Televizní show France 4 pro teenagery se snažila vzít si na paškál iluzorní, ale i tak „děsivé“, ruské „fake news“. Vysvětlovala dětem, že všechna ruská média jsou buď utlačovaná, nebo řízená přímo Vladimirem Putinem. (Foto: Twitter)

Televizní show pro dospívající s názvem Escape News odstartovala v minulém roce. Motto show je motivující: Vyhni se nástrahám informací. Jakým způsobem se ale televize snaží dostát svému mottu, je poněkud zneklidňující.

Aktuální díl se nazývá „Vladimir Putin — car dezinformací?" Soustřeďuje se na osobnost prezidenta a Rusko, včetně televizní stanice RT. Nehledě na proklamace show, bylo vysílání tohoto pořadu samo na hraně fake news a dezinformací.

Nejdříve se dětí ptali, proč byla upravená fotka Vladimira Putina s make-upem na pozadí vlajky s barvami duhy zakázána. Několik podobných obrázků skutečně internetem koluje, minimálně jeden z nich byl skutečně označen za extrémistický ruskými soudy.

Děti dostaly fotografie a videa několika politiků — Baracka Obamy, Francoise Hollanda a Putina. Vedoucí se jich následně zeptal, která z fotografií je „přirozená" a která byla „zkontrolována".

Barack Obama přitom byl vyobrazen při tanci a francouzský prezident byl vyobrazen promoklý deštěm. Putin byl vyobrazen na oficiální fotografii z oficiální události.

Tento přístup vedl děti k závěru, že všechny obrázky a videa s ruským prezidentem jsou ve skutečnosti „kontrolována" — proto byl obrázek s upraveným Putinem zakázán.

Je tomu ale skutečně tak? Zdá se, že produkce této televizní show si nelámala hlavu s tím, aby nalezla jiné fotografie, než ty, kdy je prezident Putin na oficiálních událostech. 

Zde jsou fotografie, kde si hraje se svými psy.

 Zde, jak se na něho řítí polonahá protestující v Německu (2013).

V další části byly děti požádány, aby srovnávaly články RT France a Le Monde o protivládních protestech.

Moderátor žádal po dětech, aby ohledně článků udělaly závěry. Jedno z dětí řeklo, že články mají „různé úhly pohledu na věc". To ale očividně nebylo pro moderátora dostatečné. Tlačil dále, aby získal potřebnou odpověď.

„Články jsou rozdílné, protože jeden je z Ruska, kde je vše přímo kontrolováno Putinem, zatímco druhý je od Le Monde, které Putin ani trochu nekontroluje," prohlásilo jiné z dětí.

V posledním úkolu bylo dětem vysvětleno, co jsou to internetoví „trollové" a „trollí farmy", které má údajně Rusko používat pro šíření falešných informací. Účastníci televizní show dostali za úkol vytvořit falešný účet Vladimira Putina na Twitteru a zveřejnit frázi: „Miluji fake news."

Kromě her během show dostalo slovo také několik „expertů", kteří přispěli svým vhledem do Ruska a jeho médií. Jeden z nich, 15letý občan Francie, Ukrajiny a Moldávie, prohlásil, že Putin je „autoritářský prezident, který posílá opoziční aktivisty do vězení". Další „expert" byl žurnalista France 2, který v Rusku působil. Prohlásil, že ruská vláda se snaží „udusit" svobodný tisk. Také řekl, že si najal tým „bývalých hackerů", aby mu pomohli zašifrovat jeho zprávy před „vševidoucími tajnými službami".

Nejedná se o první případ, kdy se západní média snaží vložit do hlav dětem a dospívajícím pokřivené obrazy. Před několika lety se v německojazyčném prostoru objevil šokující videoklip pro ty nejmenší, který dětem vysvětloval kvality a přednosti vojenského vybavení a vojenských operací. V tomto klipu animovaný mluvící vlak, jenž plní roli průvodce, jezdil po vojenské základně a "ptal" se jednotlivých druhů vojenské techniky, jaké jsou jejich úkoly.