Byl vytvořen plnohodnotný scénář katastrofy v Šeremetěvu
16. května 2019 Redakce AC24 Ze světa neprehlednete videa 33555 2
Byl vytvořen úplný scénář havárie Suchoj Superjet 100 letecké společnosti Aeroflot v Šeremetěvu, uvádí portál Kommersant, který cituje zdroj blízký k vyšetřování. (Foto: Youtube)

 
 
loading...
 

Podle něj blesk dopadl na špičku letadla přibližně 15 minut po odletu. Poté byl zdroj napájení převeden na dobíjecí baterie (Emergency Electrical Configuration, EEC) a ovládání letadla bylo uvedeno do režimu přímého řízení (Direct Mode).

Na palubě Superjetu tak vznikla nouzová situace a postup pro piloty v tomto režimu byl pečlivě popsán v návodu k obsluze letadla. Kromě toho EES nevyžaduje upozornění nouzové situace.

Proto na SSJ100 nečekali na dráze hasiči, protože ti vyráží na dráhu pouze při tísňovém volání, uvádí portál.

Přímý režim, jak poznamenal Kommersant, a je obecně považován za docela standardní. V takové situaci piloti mohou přistát dokonce i s přetížením na palubě.

Podle parametrického zapisovacího přístroje se pilotům podařilo správně přistát až na druhý pokus, ale vypočítaný přistávací bod na začátku dráhy přeletěli, uvádí portál.

V důsledku toho posádka začala „tlačit“ letadlo na dráhu, i když se letadlo ještě nedotklo dráhy koly. A těsně před přistáním piloti prudce zvýšili tah a zároveň snížili nosnost letadla.

To byl ten nebezpečný a neodůvodněný manévr, podle expertů Kommersantu, který způsobil katastrofu SSJ100.

Přední podvozek po nárazu vyhodil letadlo nahoru, což způsobilo řadu silných odrazů - tzv. „kozla“. Po druhém úderu, který podle odborníků způsobil přetížení asi 5 G (limit pro tato letadla byl 3,75 G), zadní podvozek prolomil palivové nádrže, což způsobilo únik paliva a následně požár. Na internetu se dokonce objevilo nové video této situace.

Další chybou pilotů, podle odborníků, byly jejich neúspěšné pokusy o přistání letadla po vzniku „kozla“, píše portál.

Podle předpisů SSJ jsou piloti povinni zastavit přistání a zahájit nouzový vzlet po prvním odrazu.

Pilota, který se dopustil těchto nebezpečných kroků před přistáním, určí odborníci a vyšetřování.

K havárii s letadlem Sukhoi Superjet 100 na cestě z Moskvy do Murmansku došlo 5. května ve večerních hodinách. Na palubě bylo 78 lidí, 41 z nich zemřelo. Po nehodě vyšetřovací výbor zahájil vyšetřování o porušení bezpečnostních pravidel letového provozu. 

Zdroj: snews.com

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


RK
Rudolf Kavan
16. května 2019

Delaji ty "composite materials" to letadlo mene odolne proti bleskum?

Ti piloti asi byli ve stresu plus bylo spatne pocasi, tak trochu zpanikarili. Trestni rizeni samo to asi nevyresi.


00
EP
Eduard Piovarči
17. května 2019
Ale na tom zábere bolo jasne vidieť kde urobili piloti chybu fakt mali radšej opäť vzlietnoť po tom floppe a pokúsiť sa pristáť na tretí krát.
00