Bývalý poslanec řekl, kdo financoval protesty na Majdanu
31. července 2020 Redakce AC24 Ze světa 7998 2
Bývalý poslanec k Nejvyšší rady Ukrajiny David Žvania řekl, že jedním z vnějších zdrojů financování protestů na náměstí Nezávislosti v Kyjevě v letech 2013–2014 bylo litevské velvyslanectví. (Foto: Wikimedia)

 
 
loading...
 

Dříve Žvania přiznal, že v roce 2014 spolu s bývalým ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem poskytl úplatek evropskému úředníkovi ve výši 5 milionů eur za podporu kandidatury Petro Porošenka v prezidentských volbách. Podle něj byla v roce 2014 moc na Ukrajině uchvácena, a stalo se tak naplánovaným způsobem.

„Také vím, jak byl převrat financován. Uchvácení moci bylo financováno několika způsoby. Jedním z vnějších zdrojů bylo litevské velvyslanectví, jehož prostřednictvím byly převáděny peníze a zbraně, a vnitřní kanál byl „Diamantbank“. Mám doklady, které potvrzují moje slova. Proto znovu vyzývám generální prokurátorku Irinu Venediktovou, otevřte trestní případ, a pozvěte mě k výslechu. Ukrajinci si musí konečně zjistit pravdu o tom, co se tehdy stalo,“ uvedl na YouTube.

Hlavní Kyjevské náměstí - Náměstí nezávislosti (Majdan) - bylo obsazeno příznivci evropské integrace 21. listopadu 2013, bezprostředně po oznámení vlády Mykoly Azarova o pozastavení podpisu dohody o přidružení s EU.

Později se Majdan stal epicentrem konfrontace bezpečnostních sil a radikálů. Popřevratové ukrajinské úřady obvinily z úmrtí více než 100 lidí svého politického protivníka, bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a zvláštní jednotky ministerstva vnitra Berkut. Janukovyč a příslušníci Berkutu popírají jakékoli zapojení do zabíjení.

Zdroj: pz.cz

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


V2
Vaclav 2
31. července 2020
úplatky, násilí, zbraně a teror... polovina těchto vlastností je pozůstatek 2SV a druhou polovinu lehce doškolili okupanti... a eu mlčí a tleská, kde to žijeme?
10
EP
Eduard Piovarči
31. července 2020

Žijeme medzi politickými gaunermi a gankstrami taká je bohužiaľ realita

https://aragonit11.blogspot.com/2020/07/matovic-bez-chrbtovej-kosti-neodstupi.html


00
V2
Vaclav 2
31. července 2020
úplatky, násilí, zbraně a teror... polovina těchto vlastností je pozůstatek 2SV a druhou polovinu lehce doškolili okupanti... a eu mlčí a tleská, kde to žijeme?
+ 1