Kokosové ostrovy v Indickém oceánu sice nevynikají počtem obyvatel, zato v hromadění odpadků jednoznačně ano. Pláže na ostrovech jsou poseté asi 414 milionů kusů plastového odpadu o hmotnosti přes 200 tun, a to i pod povrchem.

Podle autorky studie, která byla zveřejněna v časopise Scientific Reports, jsou právě taková odlehlá místa důkazem toho, jak rychle a enormně lidská populace znečišťuje světové oceány.

Vědecký tým prozkoumal 26 ostrůvků, které patří ke kdysi nedotčené tropickému souostroví nacházejícímu se více než tisíc kilometrů jižně od Indonésie. 

Zjistil, že vlivem mořských proudů se na ostrovy dostává obrovské množství plastu. 

"Znečištění plasty se dnes vyskytuje všude v oceánech a vzdálené ostrovy jsou ideálním místem pro získání objektivního pohledu na objem plastových zbytků," prohlásila vedoucí autorka studie Jennifer Laversová.

 Ta poprvé získala pozornost veřejnosti odhalením plastových odpadků na Hendersonová ostrově v jižním Pacifiku. 

Zdá se, že Kokosové ostrovy na tom nejsou o nic lépe.

"Náš odhad je 414 milionů kusů o hmotnosti 238 tun, ale je dosti neobjektivní, protože jsme zkoumali jen do hloubky 10 centimetrů a nedostali jsme se na odlehlé a vzdálené pláže," upřesnila Laversová.

Na rozdíl od Hendersonovu ostrovu, kde většina odpadu souvisela s rybolovem, byl plast na Kokosových ostrovech z velké části spotřebním zbožím na jedno použití, jako lahve, brčka, ale i boty či pantofle.

Vědci poznamenávají, že světová produkce a spotřeba plastů i nadále roste. Odhaduje se, že v roce 2010 v oceánech skončilo 12,7 milionu tun plastu.

"Znečištění plasty je hrozbou pro volně žijící živočichy a jejich možný dopad na lidské zdraví je v současnosti rostoucí oblastí medicínského výzkumu," uvedla spoluautorka studie Annett Fingerova.

Situaci komplikuje rozsah této problematiky, čištění světových oceánů proto není možné a čištění znečištěných pláži je časově i finančně příliš nákladné.