Výzkumníci z University of Chicago se sdružili se svými japonskými vědeckými protějšky z Okinawa institutu odhodlanými zmapovat genom této chobotnice.

Chobotnice dovedou svými chapadly zvládat dost důmyslné úkoly včetně otvírání schránek a používání nástrojů. O přísavkách chobotnic panuje přesvědčení, že dovedou kořist, kterou chytají, zároveň i ochutnávat. Rovněž dovedou rychle měnit barvu své kůže, kdy tento talent lidé zkoumají, protože se jim zdá užitečný, jelikož by jednoho dne také chtěli umět dělat oděvy se zrovna takovými chameleonskými funkcemi.

Ze vší té spousty zajímavých nadání, kvůli kterým stojí za to chobotnici studovat, je nejvíce fascinuje objev, že jak se zdá, mají jednu schopnost, která u bezobratlých není obvyklá, tj. dovednost přepisovat svůj genetický kód. I lidé a jiní tvorové tuto schopnost mají, avšak na daleko nižší úrovni než chobotnice. Lidé mají také daleko menší počet genů, o třetinu méně než chobotnice. Stejně fascinuje i skutečnosti, že si vědci nejdříve mysleli, že celý ten rozsah genomu chobotnice byl tak veliký kvůli tomu, že se během evoluce několikrát přepsal. Tak to hledali, ale zatím vůbec žádnou duplikaci genomu nenašli.

Chobotnice si dělá procházku po suché zemi