vedou vyjednávání se západními zeměmi, aby se pokusily zdržet Indii. Nicméně, vzhledem k napjatým vztahům mezi Islámábádem a Washingtonem, to nebude snadné.

O víkendu poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton na Twitteru vyzval Pákistán, aby „zakročil proti organizaci Džajše Muhammad, která operuje na jeho území".

„Vše nasvědčuje tomu, že (v Indii, pozn. red.) zvažují nějaký druh útoku na pákistánské cíle přes linii dotyku. Existuje ale riziko, že Módí neodhadne, jak daleko může zajít, aniž by vyprovokoval významnou pákistánskou odpověď," cituje FT Vipina Naranga, profesora politologie v MIT.

Indie a Pákistán mají velký arzenál jaderných zbraní. Eskalace vojenského konfliktu mezi oběma zeměmi proto hrozí vypuknutím jaderné války.

Zatímco Indie přislíbila, že nikdy nepoužije jaderné zbraně jako první, pákistánská vojenská doktrína předpokládá, že v případě útoku indických konvenčních sil, které mají v současnosti převahu, může taktické jaderné zbraně nasadit.