Čína postaví podmořskou základnu, která má změnit svět: Umělá inteligence a roboti bez lidí
29. listopadu 2018 Redakce AC24 Ze světa 7549 1
Čínský prezident Si Ťin-pching urgoval vědce, aby začali pracovat na hlubokovodní základně pro ponorky bez posádky pro výzkum v Jihočínském moři – jedněch z nejspornějších vod na planetě.
 

Plán na stavbu základny byl zveřejněn v tomto měsíci Čínskou akademií věd v Pekingu poté, co prezident Si v dubnu navštívil institut pro provádění hlubokovodního výzkumu v provincii Chaj-nan.

Během toho žádal vědce, aby z Číny udělali prvního vlastníka hlubokovodní základny na světě, informovaly noviny South China Morning Post.

„V hlubokém moři neexistuje cesta, nemusíme se honit (za jinými zeměmi), my jsme ta cesta," prohlásil Si.

Pokud všechno půjde podle plánu, tak základna se bude nacházet v nejhlubší části vod — 6 000 metrů pod hladinou. Aby mohlo být tohoto cíle dosaženo, je nutné se vyrovnat s obrovským tlakem a naprostou tmou. Bude tedy nutné vyvinout nové materiály a technologie.

Ve výsledku Číňané doufají, že budou mít k dispozici podvodní základnu kontrolovanou umělou inteligencí, kde by mohla dokovat plavidla bez lidské posádky a odkud by tyto drony mohly provádět výzkum.

„Je to stejná výzva jako budovat kolonii na jiné planetě pro roboty s umělou inteligencí," řekl jeden z vědců zapojených do projektu a dodal, že „tato technologie by mohla změnit svět".

Zájem vědců není překvapením. Lidstvo dokázalo prozkoumat méně než jedno procentu mořských vod. O oceánech a mořích, které pokrývají 70 % zemského povrchu, víme poměrně málo.

Zdroj: scmp.com

 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


PA
Piovarči Aragonit
1. prosince 2018

No neviem neviem základňa bez ľudskej posádky plná robotov a umelej inteligencie. Hlbiny sú síce plné záhad ktoré by bolo treba skúmať napríklad tie priame línie na dne morí okolo Antarktídy. To by chcelo ponorky pre veľké hĺbky a nové materiály odolávajúce tlakom.

Súvisiaci obrázok

Zostup na dno trval Cameronovi dve hodiny a 36 minút, zatiaľ čo výstup bol podľa National Geographic nečakane rýchly – necelých 70 minút. Ponorka Deepsea Challenger dlhá 7,3 metra

Špeciálna ponorka, v ktorej sa 57-ročný režisér...

Špeciálna ponorka, v ktorej sa 57-ročný režisér James Cameron ponoril do Mariánskej priekopy.

https://koktail.pravda.sk/hviezdne-kauzy/clanok/58429-neuveritelne-reziser-avataru-sa-ponoril-na-dno-marianskej-priekopy/

A čo tam základňa na Mesiaci akosi sa tam nikomu nechce.....

https://aragonit11.blogspot.com/2018/08/napokon-nas-od-pobrezia-prijemneho.html


00