Čína pracuje na zcela autonomních útočných dronech, které budou schopny vyhledávat a likvidovat cíle bez lidského zásahu. (Foto: Wikimedia)

Upozorňuje na to zpráva amerického výzkumného institutu Centrum pro novou americkou bezpečnost.

Autorem  zprávy, která detailně analyzuje čínský pokrok v oblasti umělé inteligence (UI), je Gregory C. Allen. Allen měl možnost zúčastnit se řady schůzek s vysoce postavenými zaměstnanci čínského ministerstva zahraničí, výzkumnými středisky, jež pracují na vývoji umělé inteligence, či s manažery čínských společností, které se specializují na UI.

Zpráva tvrdí, že se Čína snaží mnohem agresivněji, než například jiné země, zvýšit automatizaci svých zbraňových systémů.

„Mechanizovaná zařízení jsou něco jako ruka v lidském těle. V budoucích inteligenčních válkách budou systémy UI tím, čím je mozek v lidském těle," uvádí Zeng Yi, manažer třetí největší čínské zbrojovky. Zeng Yi věří, že se umělá inteligence stane základním kamenem budoucích válek.

Umělá inteligence zcela změní současnou velící strukturu, které dnes dominují lidé. V budoucnu bude podle Zenga velení vojenských operací zcela podřízeno shluku UI.

Čínský dron Ziyan Blowfish A2 může být vyzbrojen raketami nebo kulomety a je schopen autonomně vykonávat složité bojové mise, včetně bojového průzkumu a útoků.

Čína v listopadu loňského roku představila autonomní dron CH-7. Tento stroj, jak tvrdí výrobce, bude schopný pobývat ve vzduchu mnoho hodin, provádět průzkum a ničit cíle, když to bude nutné. Rozpětí křídel CH-7 dosahuje 22 metrů, přičemž sám stroj je dlouhý 10 metrů. Má letět rychlostí dopravního letadla. Do výzbroje má být zařazen do dvou let.

Allen ve zprávě upozorňuje, že v současné době používání autonomních bojových systémů není kontrolováno žádnými normami nebo pravidly vedení války.

V květnu minulého roku se zaměstnanci společnosti Google  obořili proti spolupráci s Pentagonem na projektu Maven. Cílem projektu bylo urychlení integrace velkých dat a strojového učení do systému řízení bezpilotních letounů. Díky tomu by dron mohl automaticky zařazovat objekty do asi 38 kategorií. Stejně tak by měl být schopen analyzovat pohyby osob. Nicméně identifikaci a klasifikaci objektů ze snímků dronů měli provádět pouze lidé, nikoliv umělá inteligence. Google z projektu po nátlaku hodlá v březnu tohoto roku odstoupit.

V dubnu roku 2018 celkem 50 odborníků na umělou inteligenci ze 30 zemí  vyzvalo v otevřeném dopise k bojkotu prestižní jihokorejské univerzity KAIST. Stalo se tak kvůli tomu, že v ní byla otevřena laboratoř, která se má zabývat výzkumem zbraní řízených umělou inteligencí.

Zdroj:  globaltimes.cn