Budeme volit prezidenta ČR poštou? Adamová chce následovat vzor USA
7. listopadu 2020 Redakce AC24 Z domova 8705 2
Šéfka TOP 09 Markéta Adamová vnímá poslední zkušenosti USA s korespondenčním hlasováním jasně pozitivně. Hlavní je podle ní to, že spousta lidí se díky tomu mohla zúčastnit voleb v době pandemie. (Foto: Pixabay)

 

 
 
 

Šéfka TOP 09 Markéta Adamová vnímá poslední zkušenosti USA s korespondenčním hlasováním jasně pozitivně. Hlavní je podle ní to, že spousta lidí se díky tomu mohla zúčastnit voleb v době pandemie. Nepochybuje, že rizika volebních podvodů při hlasování poštou jsou velice nízká. Mnozí uživatelé na Facebooku však měli proti jejímu nápadu výhrady.

Spojené státy stále čekají na to, až budou spočítány všechny hlasy, a to především ty korespondenční, jejichž počet v letošních volbách byl rekordním. Mezitím úřadující americký prezident Donald Trump tvrdě kritizuje jak své oponenty, tak i systém korespondenčního hlasování, který se podle něj stal nástrojem falšování a manipulací ze strany demokratů. 

Zásadní význam korespondenčního hlasování v prezidentských volbách v USA přiznává i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která však na rozdíl od Trumpa hodnotí tento jev rozhodně pozitivně. Právě díky možnosti hlasovat poštou mnozí Američané získali možnost se zúčastnit voleb, aniž by se museli vystavit epidemiologickým rizikům při osobní návštěvě volebních místností. Popírá přitom tvrzení, že by korespondenční hlasování mohlo výrazně zvýšit možnost falšování výsledků, i když úplně taková rizika nevylučuje. Pekarová Adamová nevidí problém ani v tom, že korespondenční hlasování protahuje celý proces sčítání hlasů a tím pádem i vyhlášení oficiálních výsledků. 

„A že sčítání trvá déle? Pořád lepší si na výsledek počkat, než mít rozhodnuto předem, jako se to děje třeba v Rusku nebo Číně,” neváhá s argumentem opoziční politička.

Další podvody nebo větší legitimita?

Zdaleka ne všem uživatelům se argumentace české poslankyně líbila. Nehledě na možnost zvýšit účast ve volbách prostřednictvím korespondenčního hlasování to má rovněž i rizika podvodů a manipulací. 

„A tak máme být v pohodě jen díky tvému prohlášení, že to je ok, nebo nám popíšeš, proč máme být v pohodě? Jaká je jistota, že hlas poslal ten, který měl, a nikdo jiný a že nemůže hlasovat vícekrát?” zeptal se uživatel Miroslav Nádvorník. 

Podle řady dalších komentujících hlasování poštou umožňuje vyvíjet nátlak na jednotlivé voliče, navíc podkopává legitimitu voleb, jelikož skandály kolem incidentů spojených s korespondenčními hlasy snižují důvěru ze strany obyvatel. 

„Sledujeme stejné volby? Korespondenční hlasování je lehce zpochybnitelné a trhá společnost na kusy. To chcete zavádět u nás?” píše Jana Rákosová.

Zdroj: snews.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


SI
s0lari iral0s
7. listopadu 2020
Jediným nemanipulovateľným volebným systémom je blockchain na spôsob bitcoinu. Každý dostane svoj hlas ktorý môže utratiť len raz na adresu voleného kandidáta. Počítanie hlasov nie je potrebné, výsledná suma na adrese kandidáta je volebným výsledkom. Čas spracovania bloku môže byť 10 minút ako u bitcoinu, alebo aj menej. Bezpečnosť proti 51% útoku by zaisťovala dostatočne distribuovaná výpočtová sila. Ale najlepšie by bolo využiť už existujúce kryptomeny, napr. Ethereum.
00
MK
Milan Klusák
7. listopadu 2020
No kdyby se lístky označili kryptovodotiskem, proč ne?
00