Češi zotročovali krajany a Slováky, za jejich peníze si kupovali zlaté řetězy a drahá auta
3. srpna 2019 Redakce AC24 Ze světa 15949 1
Otec Petr a syn Mario pózovali s nablýskanými auty a drahými šperky poté, co utratili tisíce liber, které patřily zejména zotročeným Slovákům a Čechům. Petr tvrdil, že si nemůže dovolit platit svým zaměstnancům, protože jeho firma má problémy. Přesto svou sociální síť zásoboval fotkami z luxusní dovolené. (Foto: Facebook)

 

 
 
 
 

Češi Petr Makula (48) a jeho syn Mario (26) žili v Kentu na jihu Anglie. Podle tamního soudu více než 10 let hledali v Česku i na Slovensku zranitelných lidí - bezdomovce či lidí závislých na alkoholu a drogách, kterým nabízeli dobře placenou práci a bezplatné ubytování v Británii.


Zdroj: Kent Police

Skutečnost však byla úplně jiná. Při zásahu v květnu 2018 policisté osvobodili celkem 12 lidí, které Češi nutili vykonávat těžkou fyzickou práci. Posílali je do továrny v Lyddě či umývárny aut v Doveru. Dělníci museli pracovat až 36 hodin v kuse, přičemž v kalendářním měsíci neměli ani den volna. Nejenže Češi své zaměstnance obírali o odměnu za jejich práci, ale bylo používáno fyzické násilí.

Dvojice zločinců své pracovníky nutila žít v nevyhovujících podmínkách v Doveru. Měli omezený přístup k ústřednímu topení a teplé vodě, přičemž neměli téměř žádné peníze na utrácení a většinou dostávali jen jedno jídlo denně. Jejich mzdy kontroloval Petr. Ten jim každý týden dával různé částky, ale vždy mnohem méně, než na co měli nárok.

Detektivové se případem začali zabývat v lednu 2018 poté, co se na policii přihlásil jejich bývalý zaměstnanec, který oznámil, co se mu stalo.


Zdroj: Kent Police


Britský soud ve středu (31.7.) Petra a Maria odsoudil. Starší muž dostal osm a půl roku a mladší čtyři a půl roku. Oba byli shledáni vinnými z obchodování s lidmi a moderního otrokářství. Během procesu proti Makulovcovým svědčilo osm vykořisťovaných pracovníků.

Soudce Rupert Lowe odhadl, že 48letý odsouzený si vydělal za 11 let trestné činnosti asi 900.000 liber (v přepočtu více než 26 milionů korun českých).


Zdroj: FB/Mario Makula


Během soudního řízení si porota prohlédla fotografie z facebookových účtů Makulovců. Snímky ukázaly, že Mario nosil těžké zlaté řetězy a pyšnil se drahými auty. Jeho otec byl vyfotografován na dovolené v Dubaji navzdory tvrzení, že si nemůže dovolit platit svým zaměstnancům, protože jeho firma má problémy. 

Podle britské policie patří obchodování s lidmi a moderní otroctví k nejrychleji rostoucím oblastem mezinárodního zločinu. Pachatelé často lákají své oběti do Anglie za vidinou lehkého a vysokého výdělku. Pak je zbaví svobody a mají z nich sami velké příjmy.

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


MK
Milan Klusák
3. srpna 2019
Myslím, že článek ukázal jen A.  Ostatné z B nic. Tenhle policejní zásah mohl být klidně z jiné akce, třeba drogové z prostoru imigrantů. Jo? A vůbec, proč celý článek nahrává slovákům, jakožto obětem. Kdo to psal? Že se slováci, kterí jsou 114 let za opicemi, dají vojebat na pochybnou práci, tak toto je stoletej fakt! FURT to tak bude. Vono vlastně nemá se na Slovensku každý tak dobře, jako jeskyňaři, exekutoři, soudci, a velkoobchodníci. Páč, tam nic jiného není. Myslím, že britská koloniální policie nesprávně zasahuje proti živnostníkům a zahraničním podnikatelům! Buckingham se tříští, černošská potomkyně je v královské rodině. Nedivte se že, chcípajíci kůň /tedy Commonwealth/ se chce zachránit, a proto takové nedemokratické zásahy. No vžijte se do jejich situace. Držím palce britské Královně!  
00