Česká pobočka WHO vyjádřila své znepokojení nad situací s koronavirem v zemi. Měla by raději mlčet, reagoval Babiš
8. září 2020 Redakce AC24 Z domova 9365 0
„Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ je přesvědčen Babiš. (Foto: Twitter)

 
 
loading...
 

Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla na Facebooku, že úroveň šíření koronovirové infekce v Česku je nyní podle ní znepokojivý. Varuje proto, že záměr hygieniků, podle něhož se již má zrušit trasování veškerých kontaktů nakažených covidem-19, nebude správným řešením. Proti tomuto prohlášení se ohradil premiér Andrej Babiš.

Údaje ukazující zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha českými kraji a okresy podle české pobočky WHO svědčí o tom, že situace v České republice je nyní znepokojivá.

„Mezi 55 stranami dohody o mezinárodních zdravotnických předpisech z roku 2005, které jsou evropskými členskými zeměmi WHO v Evropě, zaujímá Česká republika 16. místo ve čtrnáctidenním výskytu covidu-19, což znamená nárůst o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům. Pouze 7 zemí v evropském regionu WHO má nyní vyšší nárůst v tomto období,“ uvedla zdravotnická organizace.

Zdůraznila rovněž, že české nemocnice i přesto mají stále dostatečnou kapacitu pro zajištění odpovídající péče infikovaným, zatímco volnou kapacitu lze pozorovat také v oblasti testování na covid-19, které se značně rozšířilo a ukazuje dobré výsledky. Znepokojení organizace však vyvolává skutečnost, že Praha přestává zvládat dohledávání kontaktů nakažených, a proto hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19.

„Krajská hygienická stanice v Praze tvrdí, že již dosáhla své kapacity pro trasování a že až 30 % kontaktů pozitivně testovaných osob zůstává neidentifikovaných. Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné. Jedná se o naprostý základ, který musí být úřady schopné zajistit,“ vyzývá zdravotnická organizace s tím, že by výrazná pomoc zaměstnancům krajských hygienických stanic měla být poskytnuta neodkladně.

S návrhem WHO však nesouhlasil český premiér Andrej Babiš, který dokonce vyzval organizaci, aby mlčela.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se stejně jako Babiš ohradil vůči varování české kanceláře WHO před ústupem od sledování kontaktů.

„Odborníci nyní zahájili debatu o změně systému trasování tak, aby byl efektivnější. Navyšujeme kapacity hygienických stanic i laboratoří. Děláme maximum pro to, abychom udrželi epidemii pod kontrolou,“ uvedl Vojtěch v tiskové zprávě.

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor