USA disponují přibližně 3,8 tisíci jaderných bojových hlavic, z nichž je 1750 umístěno na balistických raketách a strategických bombardérech.

V rezervách pro případ nutnosti se přitom nachází celkem 2050 bojových hlavic. Uvádí se to ve studii, kterou zveřejnil portál The Bulletin of the Atomic Scientists.

Podle odhadů výzkumníků je 1,3 tisíce bojových hlavic umístěno na mezikontinentálních balistických raketách.

Celkem 300 jaderných leteckých pum je určeno k přepravě strategickými bombardéry z amerických vojenských základen a dalších 150 jich je skladováno na základnách v Evropě.

Kromě toho bylo asi 2 400 zastaralých bojových hlavic vyřazeno z výzbroje. Ty jsou nyní připraveny k dalšímu zužitkování, a to do roku 2030.

Podle Smlouvy o opatřeních pro další snižování a omezení strategických útočných zbraní, kterou podepsaly Rusko a USA v roce 2010, každá strana zmenšuje svůj jaderný arzenál takovým způsobem, aby za sedm a více let nepřesahoval celkové množství zbraní 700 mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérech, a také 1550 bojových hlavic a 800 rozmístěných a nerozmístěných odpalovacích zařízení.

Již dříve americký prezident Donald Trump vyzval k tomu, aby se státy zřekly jaderných zbraní.

V této souvislosti prohlásil, že tak mají udělat nejen Spojené státy, ale také Rusko a Čína.

Na ruském ministerstvu zahraničí toto Trumpovo prohlášení uvítali a uvedli, že jsou ochotni posoudit návrh jaderné dohody, pokud bude takový návrh vytvořen.

Zdroj:  tandfonline.com