Chystáme se napadnout sedm zemí do 5 let, šokoval v roce 2007 velitel sil NATO
17. května 2018 Redakce AC24 Ze světa vyber redakce 150102 4

To je věta z memoranda amerického ministerstva obrany, kterou ve svém interview s webem Democracy Now citoval v březnu 2007 penzionovaný generál a nejvyšší velitel sil NATO z války v Jugoslávii Wesley Clark.

Z interview, který s ním za Democracy Now vedla novinářka Amy Goodmanová, vyjímáme jen část pro dnešní dny i situaci nejaktuálnější:

A.G.: Vidíte v Iránu nějaké opakování toho, co předcházelo americké válce s Irákem?

W.C.: V jistém směru ano. Ale historie se nikdy neopakuje přesně. Svědčil jsem v r. 2002 před Kongresem, kde jsem směrem ke vládě USA  řekl:

„Chcete-li se nějakým státem znepokojovat, neměl by to být Irák, ale Irán“. Ale tehdejší vláda se chtěla znepokojovat Irákem, ne Iránem. Věděl jsem proč tomu tak je, protože jsem byl v Pentagonu hned po 11. září 2001. Procházel jsem se tehdy jeho budovou, ze schodů jsem na chodbě viděl tehdejšího ministra obrany Rumsfelda v rozhovoru se svým zástupcem Wolfowitzem, a mířil jsem dál za lidmi ze spojeného štábu náčelníků štábů, kteří pro mě dříve pracovali. Jeden z generálů tohoto štábu mě pozval do své kanceláře a řekl mi: „Chystáme se jít do války s Irákem“.

Zeptal jsem se proč?

Odpověděl mi. „Já nevím. Mám za to, že nevědí, co jiného by měli dělat.“

Načež jsem řekl: „Získali nějaké informace, které by spojovaly Saddáma Husajna s Al Kajdou“?

Odpověděl: „Ne, ne, v tomhle směru nic nového. Oni se prostě rozhodli jít do války s Irákem. Je to asi nějak takhle. Nevíme, co dělat s teroristy. Ale máme dobrou armádu a umíme svrhávat vlády. Jestliže jediný nástroj, který máte, je kladivo, pak vám každý problém připadá jako hřebík.“

Navštívil jsem tohoto generála o několik týdnů později. To už jsme bombardovali Afghánistán. Zeptal jsem se ho: „Stále se ještě chystáte válčit s Irákem?“

„Je to ještě horší,“ odpověděl. Nahnul se nad psací stůl a zvedl z něj jakýsi list. „Zrovna jsem to dostal shora“, čímž myslel kanceláře ministerstva obrany. „Je to memorandum, popisující, jakým způsobem se chystáme rozložit sedm zemí v průběhu pěti let. Bude se začínat Irákem, pak přijde na řadu Sýrie, Libanon, Libye, Somálsko, Sudán a končit se bude Iránem.“

Znovu jsem se s tímto generálem setkal asi až po roce. Řekl mi: „Pane Clarku, žádné memorandum jsem vám neukázal.“ A opakoval: „Žádné memorandum jsem vám neukázal“.

A.G.: Jak se ten generál jmenoval?:

W.C.: Tak to vám neřeknu.

 
 
Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


PE
Pátý Element
17. května 2018

00
Jarin G.
17. května 2018

A  sakra!

Zase horká novinka. Tohle jsme tu už rozebírali mnohokrát.

A třeba Jani  k tomu měla skvělé komentáře!

Nic k tématu nového?

Tak přidám alespoň aktuální foto WC  a také foto jeho velkého přítele  Bibiho:


10
JN
Jaromír Novák
18. května 2018
Kurwa co to je za svět ,když si ho necháme plánovat těma největšíma úchylama a gaunerama ,musím se zeptat Vladimira Vladimiroviče ,jestli bych nemohl dožít ,někde za Uralem ,co nejdál od ,,lidí,,.neboť to vypadá ,že debilama si necháme zkurwyt celý svět.
10
Dědouch11 *
18. května 2018
Hele, Lubi, abychom ho neotravovali dvakrát, zeptej se ho, jestli bych to já nemohl doklepat někde na předměstí Moskvy. (pod "deštníkem" - jistota je jistota)
10
Jarin G.
17. května 2018

A  sakra!

Zase horká novinka. Tohle jsme tu už rozebírali mnohokrát.

A třeba Jani  k tomu měla skvělé komentáře!

Nic k tématu nového?

Tak přidám alespoň aktuální foto WC  a také foto jeho velkého přítele  Bibiho:

+ 1