Chobotnice jsou v podstatě mimozemšťané, zjišťují vědci
15. května 2018 Redakce AC24 Ze světa 6792 3

 

 

Výzkumníci z University of Chicago se sdružili se svými japonskými vědeckými protějšky z Okinawa institutu odhodlanými zmapovat genom této chobotnice.

Struktura DNA je u chobotnice extrémně složitá, kdy se skládá z více než půl miliardy párů bází a více než 30 000 genů. Projekt genomu chobotnice byl vytvořen proto, aby vrhl trochu světla na podivné schopnosti hlavonožců. K přezkoumání byla vybrána kalifornská chobotnice dvoj-skvrnná, která se tak jmenuje kvůli dvěma skvrnám na obou stranách své hlavy, které vypadají jako další oči, což je pro ni obrana před predátory. Tento projekt se zaměřuje na řešení záhad obklopujících tato stvoření s „nezemskými“ genetickými sekvencemi a s bizarními soustavami talentů.

Jakoby mimozemské chobotnice v hlubokém moři

Chobotnice dovedou svými chapadly zvládat dost důmyslné úkoly včetně otvírání schránek a používání nástrojů. O přísavkách chobotnic panuje přesvědčení, že dovedou kořist, kterou chytají, zároveň i ochutnávat. Rovněž dovedou rychle měnit barvu své kůže, kdy tento talent lidé zkoumají, protože se jim zdá užitečný, jelikož by jednoho dne také chtěli umět dělat oděvy se zrovna takovými chameleonskými funkcemi.

Ze vší té spousty zajímavých nadání, kvůli kterým stojí za to chobotnici studovat, je nejvíce fascinuje objev, že jak se zdá, mají jednu schopnost, která u bezobratlých není obvyklá, tj. dovednost přepisovat svůj genetický kód. I lidé a jiní tvorové tuto schopnost mají, avšak na daleko nižší úrovni než chobotnice. Lidé mají také daleko menší počet genů, o třetinu méně než chobotnice. Stejně fascinuje i skutečnosti, že si vědci nejdříve mysleli, že celý ten rozsah genomu chobotnice byl tak veliký kvůli tomu, že se během evoluce několikrát přepsal. Tak to hledali, ale zatím vůbec žádnou duplikaci genomu nenašli.

Chobotnice si dělá procházku po suché zemi

Studie složité genetické struktury tohoto inteligentního obyvatele moří byly dlouhou dobu ve vědecké komunitě nedostatečné a přehlížené. Objevy těchto dvou výzkumných týmů vyšly v nedávném vydání žurnálu Nature a badatelé v oboru chobotnic jsou plni nadějí, že proběhne spousta dalších studií, které budou mít dopad na mnoho dalších oblastí vědy, jako neurobiologie a evoluční teorie.

Chobotnice z pláže děkuje zachránci

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


22
22
JN
Jaromír Novák
15. května 2018
Někteří vědci jsou mimozemšťani zcela určitě.
30
JN
Jaromír Novák
15. května 2018
Někteří vědci jsou mimozemšťani zcela určitě.
+ 3