Americký prezident Donald Trump prohlásil, že vysloví-li Írán přání zahájit jednání s USA, přijme to kladně. Americký lídr učinil toto prohlášení po dvoustranné schůzce s japonským premiérem Šinzó Abem, informuje China Global Television Network (CGTN). (Foto: Wikimedia)

„Nikdo si nepřeje, aby došlo k hrozným věcem,“ zdůraznil americký prezident a učinil předpoklad, že si Teherán přeje jednání.

Situace ve vztazích mezi USA a Íránem se za poslední měsíc značně vyhrotila. Americké úřady zavedly tvrdé sankce proti klíčovým odvětvím íránské ekonomiky a pokračují v sankčním nátlaku. Washington vyhlásil za cíl „změnu chování“ Íránské islámské republiky. USA vyhlásily rovněž Armádu strážců islámské revoluce za teroristickou organizaci. Írán na to reagoval označením Centrálního velení Ozbrojených sil USA (CENTCOM) za teroristickou organizaci a samotné USA za sponzorský stát terorismu.

Poradce prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton pak sdělil, že USA vypraví k íránskému pobřeží letadlovou loď Abraham Lincoln a bombardéry. Řekl, že tím Washington vysílá jasný a nechybný signál íránskému režimu o tom, že jakýkoli útok na zájmy USA nebo jejich spojence narazí na nelítostnou sílu.

Prezident USA Donald Trump přitom prohlásil, že doufá, že zabrání válce s Íránem. Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí také řekl, že Írán nehodlá válčit s USA, bude však i nadále klást odpor Washingtonu.

Vztahy USA a Íránu

V loňském roce USA jednostranně odstoupily od íránské dohody. Washington také obnovil ekonomické sankce proti Teheránu.

Situace v regionu se vyostřila po rozhodnutí USA vyslat k íránským břehům „jasný a neomylný signál“ – leteckou loď Abraham Lincoln a bombardéry.

V Teheránu přitom varovali americkou armádu před donucovacími opatřeními. Jak uvedl brigádní generál Íránských revolučních gard Amir-Ali Hadžizade, „Írán udeří do hlavy, pokud USA udělají svůj krok“. Řekl také, že americká letecká loď vyslaná do Perského zálivu je „terčem“. Kromě toho poradce velitele Íránských revolučních gard Morteza Kobani prohlásil, že Teherán může poslat americké lodě na dno pomocí „přísně tajné“ zbraně.  

Předtím íránská vláda také navrhla zemím Perského zálivu podepsat smlouvu o neútočení. Podle ministra zahraničních věcí Mohammada Džaváda Zarífa dokument umožní zlepšit situaci v regionu.

Podle informací zdroje Sputniku vystupuje Rusko a pět dalších zemí jako zprostředkovatel v urovnání konfliktu mezi Íránem a USA.

Zdroj:  theguardian.com