Vědci z americké Arizonské univerzity (University of Arizona) určili přesné datum katastrofického výbuchu sopky Santorin, který zničil celý ostrov Théra, a dokonce předstihl i hrozivý výbuch sopky Krakatoa.

Podle vědců mělo ke katastrofě dojít v období mezi lety 1600–1525 před naším letopočtem. Informoval o tom portál Science Alert.

Sopka vyvrhla 40-80 kubických kilometrů horniny a eruptivní pilíř dosáhl výšky až 38-39 kilometrů. Síla tohoto výbuchu je srovnávána s výbuchem 200 tisíc atomových bomb, které byly svrženy na Hirošimu.

Science Alert uvádí, že tento výbuch zapříčinil rozpad krétské mínojské civilizace.

Výzkumy, které byly provedeny již dříve, tvrdí, že k takzvané Mínojské erupci mělo dojít v letech 1650-1500 př. n. l.

V novém výzkumu vědci analyzovali celkem 285 vzorků dlouhorostoucích stromů, které najdeme na území Severní Ameriky a Irska. Vzhledem k tomu, že silná vulkanická erupce způsobuje globální ochlazení a snížení průzračnosti atmosféry na celé planetě, jsou pak letokruhy stromů mnohem tenčí.

S pomocí radiokarbonové metody datování je následně možné určit stáří těchto letokruhů.

Vědci ve vzorcích z různých částí světa nalezli čtyři velmi úzké letokruhy, jejichž stáří se odhaduje na 3 600 let. Podle jejich názoru by příčinou této skutečnosti mohla být právě Mínojská erupce.