Čínští vědci pracují na sběru sluneční energie, ale místo aby měli solární energii v tradičním slova smyslu, radši používají fúzní energii.
To „umělé Slunce“, které vyvinuli, je ve skutečnosti zařízení na jadernou fúzi, o které se věří, že ta představuje budoucnosti čistých energií.
Fúzní reaktor
V úterý Čína oznámila dokončení svého reaktorového zařízení a uvedli, že bude provozuschopné už v roce 2020. Skutečné jméno toho čínského umělého slunce je HL-2M, což nezní nijak úžasně.
Reaktor leží v Leshan, v provincii Sichuan, kde jej k výzkumu fúzních technologií postavila Čínská národní jaderná korporace a Jihozápadní institut fyziky. Ve skutečnosti to znamená daleko více a představuje to budoucnost světové energetiky.
Čínské jaderné fúzní zařízení HL-2M hoří s žhavostí 13 sluncí
Jak to funguje?
Je to v podstatě gigantické jaderné fúzní zařízení, které v podstatě stmeluje atomy dohromady, čímž se uvolňuje teplo, které pak lze zachycovat k získání energie.
Ač se o tomto zařízení mluví jako o umělém slunci, může ve skutečnosti dosahovat teplot 13 krát rozžhavenějších než ta skutečná hvězda.
HL-2M bude schopna dosahovat teplot 200 milionů stupňů Celsia v porovnání s pouhými 15 miliony stupni Celsia v jádře Slunce.
Výsledná energie nejenže je levnější, nýbrž také daleko čistší než v současnosti dostupné jaderné zdroje, což znamená, že nebude poškozovat Zemi.
Snadno se to říká, ale nebude to tak jednoduché, jak to vypadá. Samozřejmě, že při zacházení s tak vysokými teplotami je řada problémů – hlavně, že je toho problém dosáhnout.
Vyvolání takovýchto reakcí se může komplikovat a je třeba ho provádět správně, aby to nedopadlo špatně. Důsledky by mohly být hrozné. Je v tom tedy spousta zádrhelů, které je třeba rozlousknout, než půjde to slunce uvést do provozu.
Ač zatím ještě není zprovozněno, bude už brzy a to umělé slunce by mohlo vyvolat revoluci v energetických zdrojích světa a ve způsobech, jakým jich využíváme.