Potenciálně nechtěné aplikace, které nabízí nevyžádanou reklamu nebo aktualizace softwaru, se staly nejčastějším problémem českého internetu.

Nikoli nebezpečné viry nebo škodlivé kódy, které skrytě využívají výpočetní kapacitu napadeného zařízení k těžbě kryptoměn, ale nevyžádané reklamy a falešné aktualizace softwaru jsou největší aktuální hrozby na internetu v České republice. Podle pravidelných statistik bezpečnostní společnosti ESET stály letos v srpnu za každým třetím odchyceným útokem. Jde o tzv. adware, což jsou potenciálně nechtěné aplikace, které se do napadených zařízení stahují společně s některými nástroji – například video přehrávači, manažery stahování souborů, či PDF generátory, které se volně šíří po internetu.

 

Co je to adware? Poté, co se tento kód nainstaluje do napadeného zařízení, zobrazuje například vyskakovací okna s reklamou, bannery, apod. Není to bezdůvodné, pro jejich autory to může znamenat zdroj příjmů z prokliků na tyto reklamy. V druhé polovině letošních letních prázdnin stál za třetinou všech internetových hrozeb zachycených analytiky společnosti ESET adware JS/Adware.Agent.AA. Jde o  javascript, který zobrazuje na webových stránkách reklamy, jež se snaží přimět uživatele ke stažení škodlivého doplňku do internetového prohlížeče. Nejčastěji se s nimi setkáte na stránkách, kde jsou streamovány nelegální kopie filmů.

Pozor na falešné dotazníky

 

O něco méně častý je adware  HTML/Adware.Agent. A, s nímž se lze setkat v podobě on-line dotazníku, za jehož vyplnění je uživateli slíben hodnotný produkt, například mobilní telefon. Tímto příslibem se snaží útočníci z uživatele získat takové údaje, které mohou dále použít k přímému či nepřímému obohacení – ať již jde o přihlašovací údaje, nebo data o platební kartě. Vyplňování jakýchkoli dotazníků, které po uživateli požadují zadání přihlašovacích údajů k jeho elektronickým účtům, je velmi nebezpečné.

 

Zatímco adware zažívá na českém internetu boom, „těžební“ malwary, které dominovaly internetovým hrozbám v celé první polovině letošního roku, jsou již od začátku léta na ústupu. Nejčastější škodlivý kód, který zneužívá výpočetního výkonu zařízení uživatele ke skryté těžbě kryptoměn, malware JS/CoinMiner, se v srpnu propadnul na třetí příčku nejčastějších online hrozeb. Jeho podíl oproti červenci klesl téměř o čtyři procentní body na 4,63 procenta.

Jak se zbavit adware?

 

Jak na škodlivé aplikace typu adware? Existují v podstatě dva způsoby, jak se těchto nežádoucích doplňků internetových prohlížečů zbavit. Buď se o to pokusíte ručně, protože pro každý adware existuje soubor kroků, jak se ho jednou provždy zbavit. Je to však složité, protože adware se obvykle šíří v jednom balíku s dalšími komponenty a pokud neodstraníte všechny, problémů se nezbavíte. Lepší je tedy automatické odstranění adware. Nejspolehlivějším způsobem je použití prověřeného antiviru pro adware. V boji proti těmto škodlivým aplikacím pomohou všechny kvalitní antivirové programy, které zároveň blokují přístup na potenciálně škodlivé stránky a varují uživatele před otevíráním podezřelých webů.

 

Komerční sdělení.