Bylo natočeno nouzové přistání obrovského amerického letounu C-5 Galaxy
9. srpna 2018 Redakce AC24 Ze světa neprehlednete videa 13264 0
Bylo zveřejněno video nouzového přistání vojenského dopravního letounu USA C-5 Galaxy na letecké základně v San Antoniu, Texas.

Letadlu se nevysunul přední podvozek a letoun o hmotnosti 370 tun se čumákem sklouzl po přistávací dráze. Nikdo nebyl zraněn, škody se počítají.

Mimořádná událost v San Antoniu ještě jednou předvedla chronické problémy podvozku Galaxy, píše The Drive. V roce 2017 ke dvěma podobným případům došlo na letišti vojenské námořní základny USA Rota v Španělsku. Kvůli selhání podvozku byly dva letouny C-5 nuceny přistát na příď. Na dobu vyšetřování případu byly zakázány lety celého parku Galaxy z 56 letadel. Prověrka ukázala, že příčinou problémů s vysunutím a zatažení předního podvozku byl uzel kruhového šroubu. Tento mechanismus byl nahrazen na všech dopravních letadlech, avšak piloti si podle svých slov i nadále házejí minci, jestli se podvozek vysune.

Hlavní potíž spočívá v tom, že přední podvozek C-5 je skládací. Díky tomu dokáže letadlo změnit světlost podvozku, aby se usnadnilo nakládání a vykládání přes přední šikmou plošinu. Právě po takových „dřepech" bývá přední noha nejčastěji vyřazena. Analogické schéma mají ruské vojenské dopravní letouny An-124 Ruslan, tam ale všechno funguje.

Lockheed C-5 Galaxy je strategické vojenské dopravní letadlo amerického vojenského letectva, druhé největší na světě po An-124 Ruslan. Dokáže přepravit 270 vojáků nebo 118 tun nákladu. Dlouhé je přes 75 metrů, rozpětí křídel činí 67,88 m.

loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor