Tání permafrostu kvůli oteplení klimatu může vést k tomu, že se na povrch dostanou součásti pravěkých ekosystémů včetně virů, oznámil vědecký pracovník Severovýchodní vědecko-experimentální stanice v osadě Čerskij Tichooceánského zeměpisného ústavu Dálněvýchodního oddělení Ruské akademie věd Sergej Davydov. (Foto: Flickr)

„Přes 10 % území Ruska tvoří věčně zmrzlá půda. Jsou to horniny a sedimenty zmrazené před miliony lety. Můžeme tedy dostat to, co bylo někdy součástí ekosystému. Byl to obrovský mamutí ekosystém se živočichy – mamuty, pižmoni severními, nosorožci srstnatými, existovaly tam i své choroby. To všechno bylo zmrzlé, teď to taje,“ řekl vědec.
Davydov podotkl, že vědci nacházejí nové viry, „které si naštěstí člověka nevšímají“.

Podotkl, že počet Jukagirů – národa na severovýchodní Sibiři – se snížil svého času kvůli pravým neštovicím, jejichž epidemie byla doprovázena vysokou úmrtností.

„Nedá se vyloučit skutečnost, že se někde ve věčně zmrzlé půdě pravé neštovice zachovaly. Epidemie, k nimž docházelo v minulosti, si vyžadují průzkum,“ zdůraznil spolubesedník agentury.

Kromě toho, jak oznámil vědec, v ostatcích mamutů byl nejednou nalezen antrax.

Náměstek ředitele Mělnikovova ústavu pro výzkum permafrostu Sibiřského oddělení Ruské akademie věd, vedoucí vědecký pracovník mezinárodního vědecko-vzdělávacího centra biogeochemie a klimatologie – BEST ústavu přírodních věd Severovýchodní federální univerzity Alexandr Fjodorov ze své strany oznámil, že změna klimatu v Jakutsku zvyšuje nebezpečí uvolnění antraxu z pohřebišť a starobylých bakterií.

„Tento problém (nebezpečí tání pohřebišť se sporami antraxu) existoval i před oteplením. Procesy probíhající v řečištích našich řek otevíraly někdy tato pohřebiště. A s oteplením klimatu se toto riziko značně zvyšuje,“ varoval.

Kromě toho tání věčně zmrzlé půdy může podle názoru vědce vyvolat i jiné problémy.

„Mnohé bakterie se uvolňují s degradací pemafrostu. Profesor Moskevské univerzity Anatolij Bruškov již po mnoho let zveřejňuje ve všeruském a jakutském tisku informace o pravěkých bakteriích z jakutské věčně zmrzlé půdy,“ řekl Fjodorov.

Zdroj: snews.com