Bylo rozhodnuto o přemístění pomníku Koněva. Přišla tvrdá reakce ruského velvyslanectví
12. září 2019 Redakce AC24 Z domova 63526 7
Poté, co došlo ke schválení odstranění sochy maršála Koněva, se k rozhodnutí vyjádřilo i samotné ruské velvyslanectví v Praze. Na svém facebookovém profilu vyjádřilo své rozhořčení k dané situaci. (Foto: ERFP)

 
 
loading...
 

„Rozhodnutí rady městské části Praha 6 o přemístění pomníku maršála I. S. Koněva považujeme za nehorázné. Nestalo se překvapením vzhledem k tomu, že právě úřad této městské části inicioval kampaň kolem pomníku, která uráží památku vojáků Rudé armády, Čechů a Slováků, jež bojovali za osvobození Československa a jeho hlavního města od nacismu, a nese za tuto situaci veškerou odpovědnost,“ je uvedeno v příspěvku.

Velvyslanectví dále vyjádřilo naději, že i přes současné rozhodnutí úřadu zůstane pomník maršála Koněva na svém historickém místě, a že „česká strana v plné míře zajistí jeho ochranu v souladu se svými mezinárodními závazky podle Smlouvy mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993“.

Odstranění Koněvovy sochy

Během dnešního dne schválila Praha 6 odstranění sochy maršála Koněva. Nahradit by ji měl památník osvoboditelů Prahy. Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, se vyjádřil, že socha maršála Koněva není ani válečným hrobem, a ani není pod ochranou mezinárodního práva. Dále zdůraznil, že se o sochu, jež je majetkem městské části, doposud řádně starali.

„Radnice je obviňována z přepisování historie. Já nevidím jediný výrok zastupitelstva, který by zpochybňoval roli a úlohu Rudé armády ve 2. světové válce. Praha 6 si váží obětí, které přinesla Rudá armáda během osvobozování Evropy od nacismu,“ vyjádřil svůj názor starosta.

Během hlasování bylo celkem 33 hlasů pro a 1 proti, a tudíž došlo ke schválení návrhu vládnoucí koalice, který se týkal přemístění sochy Koněva do muzea.

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina k situaci dodal, že o přesunutí sochy do zahraničí se určitě neuvažuje, a že pomník by mohl být součástí plánovaného městského Muzea paměti 20. století. Proti rozhodnutí vystoupil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček a bývalá členka SPD Ivana Nevludová.

Protesty ohledně sochy Koněva

Ve čtvrtek se sešly asi dvě desítky lidí u radnice městské části Praha 6. Zde lidé demonstrovali proti přemístění památníku maršála Sovětského svazu Ivana Stepanoviče Koněva. Portál Novinky.cz uvádí, že toto shromáždění trvalo okolo 15 minut. Kromě zachování sochy žádali protestující i odvolání starosty Koláře.

Památník maršála Koněva byl 22. srpna znovu poskvrněn. Po této události rozhodla radnice Prahy 6 o zakrytí sochy lešením a plachtou, které po protestech odstranila.

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
12. září 2019

Tým na tej radnici už poriadne jebe. Tá rusofóbia je už horšia ako prasačí mor.

https://aragonit11.blogspot.com/2019/05/ndelok-22.html


00
glossy diamond
13. září 2019
A Kolář bude chodit jak mistr světa... Jo, pražáci, máte co jste chtěli, parkovičtě bude.
00
EP
Eduard Piovarči
13. září 2019
A radní budú vyberať tučné parkovné
00
โล
โลซ่า ลีโอ
13. září 2019

Komentář byl odstraněn z důvodu nevhodného obsahu.


00
EP
Eduard Piovarči
13. září 2019
A čo tak tam postaviť sochu Haidrichovi alebo rovno furerovi
00
EP
Eduard Piovarči
13. září 2019

Ruský senátor navrhl, aby na Českou republiku byly uvaleny sankce za přepisování historie a odstraňování pomníků Hrdinů Sovětského svazu!

Piráti na radnici chtěli prosadit alespoň referendum o osudu pomníku maršála, ale radní za TOP 09 to odmítli se slovy, že o tom ruském masovém vrahovi se hlasovat nebude a půjde rovnou pryč!

Koncept sousoší by měl zachycovat příslušníka ROA, tedy Vlasovce a člena Ruské osvobozenecké armády, která až do 6. května 1945 dopoledne bojovala na straně Wehrmachtu.

Dále by tam měla být minimálně jedna socha Pražana, tedy obyčejného a bezejmenného obyvatele Prahy, který bude symbolizovat povstalce Pražského povstání. Další sochou by měl být generál Karel Kutlvašr, který velel Pražskému povstání a zajistil německým vojskům bezpečný ústup do amerických pozic spolu se židovským zlatem zkonfiskovaným po Židech odsunutých do Osvětimi. A poslední sochou by měl být neznámý voják Rudé armády, který neponese jméno, protože jejich jména prý nikdo neznal a maršálové prý nemají na osvobození Prahy žádnou zásluhu, pouze obyčejní vojáci Rudé armády, kteří prý často ani nebyli Rusové, ale Ukrajinci. To zaznělo dnes na radnici o přestávce na chodbě během divoké diskuse.

Sankce proti Česku za odstranění pomníku osvoboditele nejen Prahy, ale i Osvětimi

Ruský senátor Sergej Cekov, který patří do úzkého okruhu poradního sboru prezidenta Vladimira Putina, vzápětí po hlasování radnice Prahy 6 uvedl pro ruskou agenturu RIA Novosti, že navrhne prezidentu Putinovi uvalení sankcí na Českou republiku, sankce by se měly týkat vybraných politiků a představitelů v ČR, ale měly by zahrnovat i hospodářské sankce proti českým podnikům a českému kapitálu v Rusku [2].

To by postihlo nejvíce skupinu PPF Group Petra Kellnera, která má značná aktiva v Rusku, dále by se to dotklo automobilky Škoda, dále podniku Škoda Plzeň a některých dalších českých firem, které působí na ruském trhu. Jestli se k tomu opravdu Vladimir Putin odhodlá,

https://aeronet.cz/news/radnice-prahy-6-odhlasovala-odstraneni-pomniku-marsala-koneva-misto-neho-tam-bude-pomnik-vlasovcu-generala-karla-kutlvasra-prazanu-a-bezejmenneho-vojaka-rude-armady-zname-podrobnosti/

 


00
TL
tivukiz larjem
14. září 2019

People who violated the traffic rules and eagerly waiting to pay their fines in an easy mode has a good news. you can pay your fines easily with NJMCDirect.

 

njmcdirect      | www.njmcdirect.com


00