Jedním z největších problémů, kterým čelí dnešní svět, je otázka energie. Hledání obnovitelných zdrojů energie, které neničí planetu, je složitý úkol, se kterým se po spoustu let trápí mnoho zemí. Čína možná ale přichází s řešením.

Čínští vědci pracují na sběru sluneční energie, ale místo aby měli solární energii v tradičním slova smyslu, radši používají fúzní energii.

To „umělé Slunce“, které vyvinuli, je ve skutečnosti zařízení na jadernou fúzi, o které se věří, že ta představuje budoucnosti čistých energií.

Fúzní reaktor

V úterý Čína oznámila dokončení svého reaktorového zařízení a uvedli, že bude provozuschopné už v roce 2020. Skutečné jméno toho čínského umělého slunce je HL-2M, což nezní nijak úžasně.

Reaktor leží v Leshan, v provincii Sichuan, kde jej k výzkumu fúzních technologií postavila Čínská národní jaderná korporace a Jihozápadní institut fyziky. Ve skutečnosti to znamená daleko více a představuje to budoucnost světové energetiky.

Artificial Sun In China Experimental Advanced Superconducting Tokamak Nuclear Fusion
Čínské jaderné fúzní zařízení HL-2M hoří s žhavostí 13 sluncí

Jak to funguje?

Je to v podstatě gigantické jaderné fúzní zařízení, které v podstatě stmeluje atomy dohromady, čímž se uvolňuje teplo, které pak lze zachycovat k získání energie.

Ač se o tomto zařízení mluví jako o umělém slunci, může ve skutečnosti dosahovat teplot 13 krát rozžhavenějších než ta skutečná hvězda.

HL-2M bude schopna dosahovat teplot 200 milionů stupňů Celsia v porovnání s pouhými 15 miliony stupni Celsia v jádře Slunce.

Výsledná energie nejenže je levnější, nýbrž také daleko čistší než v současnosti dostupné jaderné zdroje, což znamená, že nebude poškozovat Zemi.